'Einde statiegeld plastic fles nabij' Economie Professor: kapitalisme schiet door Nederlandse bedrijven gemakkelijke prooi voor durfkapitalisten. Statiegeld is volgens supers en fabrikanten binnenkort overbodig. Wintershall wint meer olie en gas in Noordzee Directie Havenbedrijf Rotterdam uitgedund Schiphol vervoert bijna 5 miljoen mensen Ruding: nog geen rust op financiële markten Invoerprijs van koper is verdrievoudigd Lichte daling verkoop bestaande huizen VS Vaticaan wordt prijsvechter op vluchten naar bedevaartsoorden f 1 14 Dinsdag 28 augustus 2007 PZC AMSTERDAM - Nederland heeft nog geen goed antwoord op hedge fondsen en buitenlands staatsgeld dat wordt geïnvesteerd in Neder landse bedrijven. De politiek heeft zich volgens professor Ruud Pruijm lang genoeg gehuld in stil zwijgen en moet zo snel mogelijk actie ondernemen. „Het kapitalisme is te ver doorge schoten," zegt Pruijm. De gewezen hoogleraar informatiemanage ment was commissaris bij beursge noteerde bedrijven, schreef een boek over 'behoorlijk onderne- mingsbestuur' en essays over de veranderende aandeelhouder naar aanleiding van de situatie rond Stork en ABN Amro. Activistische hedgefondsen stuurden er bij zo wel ABN Amro als Stork op aan de strategie te wijzigen. Volgens Pruijm zijn de motieven van de durfkapitalisten niet nobel. „Ze willen er zelf beter van worden." Ook ontstaat een nieuwe groep staatsbeleggers die ondoorzichtig zijn, zegt Pruijm. „Tot dusver werd het staatsgeld van opkomende markten als China vooral belegd in Amerikaanse staatsobligaties. Voor meer profijt en om kennis binnen te halen, willen die landen nu meer in bedrijven beleggen." Vandaag is er topopverleg van het kabinet met het bedrijfsleven over de 'uitverkoop van Nederland'. Pruijm maakt zich geen zorgen om 'gewone' buitenlandse overna Hedgefondsen kunnen volgens Pruijm veel ellende veroorzaken doordat de Nederlandse wetge ving niet is ingesteld op de werk wijze van durfkapitalisten en mes, maar vindt dat het overleg zich moet richten op uitwassen. „De verouderde wetgeving is niet ingesteld op hedgefondsen en staatsbedrijven." Pruijm voorziet dat hedgefondsen hun belangen ver boven de nu ge bruikelijke 1 tot 5 procent uitbrei den. Dat betekent voor de durfka pitalisten meer winst en invloed. Nederlandse bedrijven zijn vol gens hem een speelbal van de fondsen. „Met een belang van 1 procent kunnen zij al een ketting reactie veroorzaken onder beleg gers", zegt hij, refererend aan de oproer dat durfkapitalist TCI ver oorzaakte bij ABN. Hoe het uitpakt met staatsbedrij ven is voor Pruijm onzeker. „Maar dat er een nieuwe grootmacht in beleggingsland is gearriveerd, is wel duidelijk." De oprukkende staatsbeleggingsbedrijven leiden tot onrust in Europa. Anders dan bij hedgefonden hebben deze staatsvehikels ook nog politieke motieven. Dat zal zeker leiden tot problemen, denkt Pruijm. „Stel je voor: Dubai dat het Rotterdams Havenbedrijf overneemt. Op het moment dat Geert Wilders iets roept, gaat de haven dicht." Om daar iets aan te doen moet de pri vatisering van strategische Neder landse bedrijven volgens Pruijm deels worden teruggedraaid. „Een gouden aandeel voor bijvoorbeeld Schiphol, daar ben ik voor." Pruijm wijst protectionisme af „Daarmee overleef je niet in de we reldeconomie." Ons land is vol gens hem te klein voor de finan ciële top, maar kan zich profileren in niches. Hij noemt de bloemen- sector, life-sciences, watermanage ment, nanotechnologie, pensioen fondsen en verzekeraars. „We moe ten ons focussen op sectoren waar we goed in zijn en die versterken." DEN HAAG - Als over ruim een jaar - naast de glas- en papiercontai ners - overal containers staan voor het gescheiden inzamelen van plas tic afval, dan moet het statiegeld op plastic flessen snel verdwijnen. Dat vinden de supermarkten en de frisdrankfabrikanten. Het minis terie van Vrom deelt die mening (nog) niet. Om plastic te kunnen hergebrui ken worden op centrale plaatsen in woonwijken en bij winkelcen tra oranje containers geplaatst. Naar verwachting duurt het nog ruim een half jaar voordat er spra ke is van een landelijk dekkend netwerk. Supermarktketens en frisdrankfa brikanten zijn de mening toege daan dat er tegen die tijd geen goe de, redenen meer zijn om het sta- DEN HELDER - Het Duitse bedrijf Wintershall investeert de komen de jaren meer dan 300 miljoen eu ro in activiteiten in de Noordzee. Wintershall ziet kansen om het winnen van olie en gas op te voe ren, zo meldde het gisteren. Het bedrijf heeft de aardgaswinning in Nederland de afgelopen jaren ver vijfvoudigd tot meer dan twee mil jard kubieke meter per jaar. ROTTERDAM - Het Havenbedrijf Rotterdam gaat per 1 januari ver der met drie directeuren. De vacan te functie van commercieel direc teur komt te vervallen. De taken van de huidige vier directeuren worden herverdeeld. President-di recteur Hans Smits stuurt voortaan zelf een aantal commer ciële afdelingen aan. tiegeld op plastic flessen te hand haven. Het Centraal Bureau Levensmidde len (CBL) noemt het statiegeldsys teem 'te duur en overbodig'. De su permarktkoepel rekent voor dat het systeem, waarin ongeveer 600 miljoen flessen circuleren, onge veer veertig miljoen euro per jaar kost. Dat komt neer op 6,25 cent per fles. Op planken in de berging en in keukenkastjes bij de Nederlandse consumenten thuis staat nog voor naar schatting 150 miljoen euro aan flessen. „Dood geld", zo vindt de CBL. In een convenant tussen het minis terie van Vrom en het bedrijfsle ven is vastgelegd dat er in 2009 een evaluatie moet plaatsvinden Wanneer er overal in Nederland containers staan voor het ge scheiden inzamelen van plastic af val kan de statiegeldregeling ver dwijnen. SCHIPHOL - Het aantal passagiers dat Schiphol verwerkte steeg in juli met 3,7 procent. De luchtha ven verwerkte toen bijna 5 mil joen reizigers. Topdrukte was er in het weekeinde van 27 tot en met 29 juli, met bijna 509.000 passa giers. Het aantal vluchten kwam uit op bijna 40.500, een toename van 3 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. AMSTERDAM - De onrust op de fi nanciële markten is volgens oud-minister Onno Ruding van Fi nanciën nog niet voorbij. Hij zegt in een vraaggesprek met Het Fi- nancieele Dagblad dat de proble men vrijwel zeker meer slachtof fers zullen eisen onder banken en hedgefondsen. „Dit is niet in een week weg", aldus Ruding. van de jongste maatregelen. Dan komt ook de vraag aan de orde of het statiegeldsysteem moet blijven bestaan. Het bedrijfsleven is reeds tot de slotsom gekomen dat het kan ver dwijnen. Het ministerie van Vrom wil nog geen voorschot nemen op de evaluatie. In het convenant staat dat het her gebruik van plastic in vijf jaar moet toenemen van twintig naar 42 procent. De milieubeweging verwacht dat de inzameling van plastic uitdraait op een debacle. Er mogen in eerste instantie alleen plastic flessen in de containers, la ter ook ander plastic afval. Dat komt omdat men vreest dat er niet voldoende capaciteit is om de ver schillende soorten te sorteren. De onderneming die dat het plas tic zal inzamelen, Nedvang, bena drukt dat goede voorlichting aan het publiek doorslaggevend zal zijn voor het welslagen van het project. VOORBURG - De invoerprijs van ko per is in de laatste tien jaar verdrie voudigd. Dat meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statistiek. De hoeveelheid importkoper nam met iets meer dan de helft toe. De gemiddelde invoerprijs lag op 5,16 euro per kilo. In 1996 was dit nog 1,68 euro. Nederland importeerde vorig jaar voor 2 miljard euro aan koper en koperproducten. WASHINGTON - De verkoop van be staande huizen in de Verenigde Staten is in juli verder gedaald, na melijk met 0,2 procent. Dat is giste ren gemeld door the National As sociation of Realtors. De ontwikke lingen in de Amerikaanse huizen markt worden nauwlettend ge volgd omdat ze grote invloed heb ben op de economie van het land. ROME - Het Vaticaan is begonnen met goedkope vluch- Vaticaan exploiteert, vertrok gisteren uit Rome naar het ten van Rome naar bedevaartsoorden in Frankrijk, Po- Franse Maria-bedevaartsoord Lourdes. De tekst op de len, Spanje en het Midden-Oosten. Het eerste toestel stoelen luidt: 'Ik zoek uw aangezicht, Heer!', een tekst van de dienst, die Mistral Air in samenwerking met het die ontleend is aan psalm 27. foto EPA www.pzcadverteren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14