eeland Naturalisatiedag dreigt te floppen Verpleegkundigen kinderpsychiatrie beginnen eigen zaak EPZ wil geen verkeer langs centrales Borssele Gemeenten hechten wel aan ceremonie rond naturalisatie. Overleg over maatregel voor verbetering van de beveiliging. Nieuw zorgbureau richt zich op jongeren met gedragsstoornissen. PZC Zaterdag 25 augustus 2007 37 door Joeri Wisse GOES - Er is maar weinig animo voor een Nationale Naturalisatie- dag. De meeste Zeeuwse gemeen ten vierden de dag gisteren wel, maar van een nationale feestdag, zoals oud-minister Rita Verdonk (WD, integratie) het zich voorstel de, was tijdens de tweede editie in Zeeland geen sprake. De invulling van de dag loopt per gemeente behoorlijk uiteen. Zo werden nieuwe Nederlanders in de gemeente Vlissingen getrak teerd op een bezoek aan het Mu- zeeum en kregen naturalisanten in de gemeenten Sluis, Goes en Hulst een stadswandeling voorgescho teld. Daar werden alle 'nieuwe Ne derlanders' van het afgelopen jaar voor uitgenodigd. Echter, in gemeenten als Middel burg en Terneuzen was het giste ren een naturalisatieceremonie als alle andere keren op het jaar. J. Ble- ijenbergh van de gemeente Middel burg verwacht dat mensen die al eerder dit jaar met ceremonieel het Nederlanderschap hebben ge kregen, geen interesse hebben in een extra feestelijke dag met bij voorbeeld een museumbezoek of stadswandeling in het programma. „Daar zit niet iedereen op te wach ten. Bovendien is het voor men sen die hier al jaren verblijven be hoorlijk betuttelend om ze bijvoor beeld mee te nemen naar Miniat- guur Walcheren. We willen de mensen niet een bepaalde richting opsturen." In de gemeente Borsele werd wel een feestelijke naturalisatiedag ge organiseerd, maar was er onvol doende animo voor. In de gemeen ten Kapelle en Veere werden de ce remonies uit praktische overwegin gen op een andere dag gehouden. „Tenzij die gemeenten de afgelo- Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten zijn tevreden met de nieuwe ma nier van naturaliseren. Aan een speciale landelijke feestdag is echter vrijwel geen behoefte. pen maanden geen nieuwe natura lisanten hadden, is er geen reden om de dag niet op 24 augustus te houden, want eigenlijk is het ver plicht", zegt een woordvoerder van minister Ella Vogelaar (PvdA, integratie). Overigens laten alle gemeenten we ten dat de verplichte ceremonie op zich goed bevalt, zowel voor de nieuwe Nederlanders als voor de gemeente zelf. Burgemeester A. Huisman van Reimerswaal vindt het een aanwinst om per soonlijk contact met de nieuwko mers te hebben. „Maar ze stellen er zelf ook prijs op. Zo had een stel zelfs familie uit Duitsland over laten komen om de bijeenkomst bij te wonen." Naturalisatieceremonie ledereen die Nederlander wordt, moet sinds 1 oktober 2006 vorig jaar verplicht op een naturalisatieceremonie ver schijnen. Afhankelijk van het aantal men sen dat in een gemeente natu raliseert, vindt zo'n ceremonie om de zes weken plaats. Sinds vorig jaar zijn gemeenten verplicht om op 24 augustus de Naturalisatiedag te organise ren. Die dag is weer geen verplich ting voor mensen die hun Ne derlanderschap al op een eer der moment kregen. door Ben Jansen BORSSELE - De weg langs de EPZ-centrales bij Borssele gaat mo gelijk dicht. Om het complex beter te kunnen beveiligen wil de exploi tant van de kern- en de kolencen trale geen verkeer onderlangs de Westerscheldedijk. Een onder auspiciën van het Inter nationaal Atoom Energie Agent schap (IAEA) uitgevoerd onder zoek naar de beveiliging van de kerncentrale Borssele is aanlei ding. De conclusie was dat de be veiliging van de nucleaire stroom- fabriek goed is, maar de onderzoe kers kwamen toch met een aantal aanbevelingen. Een ervan is er voor te zorgen dat de centrale min der makkelijk benaderbaar is. Over de afsluiting van de Wilhel- minahofweg en de Zeedijk is EPZ in gesprek met het Rijk, de provin cie, de gemeente Borsele en ha venschap Zeeland Seaports. Om te beginnen is een verkeerskundig ad viesbureau gevraagd in overleg met de dorpsraad Borssele de ver keerssituatie te analyseren en met een oplossing te komen voor de bereikbaarheid van het dorp. Twee suggesties daarvoor (via de Weelhoekweg/Weelweg en via de Kaaidijk) worden dinsdag in een door de dorpsraad belegde verga dering besproken. Hoe hoog de kosten van de aanpas- De weg naar Borssele sing van de wegen zijn en wie ze zal betalen, is nog onduidelijk. EPZ meent dat de rijksoverheid in elk geval een deel ervan hoort te dragen, omdat die de initiatiefne mer voor het beveiligingsonder- zoek was. Mogelijk kunnen ook an dere overheden bijdragen. Bij de afsluiting van de wegen hoort ook een hek, op of onder aan de dijk. Aan weerszijden van het aan het openbare verkeer te onttrekken weggedeelte komt een portiersloge. Mede in het licht van de vorig jaar genomen beslissing de kerncentra le tot 2034 open te houden acht EPZ investeringen in de beveili ging wenselijk en bedrijfsecono misch haalbaar. Over de aard van de beveiliging, de bevindingen van het onderzoek en de voorziene ver beteringen doet EPZ - om veilig heidsredenen - geen mededelin gen. Wie de gang van zaken bij de kerncentrale observeert kan even wel waarnemen dat sinds kort de onderkant van alle voertuigen die het terrein oprijden met een spie gel wordt gecontroleerd. Boven dien zijn draaihekken geplaatst bij de toegang tot het hoofdgebouw. door Claudia Sondervan GOES - „Er komt meer begrip voor kinderen met autisme. Zeker op basisscholen. Persoonlijkheids stoornissen vergen wat meer uit leg. Met name jongeren lijken wat toleranter te worden voor mensen uit de psychiatrie." Dat ondervindt Ingmar Zonder uit Goes. Met zakenpartner en col lega-verpleegkundige bij Ithaka Klaas van Oostendorp richt hij het nieuwe Zorgbureau Klaver4 op. Ze willen kinderen en jongeren tot 21 jaar met autistische of adhd-stoor- nissen helpen om een sociaal en actief leven te leiden. „Dat leer je ze beter al doende dan stilzittend in een kringetje," zegt Zonder. Het bureau legt nadruk op sportieve ac tiviteiten, zoals de zaterdagse Bik keldag waarin ze uitstapjes en spor ten gebruiken om de sociale vaar digheid te oefenen. „Deze jongeren vinden het moei lijk om contact te maken. Dan dreigt vereenzaming. Je wilt dat ze leren een zelfstandig bestaan op te bouwen en niet later in een instel ling moeten wonen." De kinderafdeling van de instel ling voor geestelijke gezondheids zorg Ithaka was hun werkgever en blijft dat voor Zonder nog, in deel tijd. Zorgbureau Klaver4 wil de psychiatrische zorg voor de jeugd van instellingen als Emergis aan vullen met ondersteuning en trai ning in het dagelijks leven en via ontspannende en uitdagende acti viteiten. „In instellingen blijft het Verpleegkundigen van Ithaka vol- gen de leuke kanten van hun werk nu die door zuiniger zorg en persoongebonden budget uit de instellingzorg verdwijnen. geleerde vaak theorie. Wij laten de jongeren dat in de praktijk oefe nen." De grote capaciteitsproblemen die Ithaka sinds jaren plagen zijn niet de reden dat ze voor zichzelf begin nen, noteert Zonder. De steeds gro tere administratieve last van de rapportage- en verantwoordings plicht, ten koste van het daadwer kelijk bezig zijn met kinderen en jongeren, was debet aan de wens tot vertrek. „Door de bezuinigin gen in de zorg is er minder ruimte voor activiteiten. Die zijn verscho ven uit de AWBZ-gefinancierde in stelling naar het persoonsgebon den budget waarmee mensen zelf begeleiding inhuren," legt Zonder uit. De zakenpartners zijn de pgb's ge volgd en bieden nu het werk dat ze het leukst vinden aan kinderen met zo'n eigen budget voor zorg en steun. Het aanbod loopt uiteen van oppassen en adviezen voor een soepeler gezinsleven tot vakan- tieopvang en weekeinden in de Ar dennen. De duur van de contacten kan eenmalig tot meerjarig zijn, re gelmatig of incidenteel. Het bureau start officieel in sep tember, met de eerste weekeinde- trip naar de Ardennen, in een ap partementenhotel nabij La Roche. De groepen van acht jongeren, meiden en jongens, gaan er berg- fietsen, vlotvaren en en 's winters langlaufen. Op termijn komen er ook duiklessen op het programma en vakantieweken bij de Franse boerderij van een oud-collega uit de kinderpsychiatrie. De Ardense weekeinden van vrij dagmiddag tot zondagavond kos ten 495 euro per persoon. Dat valt op te brengen door zorguren te sparen op het totaal aantal uren waarop het persoonlijk zorgbud get is gebaseerd. Zonder: „We reke nen tien zorguren, anders zou het onbetaalbaar worden." De bodems van alle voertuigen die het terrein van de kerncentrale oprijden worden sinds kort met een spiegel geïnspecteerd. foto Mechteld Jansen Alternatieve routes via Weel(hoek)- weg of Kaaiweg vergen aanpassingen. PZC Rolant Quist EPZ wil maatregelen nemen om haar centrales beter te beveiligen. Vlissingen-Oost Weg rond cei definitief afg(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39