Zeeland PZC Monumenten Middelburg beter belicht Veerse bikkels op weg naar Peking 17 Viei lAwfownf» WALCHEREN 21 18 Lichtkunstenaar beraadde zich op Middelburg bij nacht. j Elektrische fietsen bij: Raden Volkstuinen langs het spoor dreigen te verdwijnen Zeeuwse strandwach- ten doen examen op het Banjaardstrand Maandag 27 augustus 2007 Tip? redwalch@pzc.nl door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Een mooie stad als Middelburg moet haar gebouwen liefhebben, haar bruggen bemin nen en haar straten koesteren. Be lichten. Lichtkunstenaar Piet Diele- man maakte een lichtplan. Ooit opgevallen dat de Markt in Middelburg maar heel marginaal is verlicht? Dat de Lange Jan bijna zelf licht geeft. En dat het stad huis, verkozen tot het een-na- -mooiste gebouw van Nederland, een enorme lichtbak huisvest. Een digitaal rondje Middelburg werpt een heel ander 'licht' op haar centrum. Volgens Piet Diele- man, beeldend kunstenaar, is de verlichting in zijn stad niet functio neel. „Het licht schijnt vaak vanuit één punt, waardoor de rest donker is. Het is groezelig. Op de Markt worden lichtnormen niet gehaald, terwijl de Lange Jan al vanuit Vrou wenpolder te zien is." Dat moet anders, vond ook de ge meente Middelburg die Dieleman vroeg onderzoek te doen naar een betere lichtsituatie op de Markt. Tegelijkertijd vroeg de midden stand de versleten lampjes langs de Lange Delft te vervangen. Die verzoeken zijn samengevoegd in een lichtplan. Het eerste deel is af Raadsleden beslissen vanavond of het wordt uitgevoerd. Als het aan Dieleman ligt gaan om Middelburg kan volgens lichtkun stenaar Piet Dieleman uit die stad veel beter uit de verf ko men. Als de belichting maar goed is. Hij wil daarvoor zorgen. www.pietvoskamp.nl MIDDELBURG - BREEWEG 17 Tel. 0118-613187 te beginnen alle gloeilampen er uit. Voor zover het technisch kan, gaat Dieleman louter voor led-ver- lichting. Die gaan veel langer mee en besparen bovendien energie: er gaat geen licht verloren. Voor de Markt heeft de kunstenaar geke ken naar het licht van de Portuge se ontwerper Alvaro Siza. De recht hoekige masten ziet Dieleman lie ver vervangen door de zachte para bolen uit het zuiden: led-lampen die via reflectoren breed licht ver spreiden. Zodat je iedereen die er loopt, in het gezicht kunt kijken. „Dat gaat nu niet. Er zijn klachten over. Straks is er een helder spec trum met licht dat je kunt dim men. Of juist feller zetten." De hanglampen-aan-draden in de Lange Delft vindt Dieleman belem merend. Voor de gebouwen ont wierp hij verticale verlichting, in de kleuren rood, groen en blauw. „Door te mengen met een dyna misch systeem kun je de intensi teit verhogen. Het geeft vrijheid. Niet dat het ene gebouw rood zal zijn en de ander groen, maar een verloop kan weer wel. En warme kleuren met kerst ook." Dieleman keek niet alleen naar ge bouwen en straten, maar ook naar bruggen en winkels. De Blokker bijvoorbeeld. „Dat was vroeger een bioscoop. Waar vroeger de affi ches hingen, gaapt nu een zwart gat. Daar zou ik graag een groot scherm met een cultuurprogram ma zien. Op de straatstenen zou verspringende verlichting mooi zijn. En ik zou graag de Abdij be ter belichten. Zulke mooie gebou wen en je ziet ze gewoon niet." Met de kosten valt het volgens Piet Dieleman wel mee. Betalen voor verlichting doen ondernemers im mers toch al. Het deel van het lichtplan voor de Lange Delft in Middelburg. illustratie Piet Dieleman MrALMANAK veere - Amsterdam-Dakar was avontuurlijk, maar Amsterdam-Pe king moet nog veel avontuurlijker worden. Veerenaar Roland de Wit is vandaag met zijn broer Jacques de Wit uit Hellevoetsluis vertrok ken naar Amsterdam, om van daar uit in een oude Nissan Patrol naar Peking te rijden. Elfduizend kilo meter hebben ze te gaan. Hoewel ze zich inschreven voor de Amsterdam-Peking Challenge, heb ben de Jongens van de Wit hun missie omgedoopt tot Veere- Peking, aangezien het stadje spon sort en gul ook. En daar mag best iets voor terug gedaan worden: de mannen planten onderweg drie Veerse vlaggen. Bovendien halen de broers geld op voor SOS Kinderdorpen: een euro per kilometer. De Jongens van de Wit op het punt van vertrekken vanuit Veere. Ze reden zaterdag eerst naar Amsterdam en dan door naar Peking, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl Het tuinhuisje van dat gezin uit Kapelle moest hoognodig geschil derd worden. Het kwam er maar niet van. Immers, deze zomer viel het niet mee om tussen de buien door aan de slag te gaan. Nadat het schuren was voltooid, kon er dan eindelijk geschilderd worden, waarbij driftig op de website Buienradar.nl werd geke ken om het weer goed in de ga ten te houden. De dochter des huizes van zeven jaar oud begreep ook heel goed waarom die site dikwijls werd be zocht. Immers, bij de 'buienrader', zo meldde zij met grote stelligheid, daar 'raden' ze natuurlijk het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17