Buitengebied Lessen in bescheidenheid Dijkpalen behouden als erfgoed 'V^v PZC Zaterdag 25 augustus 2007 21 oufv^ De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is inde Zeeuwse natuurgebieden. Toen de lepelaarkolonie in het Naardermeer door vos sen belaagd werd, leek de wereld te klein. Vogelaars en beheerders schreeuwden moord en brand. Tegenstan ders van de jacht krabden zich achter het oor en aarzel den over hun standpunt. Achteraf allemaal ten onrech te. De druk van de vossen leidde tot een hele reeks nieuwe vestigingen die voor de lepelaarpopulatie een enorme impuls betekende. De natuurbeheerder krijgt ze soms zomaar aangereikt: lessen in bescheidenheid Eén van de twee jonge slechtvalken, dit broedseizoen geboren op de Hooge Platen. foto Chiel Jacobusse door Chiel Jacobusse Neem de slechtvalk op de Hooge Pla ten. Toen zich een aantal jaren gele den een slechtvalk vestigde in de spe ciaal opgehangen nestkast aan de ko lencentrale in Borssele waren we allerminst blij. De slechtvalk ontwikkelde de onhebbelijke ge woonte om paniek te zaaien onder de grote sterns op de Bol en hun aantal kelderde drama tisch. Een wat kritische opstelling van onze kant ten opzichte van het ophangen van kas ten, joeg een aantal fanatieke vogelaars in de gordijnen. Wij stelden de vraag ter discussie of een bosbewoner als de slechtvalk wel in een vrijwel boomloos landschap tot broeden ver lokt moet worden door middel van een nest kast. Er zijn immers diverse voorbeelden be kend dat het plaatsen van een torenvalkenkast in een weidevogelgebied of tussen de broeden de kustvogels, nogal ongelukkig uitpakte. Even leek het erop alsof er tweespalt zou ontstaan. Slechtvalkfanaten duldden geen enkele kritiek op 'hun' kasten. Maar ook hier had moeder na tuur een verrassing in petto. Een slechtvalkenpaar vestigde zich op de Hoo ge Platen en bouwde daar een grondnest; iets wat in Nederland maar zeer zelden voorkomt. Gewoon op een duinrichel van een paar meter hoog. Er was al een jong uitgebroed eer we in de gaten hadden wat er aan de hand was. En hoe raar het ook klinkt; met de komst van de slechtvalk was het met de slechtvalkenoverlast gedaan. De vogel omzeilde de broedende sterns en ging op het vaste land van Zeeuws Vlaanderen op jacht. Vooral duiven bleken op het menu te staan. Ondertussen werd de Bol en omgeving een heel veilige plaats. Kraaien of zilvermeeuwen die zich in de buurt waagden, werden zonder pardon weggejaagd en als ze de bedoeling niet snel genoeg begrepen kon ze dat zomaar het leven kosten. De rovers en jagers van voorheen moesten ineens op hun tellen passen. Het is een beetje als met de spreeuwen en huismussen die graag in het uitgebreide tak- kenstelsel van een roofvogelnest broeden. Zo vlak in de buurt van de jongen is de jachtdrift uitgeschakeld en het is er voor potentiële prooien veilig toeven. Onder dit alles floreerden de sterns het afgelo pen seizoen als zelden tevoren. De slechtval ken broedden voor het tweede jaar op de Bol en het aantal broedende dwergsterns was met meer dan 200 broedparen hoger dan ooit tevo ren. Ook de visdief zit in de buurt van zijn aan talsrecord en de grote sterns maakten een mooie come back met zo'n 2000 paren. Het is op zichzelf een bekend feit dat predato- ren bijdragen aan het gezond houden van de stand van hun prooidieren. Dat gebeurt op ve lerlei manieren. De meest bekende en meest voor de hand liggende reden is dat de zieke en verzwakte prooien het eerst sneuvelen en dat de beste exemplaren dus overblijven voor de voortplanting. Maar de bovenstaande voorbeel den bewijzen wel dat er nog heel wat andere manieren zijn waarop prooi en predator elkaar in evenwicht houden. pt tekening Adri Karman Leuke quizvraag: wat is een per- koenpaal. 'Echte Zeeuwen' weten natuurlijk het antwoord: een stuk stam van den of eik, gebruikt om dijkhellingen te beschermen. Tus sen 1.20 en 1.60 meter lang. Net als de paalhoofden verdienen ze ge koesterd te worden als cultureel erfgoed. Bij aanleg van nieuwe glooiingen worden nog aanwezige perkoenpalen als het even kan be houden. Ook in verweerde staat hebben ze iets aparts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21