Bij ons kan iedereen snel meedansen Buurt is incidenten bij Arduin pand beu 34 huizen m nieuw woonwijkje Smerdiek AlilU-CIJLT Verkeershinder tussen Drieweg en Molendijk Volksdansvereniging Scaldis viert jubileum met festival Hansweert. School wijkt voor onder meer appartementen en seniorenwoningen. Burgemeester wil gesprek over aanpak problemen in Yerseke. B PZC Zaterdag 25 augustus 2007 31 drive-by foto-expositie t/m zondag 26 augustus 2007 Schapenweg, Zonnemaire WW.ZONNEMAIKE.COM AOKI-CIJLT WinV.YOIJTUUE.COM AGKI-CIJLT zondagmiddag 26/8 15.00-17.00 afsluiting met muziek Volksdansvereniging Scaldis uit Hansweert viert zaterdag 1 september het 35-jarig jubileum. Rechts voorzitter André Jansen. foto Mechteld Jansen door Luc Oggel HANSWEERT - Ooit had volksdans vereniging Scaldis in Hansweert zo'n honderd leden en verschillen de groepen, op dit moment zijn dat er rond de dertig en is alleen de demonstratiegroep nog over. Desalniettemin wordt het 35-jarig jubileum zaterdag 1 september uit gebreid gevierd. „Ik hoop dat we het veertigjarig bestaan ook nog halen", zegt voorzitter André Jan sen. Ja, het huidige ledenaantal baart Jansen, sinds acht jaar voorzitter en zelf al zo'n beetje vanaf de op richting lid van Scaldis, wel enige zorgen. De vereniging kende in hoogtijdagen verschillende groe pen, zoals een kindergroep, een in ternationale groep, een linedance- groep en een demonstratiegroep. Alleen die laatste is nu nog over. Opvallend genoeg heeft Scaldis op door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Op de locatie waar nu nog het voormalige Mar- kiezaat College in Sint-Maartens dijk staat, wordt in de loop van vol gend jaar een wijkje met 34 wonin gen aangelegd. De oude gebouwen staan leeg nu de school is verhuisd naar Tholen. Volgens een woordvoerster van de gemeente worden ze ergens in no vember gesloopt, waarna de grond bouwrijp kan worden gemaakt. De bouw van de huizen kan dan dit moment bijna alleen maar jeugdleden, terwijl je zou verwach ten dat volksdansen onder jonge ren juist niet zo populair zou zijn. „Helaas is het niet meer zo dat wanneer je op Hansweert wordt geboren, je automatisch lid wordt van Scaldis", zegt Jansen. Aanwas is lastig te vinden. „Bovendien waaiert veel jeugd op een bepaald moment uit voor studies. Om le den te behouden is het dus belang rijk dat je als vereniging ook naast het dansen nog andere leuke din gen doet. We maken geregeld uit stapjes." De aankomende jubileumviering wordt tevens aangegrepen om nieuwe leden te werven. Daarvoor is vanuit de vereniging een slim me pr-actie bedacht: op het Ostrea Lyceum (het voormalige Buys Bal lot College en Sint-Willibrordcolle- ge) in Goes zijn posters opgehan gen waarop leerlingen worden op geroepen om te komen kijken tij dens het jubileum. Om ze extra te prikkelen, kunnen ze daarmee punten verdienen voor het vak cul- in de loop van volgend jaar begin nen. De schatting is dat het ergens in mei of juni zover kan zijn. In het nieuwbouwwijkje komen vijf geschakelde huizen, acht senio renwoningen en zes twee-on- der-een-kaphuizen. Die zijn alle maal bestemd voor de verkoop en worden ontwikkeld door Snoe- ren-Hoebink Holding. Woningcor poratie Laurentius uit Breda laat een gebouw met vijftien apparte menten bouwen. Die worden ver huurd. Ondertussen worden ook de plan nen voor een andere gebouw in Sint-Maartensdijk steeds concreter. Het huidige gemeentehuis komt begin volgend jaar leeg, omdat de turele en kunstzinnige vorming (ckv). „Dit festival moet een im puls worden voor de vereniging", aldus de voorzitter. Wat denkt hij in dat verband van een serie 'Volksdansen met de sterren', als spin-off van de '...met de ster- ren'-rage? „Jansen moet erom la chen. „Het zou een idee kunnen zijn." Volksdansen is in elk geval wel een laagdrempelige bezigheid, stelt Jansen. „Er zitten af en toe best wat lastige choreografieën tus sen, maar je kan bij ons vrij snel meedansen. Iedereen is welkom. Bovendien is het en gezelschapsbe zigheid. Tijdens een optreden moet het er goed uitzien, maar de uitstraling van de groep is belang rijker dan perfecte danspassen. Er mag best gelachen worden." Dat volksdansen in feite iets is voor het hele gezin is wat Jansen zelf betreft het leukste eraan. „Vroeger waren het de optredens, ik ben overal geweest." Scaldis treedt op in zowel binnen- als bui tenland, tot aan Rusland toe. Dit jaar is het er vanwege de organisa tie van het jubileum nog niet zo veel van gekomen, maar dat wordt tijdens het jubileum ruimschoots goedgemaakt. Op de dag zelf tre den in totaal tien groepen op, waaronder ook enkele uit het bui tenland. Jansen kijkt zelf het meest uit naar Holland Express uit Utrecht, winnaar van de pu blieksprijs van de Kunstfactor Dansprijs 2007. „Ze hadden ook naar het Doedans-festival (het grootste volksdansfestival van Ne derland) in Biddinghuizen kun nen gaan, maar ze staan toch maar mooi in Hansweert." In een doorlopend programma zul- len de deelnemende (jeugdgroe pen tussen 10.00 en 17.00 uur hun dansen vertonen op twee podia, in de Schoolstraat en op het Kerk plein. Het festival wordt aangekleed met een braderie, oude tractoren, een roofvogeldemonstratie, een was dag van Mooi Zeeland en een lunch concert van muziekvereniging Schel- degalm. Meer informatie: www.scaldis.org YERSEKE - Omwonenden van een pand van gehandicaptenstichting Arduin aan de Langeville in Yerse ke zijn het beu. Een ruzie tussen enkele bewoners van het woon huis over een brommer donderdag avond is de druppel die voor de buurt de emmer heeft doen overlo pen. Volgens omwonenden heb ben zich tussen een aantal bewo ners van het pand al te veel inci denten voorgedaan. De politie is donderdagavond ter plaatse geweest. Drie bewoners (21, 32 en 34 jaar) zijn meegeno men. Zij zijn na een afkoelperiode 's avonds nog teruggebracht. Vol gens politiewoordvoerder A. Don zijn er dit jaar al zo'n tien meldin gen geweest over problemen met bewoners van het pand aan de Langeville. „Niet alleen in of bij de woning, maar ook in het dorp." In het pand wonen lichtverstandelijk gehandicapte mensen met gedrags problemen. Burgemeester J. Huisman van Rei- merswaal laat naar aanleiding van de onrust weten dat hij een ge sprek met de Arduin-directie wil. Directeur P. van den Beemt is daar toe bereid, al is er naar zijn oor deel geen sprake van een bijzonde re situatie in Yerseke. Hij spreekt van 'licht ontvlambare jongeren'. Volgens hem wordt het aantal inci denten sterk overdreven, vanwege 'het stempel Arduin'. HEINKENSZAND - De provincie be gint maandag met een opknap beurt van de Heinkenszandseweg tussen Heinkenszand en 's-Heeren- hoek. De werkzaamheden duren een maand en worden in drie fa sen aangepakt. Het werk begint met het asfalteren en opnieuw belijnen van het ooste lijk deel. Het middenstuk komt daarna aan de beurt. Dat duurt on geveer twee weken, omdat ook de reparatie van de rotonde tussen de Westdijk en Oude Zanddijk wordt meegenomen. Ook fase drie duurt twee weken. De weg wordt per fa se afgesloten, zodat het lokale ver keer de weg zoveel mogelijk kan gebruiken. Voor elk afgesloten vak wordt een omleiding uitgezet. Het doorgaand verkeer wordt tot en met zaterdag 29 september omge leid over de Drieweg in het wes ten, de Sloeweg, Stoofweg en Mid delburgsestraat aan de oostkant. gemeente eveneens naar Tholen verkast. In het oude gedeelte van het gebouw wil ontwikkelaar Nieu- wenhuis horeca vestigen, zo goed als zeker een restaurant. Misschien zelfs met een hotel. In het wat nieuwere deel van het gebouw ko men appartementen. De initiatief nemer bekijkt nog hoeveel dat er kunnen worden. Het nieuwe wijkje in Sint-Maartensdijk. Artist impression Architectenbureau Snoeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93