DIESEL Station Houten in één keer naar nieuwe plek zeeland 28Qu9t/m8sePt2o°7 nazomerfestivQl.nl Betegelde stadstuinen Pas duurder tuningzeeland.nl Verplaatsen monumen taal pand verloopt sneller dan verwacht. Viervleugelpaviljoen, flbdij Middelburg Boetes waddengebied 'lachwekkend laag' Bom aan flat blijkt weersonde te zijn Woningen ontruimd door gaslek Prehistorische akker bij Swifterbant gevonden Homo roepen tegen agent wel strafbaar Oud-KVP-Kamerlid De Bekker overleden 6 I Zaterdag 25 augustus 2007 PZC 20-30% meer POWERRRR uit je dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dieseltuningzeeland.nl DEN HAAG - Gemeenten mogen vol gend jaar hooguit 48,35 euro vra gen voor een paspoort. Dit jaar be droeg het maximum 47,45 euro. Dat besloot het kabinet gisteren. Eerder werd bekend dat de Neder landse identiteitskaart flink duur der zou worden. Die kost nu maxi maal 31,26 euro. Volgend jaar mo gen gemeenten 40.73 euro vragen. HOUTEN - Het was een enorme ope ratie. De afgelopen maanden is met man en macht gewerkt aan de voorbereidingen, maar gisteren was het dan eindelijk zo ver. Het monumentale voormalige station van Houten aan het Stationserf is in zijn geheel op acht duizendwie lenwagens 150 meter verderop ge reden en daar neergezet. „De operatie verliep vlekkeloos en in een kortere tijd dan verwacht", zegt een woordvoerster van de Stichting Station op Wielen, die zich inzet voor het behoud van dit cultureel erfgoed. De 10-jarige achterkleinzoon van de laatste stationschef gaf even na tien uur het startsignaal voor de verplaatsingsoperatie door op een fluit te blazen. Anderhalf uur later was het karwei zo goed als afge rond. „Het gebouw moest op een nieuw fundament worden neerge- Wegens verdubbeling van het spoor tussen Utrecht en Den Bosch is het historische station van Houten na maanden voorbe reiding 150 meter verplaatst. zet en het plaatsen was een kwes tie van millimeters." Toen dat rond het middaguur was gelukt, klonk er een luid applaus van de duizenden toeschouwers. „Het was passen en meten met veel ge duld." Het pand, dat 800 ton weegt en 30 bij 10 meter meet, moest ver plaatst worden wegens de verdub beling van het spoor tussen Utrecht en Den Bosch. Het gebouw doet al sinds 1935 geen dienst meer als station. Het is sindsdien gebruikt als basisschool en als woonhuis. Nu het gebouw is verplaatst zal de stichting Sta tion op Wielen het in oude luister herstellen. Op de nieuwe plek krijgt het pand ook een nieuwe bestemming. Zo zullen mensen met een verstande lijke beperking er in een horecage legenheid gaan werken en zal een grote ruimte dienst doen als zaal voor feesten en partijen. De zolder wordt verhuurd aan de archeologi sche vereniging van Houten. Liefhebbers kunnen de geschiede nis van het station overigens nog eens rustig tot zich nemen. De Stichting Station op Wielen heeft in een speciale uitgave, 'gepasseerd station', herinneringen gebundeld van oud-bewoners en -gebruikers. vr 31 aug t/m di 4 sept Simeon ten Holt pianokwartetten Horizon 61 Lemniscaat wo 5 sept Met de Ujind mee literaire wereldreis met o.a. Joost Zwagerman, Tom Lanoye en Al Galidi do t/m za 8 sept Practising Sumo UJesterse dans op Indiase muziek De groene tuin lijkt verleden tijd. Nooit meer snoeien en onkruid wieden dankzij tegels en grind. Maar groen in de stad'neemt het ongezonde fijnstof op, vangt regenwater op en biedt vogels en vlinders voedsel. door Karen Zandbergen en Berry van der Heijden Een bij zoekt zijn weg door een dicht bosje bamboesta- ken. Met enige moeite is achter het omhoog gescho ten groen en geel een vijvertje vol bladeren te ontwaren. De ronde welvingen in de tuin, het dichtbe groeide prieeltje en het sierlijke paadje van rode stenen waar dikke plukken mos en gras tussen zitten, verraden een ooit mooie en goed onderhouden tuin. Met een zucht trekt Rob de Ruiter een handvol sprieten heermoes uit de tuin. „Ik heb dit prieeltje met veel moeite gemaakt. Op een gege ven moment komt de klad er in. Dan gaat de vijver lek, woekeren de klimop en de bamboe. En die paar blaadjes waterlelie in de vij ver groeien uit tot hele planten." Er rest nog maar één, radicale, op lossing. Dit jaar nog gaat al het groen op de composthoop. Het wordt niets dan steen, grind en een vijver in de zonnige achter tuin. De Hagenaar is niet de enige die niets meer wil weten van wat groeit en bloeit. „Beplanting raakt echt op de achtergrond", zegt tui- narchitecte Saskia de Wit. „De tuin is een gebruiksplek met een buitenkeuken en als het even kan met een aansluiting voor de com puter. ]e ziet meubilair en potten en steeds meer tegels en klinkers." „De asfalteermachines rijden nog net niet de tuinen binnen", schertst Chris van Swaai, „maar ze worden flink volgestort." De on derzoeker van de Vlinderstichting houdt al twintig jaar met een paar honderd mensen bij hoeveel vlin ders er nog in de steden rondflad deren. „De laatste jaren doen de soorten die veel in tuinen voorko men het opvallend slecht." Begin jaren negentig waren er nog bijna onderzoeker, „tien keer zoveel vlin ders, weet de Wanneer zie je nog een hele zwerm dagpauwogen? Of citroentjes: die horen gewoon bij Amsterdam." Vlinders maken ech ter niet veel kans in een betegelde tuin waar geen nectar te vinden is en de mooie potten met kleurige bloemen bieden weinig soelaas. „Die bloemen zijn vaak uit andere regio's geïmporteerd om er mooi uit te zien. Niet voor de nectar", zegt Van der Swaai. Niet alleen de vlinders blijven weg, zegt Bert Mensink van Milieu Centraal, ook de koolmeesjes en musjes hebben geen schuilplaats en voedsel meer in de tuinen. ,,Croen zorgt bovendien voor ver koeling. Bomen bieden niet alleen schaduw, maar verdampen ook het water dat ze opzuigen." Uit re cent Brits onderzoek blijkt dat ste den flink afkoelen als er meer groen is. „Maar bomen zijn steeds minder gewild. Ze worden als over last gezien, omdat de bladeren af vallen en omdat ze moeten wor den gesnoeid." De nummer-i-tip op de website van Milieu Centraal 'laat uw tuin leven' is dan ook: plant een boom. Bomen en struiken halen ook nog eens een flinke hoeveelheid fijn- stof uit de lucht, ontdekte onder zoeker Anne Oosterbaan van Alter- ra, kennisinstituut van de Universi teit van Wageningen. Vooral opko mende beplanting kapselt de onge zonde deeltjes in. De hele fijne stofdeeltjes, die het gevaarlijkst zijn, kunnen zelfs de huidmondjes van de planten en bomen binnen dringen. Vooral naaldbomen zijn geschikt voor wie langs een druk ke weg woont en al die stoffen in uitlaatgassen zat is. In welke mate tuinen helpen het fijnstofpro bleem op te lossen, is niet onder zocht. „Maar elke groene vegetatie vangt fijnstof af" Ongeplaveide tuinen slaan veel meer regenwater op, dat in steeds onregelmatiger hoosbuien Neder land overspoelt. Bij Rioned, het kennisplatform voor riolering en water, merken ze dagelijks dat de hoeveelheid bebouwde grond toe neemt. „Het water moet op één of andere manier worden verwerkt", zegt Hugo Gastkempers van Rioned. „Als het niet de bodem in kan, omdat daar stenen op liggen, wordt het naar andere plekken ge leid." Daardoor moeten riolen en sloten heel wat meer water bergen Een makkelijke groene tuin Tips voor een groene tuin die niet te veel onderhoud vergt: Voor verkoeling kun je het best een boom planten. Bovendien nemen bo men aanzienlijk meer fijnstof op dan planten en bloemen. Ruimte tussen de stenen van een pad is goed voor de afwatering. Vlinders zijn eenvoudig te lokken met lavendel (foto), flox of een vlinder struik. Een klein plekje achterin de tuin waar brandnetels, hop of een beetje klim op met rust wordt gelaten, vormt een prima biotoop voor rupsen. Vogels zijn vaak tevreden te stellen met een vogelhuisje. Voor een onderhoudsvriendelijke tuin zijn heermoes, vuurdoorn, bamboe, klimop en waternavel niet aan te raden. Dat zijn echte woekeraars. Een makkelijke groene tuin gratis brochure kaarten info hoofdsponsor I f li zie nazomerfestival.nl 1111\ DELTA\ of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) i iila the mutö-uUUty company HARLINGEN - Wie zijn hond laat loslopen in het waddengebied moet geen 25 euro, maar 250 euro boete krijgen. Overtredingen moe ten hier tien keer zo zwaar gestraft worden als nu. Dit stelt de Vereni ging voor Wadvaarders voor. De hogere boetes zijn volgens voorzit ter M. Snel nodig, omdat een aan tal toeristen zo rijk is, dat 25 euro als een lachertje wordt ervaren. VOORBURG - Bewoners van een flat aan de Sint Martinuslaan in Voor burg zagen gisteren tot hun schrik een vreemd voorwerp met draad jes en ballonnen aan de muur han gen. Omdat zij dachten aan een bom, werd de dienst Wapens en Terreur van de politie Haaglanden ingeschakeld. Na onderzoek bleek het een weersonde van het KNMI te zijn. De sondes worden opgela ten voor weermetingen. ZOETERMEER - Door een gaslek aan de Shawzijde in Zoetermeer zijn donderdagavond negentien wonin gen ontruimd. Zeventien mensen moesten tijdelijk hun woning ver laten, aldus de brandweer gisteren. Rond tien voor tien bleek een gas- drukregelstation in de wijk gas te lekken. Het energiebedrijf sloot het station snel af) waardoor de si tuatie onder controle kwam. SWIFTERBANT - De Rijksuniversi teit Groningen, het Nieuwland Erf goedcentrum en vrijwilligers heb ben in Swifterbant een prehistori sche akker gevonden. Het team doet een archeologische opgraving naar de zesduizend jaar oude Swif- terbantcultuur. De akker dateert uit 4300-4000 voor Christus. Volgens hoogleraar D. Raemaekers van de universiteit is de vondst uniek voor Europa. ASSEN - De politierechter in Assen heeft gisteren een 24-jarige man uit Zwolle veroordeeld tot een boe te van 220 euro voor het beledigen van agenten door hen homo's te noemen. Dat gebeurde op 22 okto ber vorig jaar in Meppel. De uitspraak is opmerkelijk, om dat de politierechter in Den Bosch dinsdag in een soortgelijk geval ie mand vrijsprak van belediging. DEN BOSCH - Leo de Bekker, van 1966 tot 1977 met een korte onder breking lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij (KVP), is dinsdag op 83-jarige leef tijd overleden. Dat heeft de familie gisteren meegedeeld. De Bekker diende in 1977 een amendement in op het wetsvoorstel voor hervor ming van de grondpolitiek dat de aanleiding was voor de val van het kabinet-Den Uyl. Op acht duizendwielenwagens wordt het oude station van Houten 150 me ter verplaatst. foto William Hoogteyling/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6