Economie Kremlin aast op oliesector 'Jonggehandicapten afgescheept' VEB krijgt onkosten voorlopig niet vergoed Beter Bed opent eerste vestiging in België Sony maakt biobatterij Rusland zou meer staatscontrole willen uitoefenen op branche. Thermphos breidt opslagcapaciteit voor fosfor uit SER adviseert meer wajongers aan een baan te helpen. Advocaten houden ruim 1,8 miljoen euro uit Ahold-zaak vast. Fabrikant profiteert van economische bloei in Duitsland. 16 Zaterdag 25 augustus 2007 PZC MOSKOU - Het Kremlin wil de olie-industrie nog verder onder staatscontrole plaatsen en over weegt een nieuw olieconcern te creëren. De nieuwe gigant zou naast de twee reeds bestaande staatsenergiebedrijven, Gazprom en Rosneft, moeten functioneren. Dat meldde gisteren het energieon derzoeksbureau Energy Intelligen ce op haar website. Het onderzoek baseert zich op bronnen binnen de Russische olie-industrie. De nieuwe holding zou nog voor het vertrek van de Russische presi dent Poetin, na de presidentsver kiezingen in maart 2008, gecreëerd worden rond het bedrijf Rosnefte- gas. Dat concern bezit nu 75 pro cent van Rosneft en ruim to pro cent van Gazprom. Daarnaast moe ten in het 'nieuwe' Rosneftegas ook het staatsoliebedrijf Zarubezj- neft worden opgenomen en Soer- goetneftegas, dat nog in particulie re handen is. De nieuwe moloch zou 35 procent van de olieproductie voor zijn reke ning nemen. Wat er gebeurt met Rosneft als Rosneftegas verder groeit is onduidelijk. VLISSINGEN-OOST - De opslagcapaciteit van fos for bij Thermphos in Vlissingen-Oost gaat fors omhoog. Cisteren is begonnen met de plaatsing van twee roestvrijstalen tanks met een inhoud van 1200 kubieke meter per stuk. Om de bij Oostwouder in 't Zand gebouwde tanks aan land te krijgen waren twee grote kranen nodig. Door de uitbreiding van de opslagcapaciteit kan fosfos- producent Thermphos beter inspelen op markt omstandigheden en makkelijker verschillende kwaliteiten bewaren. De tanks moeten in novem ber klaar zijn voor gebruik, foto Mechteld Jansen door James McConigal DEN HAAG - Er zijn duizenden jong gehandicapten in Nederland die gedwongen in hun uitkering blij ven hangen, terwijl zij dolgraag willen werken. Onderwijs, werkge vers, vakbonden en overheid doen te weinig om deze vaak goed opge leide, intelligente mensen naar de arbeidsmarkt te helpen. Dat zei SER-kroonlid Hans Kamps giste ren bij de presentatie van een ad vies van de Sociaal-Economische Raad aan het kabinet. „Het is een schande dat wij de uit kering voor jonggehandicapten (wajong, red.) in feite gebruiken om deze mensen af te schrijven. In ruil voor een schamel bedrag moeten zij niet meer zeuren over echte deelname aan de maatschap pij", zei Kamps. Het kabinet had om dit advies ge vraagd en bekijkt de komende tijd welke van de 63 aanbevelingen worden overgenomen. In Neder land maken 160.000 mensen met een lichamelijke, verstandelijke of psychische handicap gebruik van de wajong-regeling, die tien jaar oud is. Deze uitkering verving des tijds de bijstand, die als vernede rend werd ervaren voor deze groep. Van dit aantal heeft 26 pro cent op een of andere manier werk. Van de rest zal een deel nooit kunnen werken, zei Kamps, maar een heel groot deel wel. „Ik roep de sociale partners op om die 26 procent de komende paar Onderwijs, werkgevers, vakbon den en overheid doen te weinig om mensen met een wajong-uit- kering naar de arbeidsmarkt te helpen, aldus de SER. jaar op te krikken tot 40 procent. Daar zijn maar twintigduizend extra vacatures voor nodig." Ook uitkeringsinstanties en het onder wijs zullen een steentje moeten bijdragen. „De wajong is nu een fi nanciële regeling, maar er wordt amper iets gedaan aan prikkeling, scholing of reïntegratie." De werkgeversorganisaties onder steunen het pleidooi van Kamps. „Wij willen graag meedoen aan het naar de arbeidsmarkt helpen van deze groep mensen", zei Ma- riëlle Rompa van MKB Nederland. Maar de drie centrales van werkge vers (ook VNO-NCW en LTO Ne derland) gaan er van uit dat de overheid de bedrijven een handje zal helpen door financiële onder steuning te bieden voor aanpas sing van de werkplek, loonkosten subsidie en een no-riskpolis in ge val van ziekte (geen doorbetaling loon, maar meteen een uitkering). Namens de vakcentrales FNV, CNV en MHP zegt Leo Hartveld (penningmeester FNV) dat er een cultuuromslag nodig is voor aan vaarding van 'mensen met een functiebeperking' op de werk vloer. Dat geldt volgens hem voor de werkgevers, maar ook voor de collega's. AMSTERDAM - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) krijgt de onkosten die de beleggersvereni ging in de Ahold-zaak heeft ge maakt voorlopig niet vergoed. Het advocatenkantoor dat het schik kingfonds beheert, vindt dat het overgrote deel van de ruim 1,8 mil joen euro gedeclareerde kosten niet onder het schikkingscontract valt. Het kantoor legt de declaratie van de VEB voor aan een rechter in de Verenigde Staten. In 2003 kwam een omvangrijk boekhoudschandaal bij Ahold aan het licht. Eind november 2005 schikte Ahold met gedupeerde be leggers voor een bedrag van 1,1 mil jard euro. Een rechtszaak werd zo vermeden. De VEB behartigde de belangen van de beleggers door hen bij de indieningen van de schadeclaims te begeleiden. „Met het Amerikaanse advocaten kantoor is afgesproken dat deze kosten, die aanvankelijk ingeschat waren op 1,5 tot 2 miljoen euro, aan de VEB zouden worden ver goed", aldus de VEB. Naar nu blijkt vindt het advocatenkantoor dat een groot deel van de rekening niet onder de schikkingsvoorwaar- den valt. Volgens de advocaten kreeg de VEB bovendien al 2,5 mil joen euro van Ahold. TOKIO - Sony heeft een batterij ont wikkeld die energie haalt uit sui kers. De biobatterij is nu al sterk genoeg om een walkman en een paar speakers op te laten draaien, zo liet het Japanse electronicacon- cern zien bij een demonstratie in Tokio. De suikers die in de batterij zitten worden door middel van enzy men gesplitst, waardoor energie ontstaat. Er hoeft geen pure gluco se in het apparaatje te worden ge goten, de batterij werkt ook op bij voorbeeld een energiedrankje. Ook het omhulsel van de batterij is gemaakt van milieuvriendelijk materiaal. Sony wil de biobatterij produce ren voor commerciëel gebruik, maar het concern weet nog niet op welke termijn dat zal gebeuren. UDEN - Beter Bed opent volgende maand zijn eerste vestiging in Bel gië. Dat zei bestuursvoorzitter Frans Geelen gisteren in een toe lichting op de halfjaarcijfers. Beter Bed kijkt verder nog in Frankrijk en Oost-Europa voor uitbreiding. De nettowinst van Beter Bed steeg ruim 40 procent tot 13,9 miljoen euro. De omzet kwam 12 procent hoger uit op 169,1 miljoen euro. De resultaten kwamen overeen met de verwachtingen van analis ten. Beter Bed verwacht in 2007 een nettowinst te kunnen behalen van minimaal 28 miljoen euro. De fa brikant is voor ruim de helft van de omzet afhankelijk van Duits land en voor 45 procent van Ne derland. Of de vestiging in België een lang leven beschoren is, is afwachten. De bedden- en matrassengigant voert een aggressief winkelbeleid. Winkels die na een paar maanden niet winstgevend genoeg zijn of zelfs verlieslijdend, worden direct gesloten en vervangen door een nieuwe winkel op een andere loca tie. In het afgelopen halfjaar heeft Beter Bed 28 winkels gesloten en vervangen. In totaal heeft het be drijf in het afgelopen halfjaar 85 winkels geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16