Brussel is leuk! 'I; Diana was het juiste meisje op het juiste moment v16 I'um Zaterdag 25 augustus 2007 PZC STANDPLAATS door Hans Gertsen s dat nou leuk, wonen in Brussel?" Het is me de afgelopen jaren vaak gevraagd door landgenoten, die ik vertelde dat ik als correspondent werk en woon in de Belgische (en tevens Europese) hoofdstad. Vaak vroegen ze het met een ietwat bezorgde ondertoon, alsof ze al op voorhand rekening hielden met een negatief antwoord. Haast alsof ze me delijden met me moesten hebben. Brussel heeft in Nederland een heel nega tiefimago, zo weet ik inmiddels. Het gaat door voor rommelige, overwegend Fransta lige stad, waar men niet graag Nederlan ders ziet. En al helemaal geen Nederlands wenst te horen. En buiten de fraaie, histori sche Grote Markt, het Atomium en Manneken Pis heeft Brussel weinig bijzonders te bieden, zo schijnt me nig landgenoot te denken. De werkelijkheid is heel anders. Brus sel is een bruisende metropool waar in het zeer goed toeven en wonen is. Wie de geijkte toeristenvallen rond de Grote Markt vermijdt, kan op me nig plaats voortreffelijk eten, door gaans voor minder dan je in Neder land kwijt bent voor een vergelijkba- re maaltijd. En de bediening is er meestal veel vriendelijker en profes sioneler. Veel obers zijn hier geen bij- beunende studenten die snel een va kantie bij elkaar moeten verdienen, maar heren die soms al decennia bij dezelf de zaak werken, die hun vaste klanten ken nen en die met kennis van zaken advies kunnen geven over wijn en spijs. Vaak op humoristische en niet opdringerige wijze. Van vijandigheid tegenover Nederlanders heb ik nooit iets gemerkt, integendeel. In mijn stamcafé spreekt de perfect tweetali ge eigenaar, een echte Brusselaar, me altijd in het Nederlands aan, met hetzelfde ge mak waarmee hij zijn Franstalige klanten in hun taal aanspreekt. De Belgische hoofdstad biedt nóg enkele voor delen. Ze ligt ongeveer halverwege Amsterdam en Parijs, al is de reistijd naar Parijs (een uur en 20 minuten) met de TGV veel korter. In amper twee uur tijd sta je dankzij dezelfde trein en de Kanaal tunnel in hartje Londen. Een kwartier fiet sen, is voldoende om het fraaie, eeuwenou de Zoniënwoud, al vermeld in het Middel nederlandse standaardwerk Van den Vos Reinaerde, te bereiken. De Belgische kust ligt - files daargelaten - op amper een uur afstand en wie een uur naar het oosten reist, zit midden in de Ardennen. Niet dat ik dat soort uitstapjes veel heb ge maakt de afgelopen jaren. Want Brussel zelfheeft meer dan genoeg te bieden. Wie zich een middag of avond in Marokko of Turkije wil wanen, hoeft slechts de tram of de metro te nemen naar wijken als Mo lenbeek, Schaerbeek of Sint Joost-ten-No- de. Amper drie metrostations verder kun je je in de Afrikaanse wijk Matonge (Metro halte Porte de Namur) in Senegal, Congo of Ivoorkust wanen en genieten van ty pisch Afrikaanse gerechten en live-muziek in tal van restaurants. Amper een kilome ter verderop vermaken honderden jonge ren uit alle EU-lidstaten zich elke avond tot diep in de nacht rond het Luxemburg plein, de vaste 'hangout' van iedereen die iets met Europa van doen heeft. De ruimte die me hier is gegund, is veel te kort om de vele kwaliteiten en charmes van Brussel te vermelden. Mijn tijd in Brus sel zit er bijna op, dit najaar ga ik naar Den Haag voor een nieuwe carrièrestap. Maar ik zal nog vaak aan mijn Brusselse jaren denken. En ik zal er nog regelmatig heen gaan. Want Brussel is gewoon leuk! door Hans Jacobs Het vinden van een bruid is voor een kroonprins geen eenvoudige opgave als het hele land over zijn schouder meekijkt. De Britse prins Charles (1948) was in de media al aan tientallen jonge dames gekoppeld toen eind 1980 de geruchten steeds sterker werden dat hij nu écht iemand had gevonden: Lady Diana Spencer. Charles had in en rond het bed voldoende ervaring opgedaan, maar eind jaren zeventig werd van een toekomstige Britse koningin verwacht dat ze als onbeschreven blad het hu welijk zou instappen. Behalve van onbesproken gedrag moest ze ook van goede komaf zijn. Dat beperkte de keuze voor Charles, die al een serieuze affaire had met de getrouw de Camilla Parker Bowles. Het geduld van het Britse volk en de media met Charles raakte op. Maar ook zijn vader prins Philip vond dat het speelkwartier voor zijn toen 32-jarige zoon voorbij was. De jon ge kinderjuf Diana Spencer (19), telg uit een eeuwenoud geslacht, was in feite voor ieder een het juiste meisje op het juiste moment. Op 24 februari 1981 werd de verloving be kendgemaakt, op 29 juli volgde de trouwerij. Het huwelijk viel binnen tien jaar uit elkaar. Weinig details van de echtelijke menings verschillen, frustraties en het overspel werden het publiek onthouden. Charles was Ca milla in zijn hart trouw gebleven, Diana zag haar hoge verwachtingen van het huwelijk niet ingelost. Ook zij zocht haar geluk buiten de deur. In augustus 1996 was de scheiding een feit. Diana was in de loop der jaren een stijlicoon geworden, maar door haar onvoorspelbare en wispelturige gedrag ook een ongeleid projectiel en een lastpost voor de koninklijke familie. Diana hield van de internationale aandacht, die ze zelf aanstuurde, maar die be nauwde en bedreigde haar ook. Aan het einde van een korte vakantie in Frankrijk, waar ze verbleef met vriend Dodi al-Fayed, ging het mis. Het paar probeerde vanuit het Ritz hotel in Parijs, eigendom van Dodi's vader Mohammed al-Fayed, de paparazzi te ont vluchten. Bij een dollemansrit door Parijs ver loor hun dronken chauffeur Henri Paul de macht over het stuur in de tunnel van de Pont d'Alma. Diana overleed nog diezelfde nacht, op 31 au gustus, aan haar verwondingen. „Ze zullen mij de schuld geven", verzuchtte Charles, die haar stoffelijk overschot persoonlijk ophaalde in Frankrijk, terwijl zijn moeder koningin Eli zabeth zijn zoons William (toen 15) en Harry (12) uit het zicht hield op het Schotse kasteel Balmoral. De koninklijke familie werd in de daaropvol gende dagen een gebrek aan compassie ver weten. Terwijl de bloemenzee bij Kensington Palace en Buckingham Palace aanzwol, keer den de rouwende, licht hysterisch geworden massa en de media zich tegen de Windsors. Pas toen Elizabeth en later ook de prinsen te rugkeerden naar Londen keerde het tij. De uitvaart op 6 september trok over de hele we reld miljarden kijkers. Tien jaar na het overlijden van Diana, Prinses van Wales, loopt er nog steeds een officieel onderzoek naar de precieze toedracht van het ongeluk. Mohammed al-Fayed gelooft dat de prinses en Dodi zijn vermoord, op last van prins Philip. Prins Charles hertrouwde in 2005, met zijn jeugdliefde Camilla. Op Althorp Estate (grote foto rechts), waar Prinses Diana ligt begraven in een verscholen graf op een eiland, loopt het doorgaans niet storm bij het grafmonument. Maar Londen, waar de dood van Lady Di en haar eveneens verongelukte vriend Dodi al-Fayed uitgebreid wordt herdacht (grote foto boven) en winkels vol liggen met Diana-artikelen (kleine foto boven), heeft haar ziel gevangen. foto's GPD/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76