Klimaat verandert vogels Eerste boekingen via Google Earth binnen Nieuwe broedvogel: de kleine zilverreiger. foto Chiel Jacobusse PZC Zaterdag 25 augustus 2007 1 9 Belangrijke veranderingen Zachtere winters bevorderen de opmars van zuidelijke broed- vogels, zoals bijeneter, cetti's zanger en de kleine zilverrei ger. Standvogels als de ijsvogel en roerdomp, die niet van kou houden, nemen toe. Soorten als korhoen en kemp haan, die van een frisse winter houden, trekken weg naar het noorden. ►- Door warmere winters neemt het aantal wintergasten af; niet alleen watervogels, maar ook roek en bonte kraai. Ze blijven meer in Oost- en Noord-Euro pa hangen. Zangvogels leggen hun eieren steeds eerder in het voorjaar, inmiddels is dat verschoven van half naar begin mei. Ze spe len in op eerder uitlopende bo men en eerder actieve insecten en rupsen. Sommige soorten kunnen de verschuiving niet bijhouden en komen in de problemen met de voedselvoorziening van hun jongen. Vogelbescherming Neder land en Stichting Vogelonder- zoek (Sovon) maken jaarlijks een vogelbalans op. Een soort AEX van verschillende vogelsoorten. Dit jaar is voor al gekeken naar de gevolgen van de klimaatverandering voor de vogelstand. De ba lans bevat zowel min- als pluspunten. door Rinus Antonisse De opwarming van het klimaat speelt wereldwijd, van evenaar tot de polen. Het is overal merkbaar, dus ook in Zeeland. De zeespiegel rijst sterker, de Noordzee warmt op, poolijs smelt in hoog tem po, toendra's krimpen, droogte treedt steeds vaker op in Afrika en rond de Middellandse Zee. In Nederland gedraagt het weer zich extre mer, meer zomerstormen en regen. Het voor jaar begint vroeger en de winters worden war mer. De klimaatverandering gaat aan de vogels niet voorbij. Het heeft invloed op hun gedrag, hun verspreidingsgebied en hun aantallen. Vogelbe scherming en Sovon stellen dat enkele tiental len vogelsoorten in Europa uitsterven. Daaren tegen zullen vogels die zich goed kunnen aan passen in aantal toenemen en zich nieuw in Nederland vestigen. Van de 175 regelmatig in ons land broedende soorten zitten er 78 in de lift en is bij 59 soorten sprake van afname. Opvallend Zeeuws voorbeeld is de intrede van de kleine zilverreiger. Nog niet zo lang geleden een zeldzame verschijning in de polders. „Hij kwam eens in de tien jaar bij een straffe zuid oostenwind aanvliegen", weet natuurdeskundi- ge Chiel Jacobusse. „Nu is hij het hele jaar hier en broedt. Dit jaar heeft waarschijnlijk ook de grote zilverreiger hier gebroed, op een eilandje bij de Plaat van de Vliet. En de graszanger die alleen nog in Saeftinge zat, zit nu op een hele boel plaatsen langs de Westerschelde." Volgens Jacobusse broedden dit jaar vrijwel geen jonge grutto's in de provincie. „Dat heeft zeker te maken met extremen in het klimaat. Veel grutto's zijn niet eens begonnen met broe den. Als er niet te eten is, ga je geen gezin stich ten. Door de droge april was er te weinig voed sel en vervolgens werd het van dat natte ram- penweer. Vroeger zag je op elke kilometer zee dijk wel een velduil. Die overwintert daar graag. Als er nu op tien kilometer één zit, dan is het veel. Op het Bathse Schor heb ik eens 40 velduilen gezien; die heb je in heel Nederland nauwelijks meer." Jacobusse merkt op dat vooral de positieve kan ten van de klimaatverandering in het oog springen, ofwel nieuwe soorten „Het verschij nen springt in het oog, het verdwijnen gaat veel geleidelijker en valt daardoor minder op. Ik vergelijk het wel met een feestje: wie komt weet je feilloos, van wie gaat heb je niet zo'n goed beeld meer. Dat verdwijnen kun je jaren lang hebben zonder dat je het beseft." Hij te kent aan dat aan de gevolgen van de klimaat verandering voor de vogels weinig te doen is. „De vermindering van de uitstoot van broeikas gassen serieus nemen, milieubewust leven. Dan moet je er wel van overtuigd zijn dat voor al de mens bijdraagt aan de klimaatverande ring. Ik ben geneigd daar voorzichtig in te zijn. We moeten als natuurbeheerders de ontwikke lingen wel goed volgen en zo duidelijk mogelij ke signalen aan het publiek doorgeven." Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Emile Calon De eerste twee klanten via Google Earth zijn binnen. Een Belgisch echtpaar vond de mini- camping door te zoeken op het satellietprogramma van de inter netgigant. Het zocht een rustige plek in het centrum van Walcheren. Even een paar keer klikken met de muis, en voila, De Kreekrug had er een nieuwe klant bij. Monique Poppe-Dekker is zelf nog een beetje verbaasd over de ze nieuwe manier van zoeken en boeken. Ze is enigszins een digi beet, bekent ze glimlachend. Computers, daar weet ze niet echt veel van. Wel van mailen. Daar draait ze haar hand niet voor om. Dat communicatiemid del is voor haar bedrijf ook zo wat de belangrijkste manier om contract te onderhouden met de klanten. Ruw geschat denkt ze zelfs dat tachtig procent van de boekingen via de mail verloopt. Ondanks haar gebrek aan kennis over computers is de site van De Kreekrug wel makkelijk te vin den en zeer informatief De on derneemster vertelt dat dat niet aan haar te danken is. Een be vriende campinggaste bouwde die site en zorgt er ook voor dat het bedrijf hoog scoort bij zoek machines. Hoe zij dat doet, weet de onderneemster echter niet. Wel dat ze haar werk goed doet. Dat ziet ze aan de boekingen. Ondanks alle moderne IT-tech- nieken merkt Monique wel dat nog heel wat klanten na wat heen en weer mailen vaak nog even bellen. Die willen een stem horen. Zelf vindt ze dat ook be langrijk. Een stem vertelt toch iets meer dan een mailtje. Ondanks die doeltreffende site is de ANWB Kleine Campinggids nog steeds het belangrijkste me dium voor het werven van nieu we klanten. Daar staat Monique in met een foto terwijl ze rijdt met paard en kar. Die foto is echt een lokkertje, vertelt de on derneemster. Dankzij dat plaatje komen veel gezinnen met kinde ren. En dan met name kinderen die iets met dieren hebben. Die kunnen daar aan in de polders bij Grijpskerke hun hart opha len. Hoewel in het zuiden van het land de scholen al zijn begonnen is daar op De Kreekrug nog niet veel van te merken. De bezetting is nog steeds hoog. Pas na het weekeinde van 8 september be gint de echte leegloop. Dan is het weer wachten tot de enkele weken voor Pasen voor de nieu we toestroom weer begint. De vaste klanten mogen vanaf de cember boeken. Nieuwelingen vanaf januari. Dat onderscheid zorgt dat de oude vertrouwde gasten verzekerd zijn van een goede stek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19