Verliefde rozendwaas m v42 I Zaterdag 25 augustus 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Rosa glauca zou zelfs de moeite waard zijn als zij nooit bloeide Het is maar goed dat de meeste rozen tamelijk lang bloeien, want als bladplant stellen ze bar weinig voor. Dat liefde blind maakt, is algemeen bekend. Maar dat liefde zo verblindt dat rozenliefhebbers kunnen genieten van rozen die onder de meeldauw zitten, of die bladeren hebben die er zo bizar gevlekt uitzien dat je haast zou denken dat ie mand met onkruidbestrijdingsmiddelen heeft gemorst, is toch wel opmerkelijk. Je moet nog op je tellen passen ook, als je door zo'n verliefde rozendwaas door zijn tuin wordt rondgeleid. Je wordt geacht je neus te begraven in de geurende bloemen van Impératrice Jo sephine, Baronne Adolphe de Rothschild, Madame Sancy de Para- bère en hoe al die andere nostalgische rozen ook heten mogen. Waag het echter niet om één opmerking te maken over het af zichtelijke blad en de stakerige groeiwijze van deze dames, want dan heb je het voorgoed verbruid. Bij de roos is het de bloem die telt. Koop maar eens een bos ro zen bij een bloemist. Van alle andere bloemen maakt een bloe mist een leuk boeket, maar bij rozen hoeft dat kennelijk niet. Die worden met hun onbuigzame stengels als stijve harken in een vaas gezet, zonder dat een takje groen de zaak ook maar verzacht. Soms, na een examen of een andere mijlpaal, zie je felicitanten met één enkele roos in een cellofaantje. Zo'n roos is ongetwijfeld bedoeld als feestelijk geschenk, maar het ding ziet eruit alsof het de bedoeling is om er iemand mee om de oren te meppen. Goed, om stokpaarden in goede staat te houden, moeten ze af en toe bereden worden. Het zal u duidelijk zijn dat ik geen kritiek loze rozenaanbidder ben. Wat niet wil zeggen dat er geen ro zen zijn waar ik met plezier naar kijk, niet alleen naar de bloe men, maar zelfs naar het blad. Zo'n roos is de wierookroos, Rosa primula, met fijn verdeeld, varenachtig blad dat eerder bronskleurig dan groen is te noe men. Het is een kleine roos, ze wordt niet hoger dan zo'n an derhalve meter, die in april bloeit met goudgele, enkelvoudige bloemen. De naam wierookroos is ontleend aan het feit dat het blad bij kneuzen een wierookachtige geur verspreidt. Bij onweer is die geur ook te ruiken zonder het blad te kneuzen. Het is geen doorbloeier, deze Rosa primula. Tegen de tijd dat het echte ro- zenseizoen begint, is zij allang weer uitgebloeid, maar het blad blijft tot november mooi. Een roos waar je ook met plezier naar kunt kijken als zij niet bloeit, is Moonlight, een struik met glimmend blad, die in het voorjaar bietenrode jonge scheuten maakt. Ook later in het sei zoen vormen die rode uitlopers een aardig contrast met het glim mend groene blad. De witte bloemen zijn half ge vuld en geuren zoet en muskus achtig, hoewel je je van die geur geen geweldige voorstelling moet maken. De bloemtrossen worden naarmate het seizoen vordert steeds groter. In het na jaar kan één tros wel zestig bloe men bevatten. Als ik maar één roos in de tuin zou kunnen hebben dan zou ik Rosa glauca kiezen, een wilde roos uit de bergen van Mid den-Europa. Deze roos zou zelfs de moeite waard zijn als zij nooit bloeide. Het lilagrijze blad vormt een geweldige achter grond voor allerlei andere plan ten. De bladkleur varieert, al naar ge lang de standplaats. In de volle zon is hij lilagrijs, soms bijna paars, maar in de schaduw is hij leigrijs. De bloemen bestaan uit vijf karmijnroze bloemblaadjes met een bos gele meeldraden in het lichtroze, bijna witte hart. De bloei duurt kort, zo'n week of drie, maar wordt gevolgd door een grote hoeveelheid oran jebruine bottels die tot novem ber de takken van de struik doen buigen. Rosa glauca. foto Romke van de Kaa Keukenprins zonder kookdipl Zijn specialiteit is de keuken. y Ontwerper Jan Hoekstra buigt zich,, over onder meer pannen en litermaten. Maar dan ook grondig. Want een pan is niet zomaar een pan. „Door verschillende functies te combineren, kun je een product verbeteren." i"mÊÊÊÊÈÈÈÊÊiS?ÊÊ% door Paul Ceerts foto's GPD Pan uit pannenset voor Royal VKB uit 2006. Door de deksel een kwart slag te draaien, zit hij vast. Gemakkelijk bij het afgieten. Een keukenorganizer voor Royal VKB, door Hoekstra in 2001 ontworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 124