kiezen voor Turkii e 'Gelukkig vond ik snel werk' 'Turkije heeft de toekomst' 'Nederland verliest goede krachten' v15 PZC Zaterdag 25 augustus 2007 Hüseyin Evrengün Leeftijd: 49 jaar t- Geboorteplaats: Kayseri t> Burgerlijke staat: gehuwd, vier kinderen Studie: lerarenopleiding Fontys Amsterdam k- Geëmigreerd: bijna één jaar geleden van Edam naar Marmaris Hüseyin Evrengün verhuisde met zijn echtgenote Margreet en hun dochters Selma (17) en Leyla (14) naar Marmaris. Raul (24) en Ellen (23), hun andere twee kinderen, bleven in Ne derland. De beslissing te gaan emigreren, viel niet makkelijk, vertelt Evrengün. Voor al hun jongste dochter zag het niet zitten, „maar ze had geen keus." Ook in Marmaris vocht hun puber aanvan kelijk tegen alles. „Het was constant ruzie." Maar Leyla heeft het erg naar haar zin in het toeristische Marmaris, dat beroemd is om zijn uitgaansleven. Hüseyin Evrengün over de redenen van hun vertrek: „Aan het eind van de maand stonden we vaak rood, hoewel we beiden werkten voor een gemiddeld loon. Steeds stijgende kosten en geen uitzicht op verbe tering in onze financiële situatie zorgden uiteindelijk voor de bekende druppel. Maar het belangrijkste was de veranderen de sfeer in Nederland, met name tegen moslims." Ze hadden er genoeg van. „Elke dag discus sies over moslims, elke dag negatieve be richtgeving over de minderheidsgroeperin gen in ons land en de verslechterde positie van de minderheidsgroepen met name op de arbeidsmarkt zorgden voor een negatie ve spiraal." Daar kwam bij dat zijn echtge note als docent voor analfabeten en zeer laagopgeleide anderstaligen iedere dag met die minderheidsgroeperingen werkte. „Ze werd er bijna depressief van." Ook haar arbeidsvoorwaarden verslechter den ieder jaar. Voor de vakantie ontslag en na de vakantie weer aangenomen worden. Geen uitbetaling van voorbereidingsuren en geen uitbetaling bij ziekte, om een paar voorbeelden te noemen. „Dit maakte de leefsituatie in Nederland elk jaar slechter." Evrengün had het erg naar zijn zin op het Grafisch Lyceum in Amsterdam. „Maar ik heb besloten om samen met Margreet de stap te nemen, mede door de groeiende economie in Turkije." In Marmaris was het erg wennen in het be gin voor Evrengün. „Je hebt het vakantie gevoel, maar gelukkig vond ik snel werk." Hij werkt als art director bij een klein recla mebureau. Zijn echtgenote Margreet 'is he lemaal gek van Turkije' en heeft zich snel aangepast. De taal pikte ze heel vlot op, ze sprak al Turks. Na de zomer gaat ze lesgeven (Nederland se Taal en Cultuur) aan veertien Turks-Ne derlandse kinderen tussen van 4 tot 14 jaar. „Het bevalt ons heel goed, voorlopig komen we niet terug." Soner Basboga Leeftijd: 32 jaar Geboorteplaats: Istanbul Burgerlijke staat: vrijgezel, heeft een vriendin Studie: Small Business en Retail Management aan de Hogeschool Enschede Geëmigreerd: anderhalfjaar geleden van En schede naar Istanbul Soner Basboga is in Istanbul de baas over tachtig medewerkers van het Nederlandse callcenterbedrijfHCN. Achter de computers klinkt uitsluitend Ne derlands. De werknemers zijn Nederland se Turken, plus een Belg en een paar Ne derlanders. Ze bedienen Nederlandse klan ten. „Het is net klein Nederland hier", zegt Basboga. Toen zijn werkgever hem vroeg een filiaal in Istanbul mee op te zetten, zei hij direct ja. Hij werkte al zeven jaar voor dat bedrijf In Istanbul heeft hij familie en zijn geboortestad was al zijn tweede huis. Toch moest hij wennen aan het dagelijks leven in Istanbul. „Mensen die zeggen dat Nederland bureaucratisch is, moeten hier maar eens komen kijken! Waar ben ik aan begonnen, dacht ik in het begin. Het kan ook bijna niet anders in een stad van 16 miljoen mensen! Maar als je sterk bent, red je het wel. Je moet soms een beetje bot zijn." Verder is Basboga vol lof over de stad. „Istanbul pakt je zo in, arm en rijk, mo dern en ouderwets bij elkaar. Enschede is net een dorp, om zes uur is alles dicht." Hij geniet van een kop thee aan het Mal- tepe-strand na zijn werk. Dat je een vreem de oude vrouw met anne (moeder) kan aanspreken. Dat ze een schietgebedje doet wanneer je haar helpt met haar boodschap pen. Dat doet hem meer dan wanneer hij 'dank je wel, mijn jongen', zou horen. In Nederland had Basboga het naar zijn zin. Hij was 'heel goed geaccepteerd en ge liefd' bij collega's en heeft leuke vrienden. Maar: „Je voelt jezelf hier thuis, het zijn al lemaal Turken." Hij zegt dat het over is met Europa en Nederland niet meer is wat het was. „Wat houd je daar over van je sa laris voor leuke dingen? Bijna niets." Daarnaast speelt volgens Basboga ook het imago van Turken in Nederland een rol. „Shoarmaboeren en café-eigenaren. De banken bedenken zich wel twee keer als je een lening vraagt voor een zaak. Hier heb je daar geen last van. Turkije heeft de toe komst. Kijk naar de Nederlandse bedrijven die zich hier vestigen." Basboga hielp in juli een filiaal in Antalya te openen. Hij zegt vaak telefoontjes te krij gen of er vacatures zijn bij HCN Istanbul en Antalya, ook van hoogopgeleide Tur ken uit Nederland. „Ik mag Nederland, het land heb ik niet zomaar verlaten. Het was een geweldige kans en een grote uitdaging. Bovendien help ik aan werkgelegenheid. Nederland moet blij zijn dat de hoogopge leide Turken Turkije helpen op te bouwen. Dat Nederland daaraan kan bijdragen." Migratie-expert Asian Zorlu, verbonden aan de Universiteit van Amster dam, vindt het vertrek van hoogopgeleide Tur ken uit Nederland 'een zeer interessant feno meen'. Cijfers zijn helaas nergens te vinden. Zorlu wil daarom een onder zoek doen onder remi granten. Wat betekent het voor Neder land dat hoogopgeleide Tur ken voorkeur geven aan Tur kije boven Nederland? Zorlu: „Kennelijk ver wachten en realiseren ze relatief gunstige waarde ring voor hun kwalifica ties. Dat kan aan omstan digheden in Nederland liggen, maar ook aan eco nomische bloei in Tur kije. Nederland verliest een deel van zijn best ge kwalificeerde arbeids krachten. Dat is evident." Is dat goed voor het imago voor Turken die hier blijven? „Daar kleven voor- en na delen aan. Aan de ene kant kunnen steeds min der gekwalificeerde Tur ken het algemene imago van Turken schaden. Dus achterblijvers kunnen als mislukkelingen worden gezien. Aan de andere kant kunnen succesvolle Nederlandse Turken het imago van achterblijvers oppoetsen. Ik denk dat het eerste zwaarder zou wegen omdat het ontbre ken van succesvolle men sen in een gemeenschap een negatief effect heeft op het succes van minder toebedeelden." Moet Nederland zich daar zorgen om maken? „Precies om de laatste re den mag men zich in Ne derland zorgen maken om het vertrek van de meeste gekwalificeerden. Ze zouden als voorbeeld dienen en een uitbrei ding van relevante net werken betekenen. Bo vendien heeft Nederland in deze periode van hoog conjunctuur gekwalifi ceerde arbeidskrachten nodig." Wat moet Nederland doen om de hoogopgeleide Turken hier te houden? „Op korte termijn valt er niet veel aan te doen. Op lange termijn kan bestrij ding van vooroordelen en discriminatie op de ar beidsmarkt helpen, net zoals vroegtijdige begelei ding naar een juiste scho ling."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75