Meningen 'W' MJ oomn Links Duitsland doet nieuwe poging om heilstaat te realiseren Brug zou drugshandel uitlokken Na een eeuw onderling geruzie toch verbonden onder de rode vlag. Sail 2007 Ziekenhuizen Ontpoldering Motorliefhebbers PZC Dinsdag 28 augustus 2007 I 11 NIZHNY PYANDZH - Tadzjieken en Afghanen hebben zondag een om streden brug geopend over de ri vier de Pjandzj, die de grensloop tussen beide landen bepaalt. De door de Verenigde Staten gefi nancierde brug is met zijn 68o me ter veruit de langste en modernste brug langs de ruim 1300 kilometer lange grens. Volgens de Amerikaanse minister van Handel Carlos Gutierrez zal de 27 miljoen euro kostende brug Centraal-Azië welvaart brengen en roept het project vergelijkingen op met de oude zijderoute. Critici zeggen echter dat de brug niet alleen de legitieme handel be vordert, maar ook Afghaanse drugssmokkelaars een nieuwe rou te biedt om hun waar het land uit te krijgen. Bovendien zou de on rust in Afghanistan via de brug ge makkelijker Tadzjikistan kunnen bereiken. Tadzjikistan en het noorden van Afghanistan vertonen zowel op cultureel als taalkundig vlak veel overeenkomsten. De brug over de Pjandzj is 190 kilometer verwij derd van de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe en 300 kilometer van de Afghaanse hoofdstad Kabul. door Achilie Prick FRANKFURT AM MAIN - Wolfgang Gehrcke was in 1968 medeoprich ter van de Duitse Communisti sche Partij. Nu, op deze zaterda gochtend in de gang van een stads deelkantoor in Frankfort, trekt hij trillend aan een sigaret. Al de der de in korte tijd. Van de opwin ding. Hij heeft net gesproken op de regionale oprichtingsvergade ring van de nieuwe fosiepartij Die Linke in de deelstaat Hessen. „Dit is uniek. Links heeft elkaar onder ling een eeuw lang de hersens inge slagen en nu zijn we dan toch ver bonden onder de rode vlag." Na de val van de Muur in 1989 ging de Oost-Duitse staatspartij SED verder als PDS. Later fuseerde de PDS met de West-Duitse Linkspar tei. En deze zomer verenigden zich beide partijen met de linkse WASG tot het nieuwe blok aan de linkerkant in de Duitse politiek: Die Linke. In Oost-Duitsland heeft de partij vanuit haar traditie stevig voet aan de grond. In West-Duits- land wordt daar hard aan gewerkt. „We hebben in korte tijd duizen den nieuwe leden gekregen", zegt Stephan Krieger. „En ze komen van zowel de SPD als van de CDU." De verzekeringsagent is de- m Links in Duitsland sluit de rijen en keert terug naar zijn wortels. De socialisten voelen zich bedro gen door de regeringspartijen SPD en CDU. ze zaterdag als afgevaardigde van zijn kiesdistrict in Noord-Hessen ook naar Frankfort gekomen. Hessen is voorlopig een cruciale deelstaat, want hier staan in janua ri verkiezingen op het programma. Een eerste testcase voor Die Linke die in de peilingen goed scoort. „Mensen voelen zich bedrogen door SPD en CDU", zegt Krieger. „Ze zeiden: geen btw-verhoging. Is er toch gekomen. Niet langer werken. Toch een hogere pensioen leeftijd. En ook de werkloosheids regelingen zijn tegen de belofte in verder afgebroken." Onderzoek wijst inmiddels uit dat driekwart van de Duitsers vindt dat er nog maar één partij voor echte sociale rechtvaardigheid staat: Die Linke. Een sleutelrol in de nieuwe partij speelt Oskar Lafontaine. Na bijna veertig jaar bij de socialistische SPD, onder meer als partijvoorzit ter en minister, stapte de West-Duitse raspoliticus uit het Saarland in 2005 over naar de nieu we linkse splinterpartij WASG (Stemalternatief Arbeid en Sociale Gerechtigheid). Nu moet hij Die Linke naar grote hoogten stuwen. Gratis onderwijs. Hogere uitkerin gen. Hogere vermogensbelasting. Massaontslagen noemt hij Verrot ting van de moraal.' Zo voedt de begaafde redenaar het vakbondska der dat zich niet meer herkent in de profielloze SPD. En Lafontaine aast ook op proteststemmers aan de rechterkant. „Laten we onze ei gen jonge mensen kansen geven in plaats van buitenlanders te ha len." Lafontaine reanimeert links Duitsland en is klaar om het land te bestormen. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Geertemeu, daar ligt mijn schip, Al die stengen en die touwen, Kun j' er wel een oog op houwen, 'k Kan ze noemen in een wip! Dit oeroude schoolliedje borrelde als vanzelf naar boven in het Sail-weekend in Vlissingen. Na men van het getouw? Nou ja, niet dus. Wel enorm kijkplezier. Het fascinerende lijnenspel van mas ten en tuigage tegen de strakblau we hemel, de kleuren op en in het water, het was een kippenvel-trek kend artistiek genot van het hoog ste niveau. Organisatoren en medewerkers, hoe moet je gezwoegd en gezweet hebben om alles tot het einde toe zo vlekkeloos te laten verlopen. Mocht het resultaat jullie al veel voldoening hebben geschonken, een compliment voor al het verzet te werk is toch zeker nog wel op zijn plaats. Chris en Ankie Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Onvrede en onrust in de samenle ving en Twijfels artsen bij fosie (PZC 25-08). Zachtjes wordt de bel weer eens geluid over de fusieplan nen met betrekking tot de Zeeuw se ziekenhuizen. Met name de Walcherse burger is al jarenlang ernstig bezorgd over de gebrekkige ziekenhuiszorg in zijn omgeving. In de hele provincie geen acade misch ziekenhuis voor o.m. bepaal de acute chirurgische ingrepen. In Middelburg: géén ziekenhuis (meer). In Vlissingen een op een uiterst ongelukkige locatie staand ziekenhuis. Na fosie met Goes wel licht alleen nog maar een veredel de polikliniek. Goes, met Breda en Roosendaal 'naast de deur', het AZ in R'dam sneller bereikbaar dan vanaf Walcheren, dat moet het medische centrum van Zee land worden. Moet? Moet niet! Wij hebben allemaal zo langzamer hand drommels goed door dat ons land geregeerd wordt door de zorg verzekeraars, bij wie alles draait om efficiency. Dat hierdoor de bur ger klem gezet wordt - denk aan af te leggen afstanden voor de ambu lancedienst; ziekenbezoek voor mensen zonder auto - is ronduit angstwekkend. Zeeuwse bestuur ders, doe hier iets aan. Geef onze kundige specialisten de kans om optimaal hun werk te doen. Laat de burger het recht behouden op bereikbare medische zorg. Niet uw provincie degraderen tot achterge bleven gebied. Ingrijpen. Het is echt vijf voor twaalf J. van Dijk- de Jong Zuidsingel 23, Middelburg Met interesse en instemming heb ik het stukje over de ontpoldering van Albertien van der Have in de PZC van 21 augustus gelezen. Wat ik jammer vind, is dat minister Verburg zo star vasthoudt aan de verdieping van de Westerschelde en het natuurbeleid; er zijn door allerlei burgers alternatieven aange dragen en ik kan me niet voorstel len dat daar geen enkele oplossing voor dit probleem bij is. We kun nen niet doorgaan met steeds maar weer de Westerschelde te verdiepen, elk jaar komen er sche pen in de vaart met een nog grote re diepgang. Minister Verburg dreigt met ontei gening van de landbouwgronden. Landbouwers zijn geen kleine kin deren! Ik dacht dat de afspraak was dat er in geen geval onteigend zou worden. Overigens moet ik ook terugdenken aan de honger winter in 1944 toen we als stedelin gen zo dankbaar waren dat er land bouwers waren die nog wat aard appelen, tarwe en suikerbieten aan ons verkochten. Wij kunnen de landbouw niet missen en we moeten geen goede grond prijsge ven aan het water. Met de Belgen moeten we een aanvaardbare op lossing zoeken. J. Trompert Peute Siemenwei 63, Goes Is uw redacteur Michiel Snik (PZC, 24-08) wel helemaal goed snik? Waar hij aan het eind van zijn beschrijving van de nieuwe KTM SM 690 motorfiets een bijna openlijke oproep tot asociaal weg gedrag doet? Hier zitten we als motorrijders niet op te wachten. Dit is koren op de molen van al die veiligheid- heidsfetisjisten, milieufanaten en kleinburgerlij ke fatsoensrakkers, die ons toch al liever onze hobby zouden willen verbieden. De over grote meerderheid der motorrij ders onthoudt zich nog altijd van asociaal weggedrag. Gelukkig. Een kleine minderheid verziekt met zijn gedrag de tolerantie die er is voor de hele groep en speelt daar mee bovengenoemde categorieën in de kaart. Motorrijden kan nog steeds een fantastische hobby zijn, maar een beetje mentaal gerijpte motorrij der (jong/oud/m/v) gebruikt lie ver zijn denkspier dan zijn hormo nen tijdens het rijden en laat asoci aal gedrag gewoon achterwege, ook op zo'n mooie KTM. Ook in de stad en op de fijne stuurwegge- tjes. Zo blijven we allemaal rijden. Tom de Vries President Rooseveltlaan 176, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11