B n nl n verstikken het milieu Onbevoegd personeel in gehandicaptenzorg In Amsterdam is een terrasje pakken duurst 3 HALEN 1 BETALEN Livingstone bouuif maar u van houdt WINE SIM de gehele zomercollectie MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN ENTERNEUZEN. Sector weet gekwalifi ceerde krachten niet aan zich te binden. In Nederland steeg de prijs van een rondje gemiddeld 3 procent. SPIJKERHARD DE BESTE Vanaf vandaag PZC Zaterdag 25 augustus 2007 7 UTRECHT - In de gehandicapten zorg wordt structureel te weinig personeel ingezet. Onbevoegde me dewerkers, zonder de juiste oplei ding en diploma's, draaien belang rijke diensten. Hierdoor kunnen sneller misstanden ontstaan. Dat zegt Rolf de Wilde van NU'91, de beroepsorganisatie voor de verple ging en verzorging, in een reactie op het sluiten van de Ermelose af deling van zorginstelling 's Heeren Loo. Onderzoek naar een geval van zwa re mishandeling van een bewoon ster door een medebewoner in die instelling toonde aan dat de jonge verstandelijk gehandicapten veelal door uitzendkrachten werden ver zorgd. Volgens De Wilde komt het binnen de gehandicaptenzorg over de hele linie voor dat minder of he lemaal niet gekwalificeerd perso neel de gehandicapten moet ver zorgen. „Ik kom tijdens werkbezoe ken stagiaires tegen die alleen op een hele woongroep staan. Dat kan natuurlijk niet", zegt hij. Cliën tenraden klagen volgens De Wilde regelmatig over het gebrek aan vol- In de gehandicaptenzorg wordt te weinig en niet gekwalificeerd personeel ingezet. De Inspectie voor de Gezondheidszorg onder zoekt de kwaliteit van de zorg. doende en geschikt personeel: „Bouwvakkers en heftruckchauf feurs die even zonder werk zitten, kunnen nu gewoon in de gehandi captenzorg aan de slag." Aan de goede bedoelingen en hun inzet twijfelt De Wilde overigens niet: „Maar de gehandicaptenzorg is wel een bedrijfstak waar je ver stand van moet hebben." Mensen met een zorggerelateerde mbo- of hbo-opleiding hebben dat volgens De Wilde wel. Maar die gekwalifi ceerde krachten weet de sector niet aan zich te binden. „Ze krij gen allemaal parttime contracten aangeboden, van twaalf, zestien of twintig uur. Met het relatief lage loon dat ze verdienen, kunnen ze van zo'n parttime baan niet rond komen." Misstanden in de gehandicapten zorg worden nauwelijks openbaar gemaakt, zegt De Wilde. „We krij gen regelmatig signalen binnen, maar de betrokkenen willen de in cidenten nooit naar buiten breng en." Dat is ook wel te begrijpen, vindt hij. „Het personeel vreest voor zijn baan en ouders van de verstandelijk gehandicapten weten niet wat voor consequenties zo'n actie heeft voor de zorg van hun kind." De Inspectie voor de Gezondheids zorg is ruim anderhalf jaar bezig met een onderzoek naar de kwali teit van de zorg in instellingen voor gehandicapten. Het rapport wordt in oktober of november ver wacht, zegt een woordvoerder. dan voorheen. Geen dieren en koelte maar wel fijnstof - de mees te stedelingen lijkt het niet veel uit te maken. TV-tuinman Romeo Sommers van het programma De Tuinrui- mers komt steeds baker mensen te^ gen die hun tuin beschouwen als een verlengstuk van de woonka mer. „Dus zie je het afdakje, ver warming en zelfs de buiten douche." Tuinarchitecte Saskia de Wit: „Je ziet meubilair en potten en steeds meer tegels en klinkers." foto GPD C2 AMSTERDAM - Nergens in Neder land is een rondje op het terras duurder dan in Amsterdam. Dat blijkt uit het jaarlijkse Terrasonder zoek. Twee fluitjes, twee rosé en twee fris kosten in Amsterdam 15,10 euro. Dat is 4 procent duur der dan vorig jaar, toen Amster dam ook al de duurste terrasstad van Nederland was. In Rotterdam, opnieuw nummer twee met 14,50 euro voor een rondje, steeg die prijs met 3,6 procent. In Neder land steeg de prijs van een rondje gemiddeld 3 procent. Horeca adviesbureau Van Spron- sen Partners bezoekt sinds 2004 de terrassen op de meest toeris tische plek van 21 steden. Sinds dien eindigt Amsterdam op de eer ste plek. Van Spronsen onderzoekt in Amsterdam het Rembrandt- plein en het Leidseplein. Bierdrinkers kunnen het best te recht in Eindhoven. Daar kost een fluitje gemiddeld 1,80 euro. Het duurste pilsje is wederom in Am sterdam te vinden: 2,60 euro ge middeld. Voor het duurste rosétje moet Amsterdam (3,08 euro) al leen Den Haag voor zich laten: 3,15 euro. In Dordrecht krijg je al een rosé voor 2,50 euro. Voor het eerst is het Terrasonder zoek uitgebreid met een overzicht l^j Amsterdam is de duurste plek in Nederland voor een rondje op een terras. Rotterdam staat op de tweede plaats, aldus het jaar lijkse Terrasonderzoek. van de kosten voor vergunningen en precariorechten. De verschillen tussen de steden zijn enorm. Voor een terras van vijftig vierkante me ter moet in Rotterdam slechts 424 euro worden betaald. Eenzelfde terras in Maastricht kost 5943 euro per jaar. In deze ranglijst staat Amsterdam, na Maastricht, Utrecht en Dord recht op de vierde plaats. Vijftig vierkante meter terras kost in Am sterdam 4178 euro. Dat is dus 3754 euro meer dan in Rotterdam, waar de terrassen ook nog tot vijf uur 's ochtends open mogen blijven. Een woordvoerder van de Konink lijke Horeca Bond in Amsterdam snapt de hoge drankprijzen wel. „De prijs is nu eenmaal afhanke lijk van de locatie en de beleving. Op het San Marcoplein in Venetië kost een kop koffie 10 euro." Al onze klanten zijn verschillend. Daarom is elk ontwerp uniek bij Livingstone. Livingstone bouwt al 25 jaar in opdracht van particuliere bouwers. Uitgangspunten zijn eenvoudig, uw wensen staan centraal. Afspraak is afspraak. En altijd een geselecteerde bouwer bij u op de hoek. Meer weten? Stuur een e-mail naar info@livingstone.org. Door ons geselecteerde dealer in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Bouwbedrijf Imotec B.V., Terneuzen Aannemersbedrijf Houterman, 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Bouwbedrijf Gebr. Risseeuw B.V., Axel Gratis Huizothéek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 jnaast de Makro). Showroom Aimere-Stad-West, Red3ciiestraat2. 25 JAAR VILLABOUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7