Buite ill and 'Madame non' wijkt niet 'Waal bemiddelt in crisis België' Koning Albert stelt mogelijk Franstalige informateur aan. CDH-voorzitter Joëlle Milquet krijgt schuld van crisis in België. Twee agenten raken gewond door aanslag in Baskenland Drie keer levenslang na Krant tijdelijk gesloten racistische moorden VS wegens Jezus-cartoon Orkaan Dean eist tien levens in Mexico Loveparade bedreigt Gouden Madonna Reddingspogingen mijnwerkers mislukt Meer arrestaties bij protesten in Myanmar 21 september 'wonen in de regio' bouwen of kopen? PZC Zaterdag 25 augustus 2007 1 1 BRUSSEL - Het is zo goed als zeker dat een lid van de Waalse christen democratische partij CDH wordt aangewezen als bemiddelaar in de politieke crisis in België. Dat meld de gisteravond de Nederlandstali ge omroep. Grootste kanshebber voor die func tie is oud-Kamervoorzitter en Eu ropees parlementslid Raymond Langendries, zo meldde de om roep gisteravond. Dat een CDH'er wordt aangewe zen, lijkt logisch. De Franstalige christen-democraten speelden een hoofdrol bij het uitlokken van de crisis. Maar het CDH vreest dat de andere partijen maar al te graag zouden hebben dat een CDH'er zijn nek breekt over zijn opdracht en dat het dus om een soort 'wraak' gaat. De partij wil dan ook dat het een duobaan wordt en dat ook de Vlaamse liberale partij Open VLD een bemiddelaar le vert. Yves Leterme is en blijft intussen kandidaat-premier van België. Vol gens zijn partij, de CD&V (Chris ten-Democratisch en Vlaams) is een centrumrechtse coalitie van li beralen en christendemocraten met Leterme aan het hoofd de eni ge optie. Grote vraag is echter of Leterme op termijn door koning Albert op nieuw tot formateur zal worden benoemd. De West-Vlaming diende donder dagavond zijn ontslag in na weken lang vruchteloos onderhandelen over een regeerakkoord. De Franstalige CDH wordt verant woordelijk gehouden voor de po litieke huidige crisis in België. Mogelijk wordt een lid van die partij bemiddelaar. door onze correspondente Pascale Thewissen BRUSSEL - Ze heeft de bijnaam ma dame non. Met haar onverzettelijke houding wordt ze persoonlijk ver antwoordelijk gehouden voor het stuklopen van de Belgische rege ringsonderhandelingen. En dat maakt haar furieus. „Als het een misdaad is om er een afwijkende mening op na te houden, dan moe ten we ons vragen stellen over de democratie in dit land", is haar reactie. De 46-jarige Joëlle Milquet, afkom stig uit Charleroi en sinds 1999 voorzitster van de Franstalige chris tendemocratische partij CDH, liet zich tijdens de onderhandelingen kennen als een ijzeren dame. Met hand en tand verdedigde ze de be langen van de Franstaligen. „Mijn meningen veranderen niet elke dag", zei ze enkele dagen geleden, na afloop van alweer mislukte be sprekingen. En: „We zijn hier niet bijeengekomen om dingen te reali seren die we niet willen." Karei de Gucht, de liberale minis ter van Buitenlandse Zaken en re geringsonderhandelaar voor de Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) had het voorspeld. „Die Mil quet zal niet toegeven", zei hij bij het begin van de onderhandelin gen over een centrumrechts kabi net. Hij kreeg gelijk. Milquet bleek het grootste struikelblok voor een coalitie van liberalen en chris ten-democraten. Boze tongen beweren dat Milquet de besprekingen van meet af aan 'Is het een misdaad om er een afwijkende mening op na te houden?' saboteerde, omdat ze veel liever in een regering stapt met de socialis ten en de groenen. Ze haalde zich de woede van haar collega's op de hals door resoluut de overheveling van meer bevoegdheden naar de deelstaten af te wijzen. Maar ook op andere punten lag ze dwars. „Als wij een belastingverlaging voorstelden, wilde zij een verho ging, om allerlei sociale maatrege len te betalen die zij wil nemen", citeerde Het Belang van Limburg gisteren een anonieme onderhan delaar. Milquet wijst alle kritiek van de hand. Over haar verzet tegen een nieuwe staatshervorming: „Dat is niet het standpunt van Joëlle Mil quet, maar van alle Franstaligen. Alle Franstalige partijen zijn tegen een grote staatshervorming. Net zoals al onze kiezers. Is dat een rigi de houding? Nee! Wie iets anders zegt, is niet eerlijk", zegt Milquet, die zich onheus bejegend voelt. DURANCO - Bij een kazerne van de Guardia Civil gewond. Een politiewoordvoerder zei dat de Bas- inderdaad de ETA erachter zit, is het de eerste (militaire politie) in Durango in Spaans Basken- kische terreurbeweging ETA vermoedelijk achter aanslag sinds de beweging op 5 juni officieel een land is gisteren door een bomaanslag forse scha- de aanslag zat. De verantwoordelijkheid voor de einde maakte aan een bestand, de aangericht. Twee politiemensen raakten licht- aanslag is echter nog niet opgeëist. Als blijkt dat foto Alfredo Aldai/EPA WASHINGTON - James Seale, een 72-jarige blanke Amerikaanse ex-agent, is gisteren in Jackson (Mississippi) veroordeeld tot drie keer levenslang voor zijn rol bij de moorden in 1964 op twee zwarte 19-jarigen. Seale, een voormalig lid van de racistische Ku Klux Klan, was in juni al schuldig bevonden aan samenzwering en aan de ont voering van de liftende jongeman- nen Henry Dee en Charles Moore. MEXICO-STAD - De orkaan Dean heeft in Mexico zeker tien levens geëist en tienduizenden mensen dakloos gemaakt. De slachtoffers vielen in de deelstaten Puebla, Ver acruz en Hidalgo. Tienduizenden inwoners zijn dakloos geworden. Eerder deze week had orkaan Dean op het schiereiland Yucatan minder schade aangericht dan was verwacht. KUALA LUMPUR - De regering van Maleisië heeft de krant Makkal Osai Tamil gisteren een verschij ningsverbod van een maand opge legd, omdat het blad een karika tuur van Jezus heeft afgedrukt. Hij heeft daarop een sigaret en een bierpul in zijn handen. De prent verscheen dinsdag met de daarbij tekst: „Als iemand berouw heeft over zijn fouten, wacht de hemel hem." ESSEN - De eerste Loveparade van daag in het Duitse Essen vormt mogelijk een bedreiging voor de Gouden Madonna. Het bisdom uit te gisteren zijn bezorgheid over de veiligheid van het oudste Ma- ria-beeldje ter wereld. De geestelij ken vrezen dat de optocht de Ma donna tot wankelen brengt. De ge luidsinstallaties van de Love Para de produceren ruim 600.000 watt. HUNTINGTON - Reddingswerkers in de Amerikaanse staat Utah heb ben nog steeds geen spoor gevon den van zes mijnwerkers die al bijna drie weken worden vermist. De kans dat ze nog in leven zijn is uiterst gering. Ze raakten op circa 500 meter diepte geïsoleerd in de mijn die 6 augustus instortte. Van hen is niets meer vernomen. Drie reddingswerkers zijn ook omgeko men. YANGON - In Myanmar (Birma) zijn gisteren zeventien mensen op gepakt die bij het gemeentehuis van de hoofdstad Yangon wilden demonstreren tegen de verhoging van brandstofprijzen en tegen de beroerde leefomstandigheden. De ze week zijn meer dan 55 mensen gearresteerd in Yangon omdat ze betoogden. Vooralsnog zijn acht van deze arrestanten vrijgelaten. www.pzcadverteren.nl WeGeNeR dagbladen Meer bereiken Met Wegener We Koop 179.000 tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11