'Als een docent met een plotseling geheel gesluierd meisje het gesprek aangaat, moet hij Wel de verschillende islamstromingen kennen' Roel Meertens, hoogleraar sociale psychologie Wilders ondermijnt extreem rechts PZC Dinsdag 28 augustus 2007 13 komt, dan is het toch normaal dat een docent een gesprek met haar aangaat? Maar een onderwijzer moet dan wel goed op de hoogte zijn van de verschillende stromin gen binnen de islam. Pas dan kan een leraar een goed gesprek met zo'n moslima aangaan. Hij kan bij voorbeeld zeggen dat zij ook een goed moslim is als zij leeft volgens de gematigde stroming binnen de islam." Ouders mobiliseren is moeilijker, denkt Meertens, omdat deze mos limjongeren vaak geen goede rela tie hebben met hun vader en moe der. „Het is vooral belangrijk om ervoor te zorgen dat deze groep zich niet meer achtergesteld voelt. Moslimjongeren moeten een baan krijgen en op school blijven. Nu vluchten ze in hun islamitische identiteit, maar wij zijn er verant woordelijk voor dat ze trots zijn op hun Nederlandse identiteit." (De naam van Ahmed is gefingeerd) Niet alleen jonge moslims lopen de kans te radicali seren. Minister Guusje ter Horst richt zich daarom ook op andere extreme uitingsvor men die de samenleving kun nen ondermijnen. De politieke betekenis van ex treemrechtse partijen is de laat ste jaren minder geworden, zo stelt de Anne Frank Stichting in haar jongste Monitor Racisme Geweld. Dat is mede te wij ten aan Geert Wilders, die hen met zijn harde taal de wind uit de zeilen haalt. Het betekent niet dat het extreme rechtse ge luid weinig weerklank meer vindt. Het aantal wat losser ge organiseerde extreem-rechtse groepen neemt juist toe. Volgens een schatting van de Anne Frank Stichting tellen de extreemrechtse groeperingen in ons land rond de duizend leden en aanhangers. De harde kern van politieke partijen (Nieuw Rechts, Nederlandse Volksunie), organisaties (Voorpost, Nationa le beweging) en nazi-verbanden (Blood 8c Honour) bestaat uit zo'n 135 leden. Daarnaast zijn er nog 'enkele duizenden' extreem rechtse gabbers ('Lonsdalers'). Van extreemlinkse groeperin gen als Rara en krakersbewegin gen wordt de laatste jaren wei nig meer vernomen. Het actie plan laat deze groep dan ook bui ten beschouwing. Nederlandse acitivisten spelen een steeds grotere rol bij de in ternationale campagne tegen dierproeven, stelde de AIVD een paar maanden geleden. Volgens de inlichtingendienst worden de acties, veelal gericht op perso nen, steeds harder. Met name in Groot-Brittannië zijn Nederlan ders actief. Dierenbeschermers zijn de afge lopen decennia steeds verder ge radicaliseerd. Ludieke acties eind jaren zeventig werden al snel illegaal, uitlopend in ge weldsdelicten in de jaren tach tig, waaronder bomaanslagen en brandstichtingen. De laatste tien jaar gebruiken de activisten steeds venijnigere methodes om het privéleven binnen te drin gen van in hun ogen 'dieren kwellers', zoals medewerkers van dierproevencentra. Volgens opsporingsdiensten strijden tienduizenden Neder landers met legale middelen op voor een betere dierenwereld. Daarnaast is er een groep van 500 a 600 die bereid is illegaal te werken. Enkele tientallen zijn bereid extreme acties te voeren, van brandstichting tot geweld tegen diergebruikers. Actieplan in punten Minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) presenteerde gisteren het negen A-viertjes tel lende 'Actieplan tegen polarisatie en radicali sering'. Het project is een samenwerking tus sen acht ministeries. Ook de Vereniging Neder landse Gemeenten is erbij betrokken, omdat de gemeenten in de voorstellen een belangrijke rol spelen. Het plan bevat een reeks praktische en deels al bestaande voorstellen om islamitische en rechtsextremistische radicalisering onder jon geren te bestrijden. Hieronder volgen de belang rijkste: Spijbelen en voortijdig schoolverlaten wordt bestreden. Er moeten meer stageplekken komen voor jon geren. Er komt extra begeleiding voor scholieren die dreigen uit te vallen uit het beroepsonderwijs. Leraren en jeugdwerkers worden getraind om signalen van radicaliserende jongeren te herken nen. Imams en islamgeleerden gaan leerkrachten en jongerenwerkers adviseren. Ouders krijgen ondersteuning via opvoedings cursussen en inburgeringstrajecten. Ouders kunnen hun kinderen vrijwillig aanmel den voor begeleiding bij een van de centra voor jeugd en gezin. Internetsites die haat zaaien worden aange pakt. Haat zaaiende en radicale boodschappen in ge bedshuizen, gevangenissen, scholen en jeugd centra worden tegengaan. Jongeren moeten meer kennis opdoen van ver schillende culturen, de democratische rechts staat en het buitenlands beleid van Nederland. De onderwijsinspectie opent een meldpunt waar scholen terechtkunnen met signalen over radicalisering. Radicalen die weer op rechte pad willen ko men, worden gesteund met projecten in bijvoor beeld de gevangenis of de reclassering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13