'Er gaan dus g vliegers dóód' ewoon 3 dagen genieten van de prachtige Veluwe! Gesneuvelde testpiloten krijgen monument Testen van nieuwe vliegtuigen eiste hoge tol aan levens. SEPTEMBER PAARDRIJMAAND Prismal Daar moetje naar toe. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van de PZC di 1 2 I Zaterdag 25 augustus 2007 PZC door Remko Tanis BREDA - In 1962 de Starfighter, in 1979 de F16, en straks de JSF: steeds opnieuw koopt de Konink lijke Luchtmacht gevechtsvliegtui gen. Telkens moeten vliegers deze toestellen leren gebruiken, iets wat velen het leven heeft gekost. „Om zeven uur stonden twee man nen voor de deur. Ze kwamen met een grote, donkere auto en zagen er officieel uit. Ze namen mijn moeder mee naar de gang. Kort daarna kwam ze overstuur de woonkamer binnen. De mannen hadden haar verteld dat mijn va der tijdens een oefenvlucht met zijn F16 was neergestort in het IJs- selmeer. Hij was omgekomen." Femke Zijlstra was vier jaar, toen zij op 10 maart 1980 haar vader ver loor. Kapitein Erik Kropman (35) had 's ochtends vroeg woorden met zijn vrouw. Femke strikte de veters van haar vader, toen haar moeder zei dat ze niet wilde dat hij ging vliegen. Het was mistig en het waaide hard. „Het zicht was slechts 50 meter", vertelt Zijlstra, nu 32, op vliegbasis Leeuwarden, vanwaar haar vader die ochtend tóch vertrok met zijn F16. Om kwart voor twaalf werd alarm ge slagen. Er werd niets meer verno men van de F16, die nog maar vijf vlieguren had gehad. Om kwart over drie vonden helikopters de brokstukken, vijf kilometer uit de kust bij Stavoren. Mèt vlieger Krop man; de eerste gesneuvelde Fi6-pi- loot van Nederland. „Hij vond de F16 fantastisch, groots", vertelt Zijlstra over haar vader. „Als iets 25 mogelijkheden 'Dat zijn dus mensen die dood gaan, omdat ze vliegen in een nieuw toestei' heeft, kende hij er dertig. Hij was continu bezig om méér uit zo'n machine te halen. Hij was waar schijnlijk zó met de computers aan boord bezig, dat hij niet ge noeg op de instrumenten lette en in het water terechtkwam." Kropman was in de Verenigde Sta ten opgeleid tot Fi6-vlieger. Met die kennis moest hij vanaf 1979 op vliegbasis Leeuwarden Nederland se Starfighter-piloten gaan om scholen. Achttien jaar voor zijn dood kropen Nederlandse lucht- machtvliegers voor het eerst in het jachtvliegtuig, dat sneller kon dan het geluid. De Starfighter had de gepaste bijnaam 'Widowmaker'; van de 140 toestellen crashten er 44. Hierbij kwamen 25 vliegers om het leven. Luitenant-generaal Hans de ]ong vloog zelf ook een Starfighter. Nu is hij commandant van de lucht macht. „Ik ben in 1977 begonnen met vliegen vanaf vliegbasis TWen- te. In mijn eerste jaren kwamen al achttien vliegers om. Dat zijn dus mensen die dood gaan, omdat ze leerden vliegen in een nieuw toe stel. In de beginjaren van de F16 ging het idem. Dan ging er dus ie mand dóód, maar de volgende dag moesten de oefeningen verder." Bij de 36 crashes met Fi6's sinds 1980, stierven dertien vliegers. De Jong is geen 'man van gedenk tekens en zo', zegt hij. „Maar de be manningen die sinds 1945 zijn om gekomen tijdens oefeningen of tij dens vluchten om het luchtruim te bewaken, vormen een vergeten groep. Ik heb te vaak meegemaakt dat je weer met een huilende we duwe staat. Dat je weer iemand weg ziet vallen met wie je close bent. Mensen die grote risico's na men. Zij oefenden alsof er werd ge vochten." door Remko Tanis BREDA - De Koninklijke Lchtmacht zal op de vliegbasis Soesterberg een monument plaatsen voor alle militairen die na 1945 om het le ven zijn gekomen bij crashes met hun vliegtuig of helikopter. „Het zijn mensen die dood zijn gegaan tijdens hun dagelijks werk, of om dat ze in een nieuw toestel leerden vliegen. Een vergeten groep", zegt luitenant-generaal Hans de Jong, commandant van de luchtmacht. Op het monument, bestaande uit vijf zuilen van anderhalve meter hoog, worden 267 namen gegra veerd: alle gesneuvelden binnen de luchtmacht sinds 1945. De meesten kwamen om tijdens oe- fenvluchten in nieuwe toestellen, zoals de Starfighter en de Fi6-straaljager. Luitenant-generaal De Jong: „Dit zijn mensen die dood zijn gegaan terwijl ze oefen den in vliegen. Mede dankzij de grote risico's die zij namen, heb ben we de Koude Oorlog gewon nen. Deze groep heeft echter nog nooit ergens erkenning gekregen." Mogelijk groeit de lijst met namen op het monument nog. De nu be kende 267 namen komen uit drie verschillende bronnen binnen De fensie, maar De Jong sluit niet uit dat enkele gesneuvelden in geen van die drie archieven voorkomt. Het gedenkteken wordt onthuld op 14 september. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de lucht macht. Kom naar het FNRS Ruitersportcentrum bij u in de buurt Win een jaar gratis paardrijden! www.fnrs.nl Zie ook onze advertentie volgende week in bet Prisma katern Elke week in de zaterdagkrant BBH GUSTOS 2001 Geniet van de rust en schoonheid van één van de mooiste natuurgebieden van Nederland; De Veluwe. Vanuit uw verblijf, het 4-sterren design weekend resort De Sparrenhorst in Nunspeet, kunt u wandelen door de bossen en fietsen over de heide. Gezoek ook eens één van de vele musea op de Veluwe. Kortom, geniet van dit prachtige gebied! Inhoud arrangement: 2 x overnachting in een luxe 2-persoonskamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet incl. "live cooking" 1 x 3-gangen keuzediner in EveZZ grill (aankomstdag) 1 dag fietshuur Een lunchpakket voor onderweg Gratis fiets- en wandelroutes Onbeperkt gebruik van het Wellness Center Prijs: Abonnees van de PZC betalen voor dit arran gement slechts €109,00 per persoon i.p.v. €155,00 Aankomst mogelijk op vrijdag en zaterdag. Tijdens vakantieperiodes aankomst dagelijks mogelijk. Dit arrangement is geldig t/m 31 januari 2008, m.u.v. de feestdagen. Het hotel: Het 4-sterren weekend resort De Sparrenhorst in Nunspeet heeft 117 kamers. Dit design-hotel is een lust voor het oog. In elk gedeelte van dit hotel komen kunst en design u tegemoet. Uw hotelka mer is voorzien van een eigen balkon of terras, een luxe badkamer met douche en/of ligbad en toilet, toiletartikelen van Carven, heerlijke dekbedden, kabeltelevisie, radio en een bureau met telefoon en ISDN-aansluiting. 's Avonds staat u een heerlijk culinair 3-gangen diner te wachten in het nieuwe restaurant EveZZ. In dit nieuwe restaurant bereid de kok midden in het restaurant heerlijke gerech ten op de grill. Reserveren: Bij Marrea Hotelarrangementen tijdens kantooruren op 0571 - 27 77 44 of via www.marrea.nl Knip de bon uit en lever deze volledig ingevuld in bij aankomst. 3 dagen genieten van de prachtige Veluwe! Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon vast: Telefoon mobiel: E-mail adres: Geboortedatum: Abonneenummer: (indien bekend) Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in be- I handeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan niet aansprake lijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administra tieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijp te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12