Likkende vlammen in volwassen korf Prisma v47 PZC Zaterdag 25 augustus 2007 cheltje? Dat is ook niet nodig, want de keus wordt met de dag groter. Bedrijven als Conmoto, Harrie Leenders, Tulp, Zeno Pro ducts, Blomus en Czech Flame hebben ze in de collectie. Hoewel sommige modellen vuur- korf en barbecue ineen zijn, is Horst geen voorstander van de combinatie. „Het is niet handig. Het rooster is niet verstelbaar en wordt te heet." Hij denkt ook dat de echte 'vuurliefhebber' er niet voor kiest. „Die stelt hele andere ei sen aan de barbecue." Punt van aandacht is volgens Horst het materiaal waarvan de vuurkorf is gemaakt. Gepoedercoa- te exemplaren adviseert hij vanwe ge de hoge temperaturen niet snel. Roestvrij staal is volgens hem ide aal, al moet de tuinliefhebber ver kleuring door de hitte op de koop toenemen. Het vuurtje brandt het beste als de zuurstoftoevoer goed is. Daarin voorzien de bekende korfjes weliswaar, maar door de ruime openingen aan de zijkant valt de as er weer snel uit. Wie niet in de rook wil zitten, kiest voor een haard met schoorsteen. Zoals de Lumos van Harrie Leenders. „Daarmee ver plaats je de rook meer dan twee meter naar boven", zegt Van de Weideven. Bij het model Olympia, een soort vuurschaal, kun je volgens hem meer van het vuur genieten. Voor deel is bovendien dat de schaal draaibaar is en gemaakt van alumi nium, waardoor de 'vuurkuip' makkelijk is mee te nemen. Hoe zit het met de rookontwikke ling? Van de Weideven denkt dat die door goed te stoken gemakke lijk is te voorkomen. Kranten of spiritus zijn taboe. Hij adviseert met kleine stukjes hout eerst een soort piramide te bouwen met bo venop een aanmaakblokje. Het duurt ongeveer een half uur voor- De schaal van de Olympia (295 euro) kan worden verplaatst, zodat de rook altijd de juiste kant op gaat. Tot laat in de avond genieten van de tuin. Dat vraagt om noodgrepen, want het kan behoorlijk fris zijn. De eenvoudige vuurkorf heeft gezelschap gekregen van volwassen, fraai vormgegeven tuinhaarden. „Omdat je er het hele jaar door naar moet kijken." door Paul Geerts foto's GPD De Nederlander brengt steeds meer tijd door in de tuin, dus is de tuinin richting veranderd. Met mooi meubilair, volwassen verlich ting en soms een heus fornuis, wil len we zo lang en zo vaak mogelijk van de tuin genieten. Dat maakt maatregelen nodig, want kou lij den doet niemand voor de lol. Om de frisheid uit de lucht te ha len, is terrasverwarming in op mars. Wie de energierekening niet wil belasten, kiest echter voor een echt knapperend vuurtje, dat bo vendien sfeervoller is. Al zullen de buren het daar niet vanzelfspre kend mee eens zijn. Want die sto ren zich volgens Hans van de Wei deven van Harrie Leenders Haard kachels vaak aan de rook. Dat probleem geldt met name voor de vuurkorfjes die te koop zijn bij bouwmarkten en tuincen tra. De liefhebbers weten het wel: het hout in het korfje wordt ont stoken en een paar minuten later is de tuin gevuld met een dikke rookwolk. Toch heeft de vuurkorf volgens expert Cas Horst ons land rap veroverd. In een beetje tuin is zo'n provisorische kachel sinds een jaar of vijf te vinden. Met de nog altijd groeiende aan dacht voor de tuin (het clichémati ge verlengstuk van de woonka mer) groeit ook de belangstelling voor fraai vormgegeven korven en tuinhaarden. Vaak blijven die het hele jaar door buiten staan. „Dus wil je iets moois om naar te kij ken", zegt Van de Weideven. Horst onderschrijft die uitspraak, want waarom zou je vanuit het mooie en dure tuinmeubilair gaan zitten kijken naar een aftands ka- De Lumos van Harrie Leenders (1963 euro). dat het vuurtje goed brandt, maar de rookontwikkeling is miniem. „Dan ben je ook voor de buren goed bezig." Dat haard of korf het jaar rond bui ten blijven staan, is volgens Horst geen probleem. Ze zijn ertegen be stand, en reinigen hoeft niet. „Als het vuur goed brandt, blijft alleen een laagje as over. Ik heb er al drie jaar eentje staan. Die heb ik nog nooit schoongemaakt." ■P| www.harrieleenders.nl L"* www.zenoproducts.nl www.blomus.de www.tulp.org www.conmoto.nl www.maandagmeubels.nl Vuurkorf Atrio van Blomus, mat edelstaal (570 euro). De vuurkorf (195 euro) van Maandag Meubels is ontworpen door Kodjo Kouwenhoven. Brandt het hout, dan spuwen de draken vuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 129