Binnenland Minister Klink kort ziekenhuizen 'Straf corporaties onnodig' SP-senator Yildirim doet aangifte na ontvangen doodsbedreigingen 'Willems stelen plaatsnaamborden' Zevenhonderd extra plaatsen voor gestoorde gedetineerden 'Chauffeurs verkopen diesel aan criminelen' 4 I Zaterdag 25 augustus 2007 PZC Bewindsman komt met bezuinigingsplan van 160 miljoen euro. Zijn daan getoond en trouw'lijk hen geleid Van Velzen b.v. Lid Eerste Kamer denkt dat aanhang Wilders verantwoordelijk is. Voorstel uit 2005 over geld woningcorporaties 'doodgediscussieerd'. DEN HAAG - De ziekenhuizen moe ten volgend jaar 160 miljoen euro inleveren. De bezuiniging loopt jaarlijks op tot vierhonderd mil joen in 2011. Dat schrijft minister Klink (Volksgezondheid) aan de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ). Daarmee werkt Klink de tegenvallers op zijn begro ting deels weg. De ziekenhuizen verzetten zich tegen de korting. Klink komt een miljard tekort op zijn begroting voor volgend jaar. Daarvan moet hij een klein deel di rect compenseren en de rest de ko mende jaren. Het tekort wordt deels veroorzaakt door de hogere uitgaven van ziekenhuizen en spe cialisten. Het gaat daarbij volgens een woordvoerder van de NVZ om circa tweehonderd miljoen eu ro per jaar, twee procent van de to tale ziekenhuisbegroting. De NVZ pleit er voor de ramingen RJ Klink wil snijden in de ziekenhuis- budgetten. De ziekenhuizen stel len dat de budgetten moeten worden aangepast, want er zijn meer patiënten dan voorzien. OUDE WILLEM - Succes kent ook na delen, zo weten de inwoners van Oude Willem. Sinds het Drentse gehucht door weekblad HP/De Tijd is verkozen tot mooiste Neder landse landschap weten velen het te vinden. PETER N STRAATEN 100 jaar Gereformeerde Gemeenten, 1907-2007 DRUKKERIJ BOEKHANDEL Dorpsstraat 83Krabbendijke tel. 0113-5061 73 fax 0113 -5031 72 ljmeeuwsen@velzenbv.nl Ook via andere boekhandels verkrijgbaar. aan te passen. „Dan is het pro bleem opgelost. Onze budgetover schrijding wordt niet veroorzaakt omdat we iets verkeerd doen, maar omdat er meer mensen naar het ziekenhuis komen dan voor zien. Die ramingen zijn al jaren te laag. Het wordt tijd deze aan te passen. Het overleg daarover met het Centraal Planbureau, dat de ra mingen maakt, verloopt stroef Zij accepteren niet dat ze hun bereke ningen moeten aanpassen." Mocht Klink de korting doorzet ten, dan overweegt de NVZ naar de rechter te stappen, zoals vorig jaar ook al gebeurde. Toen wilde Klinks voorganger Hoogervorst het budget aanpakken. Uiteinde lijk werd de korting gehalveerd. Volgens de NVZ-woordvoerder kan de korting leiden tot nieuwe wachtlijsten. „Dat is niet onze in zet. Eerst wordt gekeken of er el ders bezuinigd kan worden. Maar uiteindelijk ontkomen we niet aan het uitstellen van behandelingen." Dat Klink een deel van de begro tingtekorten wil afwentelen op de ziekenhuizen, betekent dat hij het basispakket en de premie wil ont zien. Maar ook daar worden ingre pen verwacht, omdat de ziekenhui zen dit jaar hun budget met ruim 160 miljoen overschrijden. DEN HAAG - Er komen in Neder land zevenhonderd behandelplaat- sen voor psychiatrisch gestoorde gedetineerden bij. Dat meldt Adriaan Jansen, voorzitter van de raad van bestuur van de GGZ Noord-Holland-Noord na overleg met het ministerie van Justitie. De plaatsen zijn niet bedoeld voor ver oordeelden die ook tbs opgelegd kregen, maar voor de patiënten die daar vaak net onder zitten. „Het aantal psychiatrisch gestoor de gedetineerden groeit sterk", zegt Jansen. „De gevangenissen hebben te weinig opvangcapaci teit. Alleen al de groep verslaafden is enorm." De helft van de zeven honderd plaatsen komt in gevange nissen. Die zijn voor de zwaardere gevallen. De andere helft komt bij de GGZ-instellingen. De gedeti neerden zullen er voor behande ling heengebracht worden. RIJSWIJK - Vrachtwagenchauffeurs verdienen soms aardig bij door die sel uit hun truck af te tappen en door te verkopen. Transportbedrij ven krijgen steeds vaker met dit soort diefstal te maken. Transport en Logistiek Nederland (TLN) be vestigde gisteren een verhaal van die strekking in De Telegraaf Chauffeurs van een niet nader ge noemde transportondernemer leg gen volgens TLN op lange ritten contact met criminelen. Op afge sproken plaatsen worden dan hon derden liters afgetapt. De chauf feur krijgt circa 6o cent per liter. Onlangs werden in Duitsland chauffeurs op heterdaad betrapt. Vijf 'afnemers' en twee chauffeurs zijn daarbij opgepakt. De diefstal wordt gepleegd tijdens zowel bin nen- als buitenlandse ritten. Vol gens TLN zijn er 'aftapplaatsen' in onder meer Eindhoven, Den Bosch en de Rotterdamse haven. Maar daardoor worden ook de plaatsnaamborden vaker gestolen, een verschijnsel waarmee ook Boe- renhol in Zeeuws Vlaanderen ver trouwd is. Inwoners vermoeden de daders onder mensen die de naam Willem dragen. ZWOLLE - SP-senator Düzgün Yildi rim heeft aangifte gedaan van be dreiging met de dood. Hij ontving een cd-rom met anti-islamitische beelden en teksten, haatmail en doodsbedreigingen per post. De bedreigingen kwamen vooral binnen na zijn uitspraak dat PW' er Geert Wilders zijn onveilige leefsituatie over zichzelf afroept door de manier waarop hij de te genstellingen in de samenleving aanwakkert. Ook stelde hij vragen over de kosten van de beveiliging van het Tweede Kamerlid. Yildirim ontving tien bedreigin gen. Uit de inhoud en het mo ment dat hij ze ontving, conclu deert de senator dat ze afkomstig zijn uit de omgeving van Geert Wilders. „Nederland moet wakker worden vanwege het toenemend racisme. Dat het vooral aanhan gers zijn van Wilders die hiertoe overgaan, is toch wel een zorg." Yildirim wil geen beveiliging, hij vindt het belangrijker dat de men sen achter de bedreigingen wor den gepakt. Als het de bedoeling was dat hij zijn functie zou neer leggen, worden de bedreigers te leurgesteld. „Het sterkt mij alleen maar. Er is veel werk te doen." Yildirim staat al enige tijd in de be langstelling. Zijn partij wil dat hij zijn senaatszetel, die hij dankt aan voorkeurstemmen, opgeeft. Maar Yildirim piekert daar niet over. De kwestie loopt hoog op binnen de Düzgün Yildirim partij en komt de SP op veel kri tiek te staan. De fractievoorzitter van de SP in Enkhuizen, Stella Quasten, heeft haar partijlidmaatschap opgezegd. Voornaamste reden hiervoor is dat ze niet meer als 'verlengstuk van de landelijke SP' wil functioneren. De wijze waarop het bestuur om gaat met interne en externe kwes ties, zoals rond Yildirim, noemt Quasten 'rigide en tegen de eigen basisbeginselen in'. „Zo'n partij kan ik niet vertegenwoordigen. Ik kreeg er kramp in mijn buik van." De ex-fractievoorzitter zegt dat ze zich al twee maanden geleden wil de terugtrekken. Maar ze had nog de hoop dat de partij van binnen uit 'democratischer, opener en so cialer' zou worden. Ze wil overi gens haar zetel in de raad behou den en doorgaan onder de naam Fractie Quasten. De SP in Enkhui zen wil pas dinsdag reageren. R1 Fractievoorzitter SP in Enkhuizen zegt partijlidmaatschap op om dat ze het partijbestuur te rigide vindt, onder meer in de kwestie Yildirim. O'J O DEN HAAG - De ruzie tussen kabi net en woningcorporaties over de miljardenreserves had voorkomen kunnen worden. Er lag in 2005 een voorstel dat voorzag in presta tie-afspraken tussen partijen, bij voorbeeld over investeren in pro bleemwijken. Was dat ingevoerd, dan zou minister Bos (Financiën) de corporaties nu niet met een 'strafheffmg' hoeven dreigen. Dat zegt Hans de Boer, oud-voor zitter van MKB Nederland en schrijver van het advies 'Lokaal wat kan, centraal wat moet'. Daar in zou de minister van Volkshuis vesting een 'stok' krijgen om de corporaties aan de investeringsaf spraken te houden, maar hij zou van hun reserves afblijven. „Het werd enthousiast ontvan gen", aldus De Boer. „Maar vervol gens doodgediscussieerd in verga deringen. Er is niets mee gebeurd. Een gemiste kans. Zo'n strafhef fmg van Bos wordt een gebed zon der eind. Dat is een heilloze weg." Het kabinet en de woningbouw corporaties stonden gisteren nog lijnrecht tegenover elkaar. Minister Vogelaar (Wonen, Wijken en Inte- R^ Woningcorporaties willen wel in- vesteren in probleemwijken, maar niet via de staatskas. Zij ko men met alternatief voorstel om overheidsgebouwen te kopen. gratie) houdt voorlopig vast aan de miljardenbijdrage van de corpo raties voor het opknappen van veertig probleemwijken. De corpo raties willen wel een deel van hun reserves investeren in die wijken, maar niet via de staatskas. Des noods stappen ze naar de rechter. De tijd dringt voor het kabinet. Ui terlijk eind volgende week moet de begroting voor volgend jaar naar de Raad van State. Bos wil voor volgend jaar (en de drie jaar daarna) 750 miljoen euro inboe ken als bijdrage van de corpora ties. Dat bedrag heeft hij ook no dig om het begrotingstekort te be perken. De PvdA-leider spreekt van 'ketelmuziek' van de corpora ties. „Wij laten ons niet afschrik ken door zulke geluiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4