Hoogopgeleide Turken 'Beter inkomen dan premier' 'Ik voelde me op visite' v14 Spectrum Zaterdag 25 augustus 2007 PZC Steeds vaker kiezen hoogopgeleide allochtonen van Turkse afkomst voor een toekomst in hun vaderland. „Ik voelde me in Nederland op visite. In Turkije ben ik thuis." Hulya Cigdern, zelf van Turkse komaf, vroeg vier 'vertrekkers' waarom zij Nederland de rug hebben toegekeerd. door Hulya Cigdem foto's Allard de Witte Ekim Alptekin houdt kantoor in de luxueuze wijk Gazi Osman Pasa in de Turkse hoofdstad Ankara. Samen met Roel Pieper, oud-bestuurder van Phi lips, stortte Alptekin zich met ETIRC De fence Security Solutions Co. op de Turk se defensiemarkt. Op een foto op zijn bu reau staat Alptekin broederlijk naast de conservatieve premier Tayyip Erdogan, wiens vrouw de haren bedekt met een hoofddoek. Hoewel Alptekin een liberaal is in hart en nieren is hij niet tegen het dra gen van een hoofddoek. „In Nederland wa ren we te gast en zijn dat gebleven", zegt Alptekin, die nu een jaar terug is in zijn ge boorteplaats. Zijn ouders, beiden onderwij zers, namen hem toen hij 4 jaar was mee naar de Utrechtse wijk Kanaleneiland. De Alptekins vormden niet bepaald een doorsnee gastarbeidersgezin. Ze kregen hoog bezoek, zoals van de huidige opposi tieleider Deniz Baykal en de beroemde Turkse schrijver en atheïst Aziz Nesin. Ekim en zijn vader lazen in het opinie weekblad Elsevier de columns van Pim Fortuyn, met wie vader en zoon het vaak eens waren. Wellicht daarom dat Ekim al op de middelbare school politiek en maat schappelijk geëngageerd was. „We leefden in de wijk Kanaleneiland in het multicultu rele drama voordat nog iemand daarover repte. Toen onze ramen door islamitische fundamentalisten bekogeld werden met eieren kregen we geen enkele steun van de gemeente of de Nederlandse overheid." Dat zit hem nog steeds hoog: „Als je goed geïntegreerde mensen niet eens hebt kun nen beschermen of in elk geval openlijk steunen, moet je niet verbaasd zijn dat ze vertrekken. Liever Turks dan paaps!" Tijdens de Irak-oorlog liep Alptekin stage bij een Amerikaans congreslid in Washing ton. „Na een maand voelde ik me al Turks-Amerikaans. In Nederland voelde ik me nooit een Turkse Nederlander." Regel matig kreeg hij te horen dat hij 'net een Nederlander' was. „Alsof ik me moest scha men voor mijn voorouders." In Nederland was hij medewerker van het Turkse Tweede Kamerlid Fatma Koser-Ka- ya (D66), in Turkije heeft hij een pri- véchauffeur en een „beter inkomen dan premier Jan-Peter Balkenende. Turkije is het land van kansen en nieuwe rijken." Over de vraag of Alptekin ooit terug zal ke ren naar Nederland is hij zeer duidelijk: „Ja, om de Rabobank te kopen", lacht hij. Dan serieus: „Of om politiek actief te zijn." :;Tf|§|j Ekim Alptekin Leeftijd: 30 jaar Geboorteplaats: Ankara Burgerlijke staat: gefiuwd Studie: rechten aan de Universiteit van Utrecht Geëmigreerd: van Utrecht naar Ankara; officieel woonachtig in Nederland, maar woont sinds begin 2006 in Turkije Intolerantie en beperkte mogelijkheden Met ruim 350.000 inwoners vormen de Turken de groot ste groep niet-Westerse al lochtonen in Nederland. In 1995/96 volgden 3.290 Tur ken een studie in het hoger onderwijs. In 2006/07 steeg dat aantal naar 9.610. De Turkse stichting Tannet (Turks Academische Net werk) signaleerde in 2005 al een toename van de remigra tie naar Turkije onder hoger opgeleiden. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) wilde in dat jaar één op de tien Turken tus sen de 18 en 27 jaar terugke ren naar Turkije. Die trend vertaalde zich in 2006 in remigratie van 600 hoogopgeleiden, tegenover nog geen 200 in 2002. Het CBS zegt dat de positie ve geluiden over de ontwik keling van de economie in Turkije mogelijk een rol spe len bij de stijging van de re migratie van Turken. De hoogopgeleide Turken zelf zeggen vaak Nederland te verlaten vanwege de be perking van hun (sociale) mo gelijkheden en de intoleran tie die zij hier ondervinden. Hawa C/oban uit Rotterdam is de trotse moeder van de 4 maanden oude Samet Kaan. Het zat niet in de planning van (Joban, fulltime moeder spelen, maar het bevalt haar uitstekend. Ze kwam als uitwisselingsstudente naar de Middle East Technical University (METU) in Ankara. Na haar studie besloot ze te blij ven. „Drie jaar geleden dacht ik het hele maal te gaan maken in Turkije. Ik had een goede opleiding in Nederland en zat op de METU. Ik spreek vloeiend Nederlands, En gels en Spaans." Een tijdje woonde ze in Frankrijk en leerde Frans. Hoewel C/oban dacht dat ze een zeer goe de kans maakte op de Turkse arbeids markt, viel het niet mee een passende baan te vinden. „Wat ik kan, is niets in ver gelijking met onze jongeren hier. In vacatu res zetten ze soms dat ze voorkeur hebben voor METU'ers. Mijn enige voordeel voor de werkgevers is dat ik uit Europa kom." Toch had C/oban bijna beet. Ze solliciteer de bij de Nederlandse ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara. „Van de ruim vierhonderd mensen die reageerden, bleef ik bij de laatste drie. Het gesprek was in het Engels en ging erg goed." Ze moest een vertaaltoets afleggen, daar ging het mis. „Mijn Turks was niet vol doende", zegt ze teleurgesteld. Nu zit ze even thuis, maar niet voor lang, hoopt ze. „Ik wil bruggen gaan bouwen tussen Ne derland en Turkije op het gebied van com municatie." Het was C/obans nieuwsgierigheid die haar naar Ankara bracht. „Ik heb 25 jaar in Ne derland geleefd, ik wilde ook een beetje in mijn eigen land gaan leven. Tot een bepaal de leeftijd leef je onbewust. Daarna komt het: 'wie ben ik?' Op zoek naar je wortels, dat kun je niet in Nederland. Ik ben daar geboren en getogen, maar wat je ook doet, je blijft een buitenlander in Nederland. Ik voelde me daar op visite, hier ben ik thuis." Tijdens haar studie leerde ze haar man Akin kennen. Hij is kapper en heeft een ei gen zaak. „Ik heb een leuke tijd gehad daar", zegt ze met de nadruk op 'heb gehad'. En als het haar niet lukt het te maken in Turkije? „Dan kom ik terug, ik heb een Nederlands paspoort." Is dat niet eten van twee walle tjes? „Ja", lacht ze. „Laat dat ons voordeel zijn bij zoveel nadelen." Maar het ziet er niet naar uit dat ze daar binnenkort gebruik van gaat maken. „Doe mijn groeten aan Nederland, voorlopig blijf ik hier!" Hawa f^oban Leeftijd: 28 jaar t- Geboorteplaats: Rotterdam t- Burgerlijke staat: gehuwd, kreeg onlangs een zoon Studie: International Business and Languages Hogeschool InHolland in Rotterdam Geëmigreerd: drie jaar geleden van Rotterdam naar Ankara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74