Oeroudheid in hotelstad Eilat K e1 latr© N D re s s va.€749 100% maatwerk www.promisedlands.nl Gewond bij de river Kwai V f' -TVts:: 1 I- Nig If I InnriS -EILAT RODE ZEE ..€595 TICKETS ISRAEL ..€354 Tickets Maatwerk Groepen 10-282.72.42 v30 l« Zaterdag 25 augustus 2007 PZC V* REIZEN door Derk Bolt Soms ben je, zonder het te weten, toevallig in de buurt van een interessante wereldplek. In Kitulgala op Sri Lan ka bijvoorbeeld. Ik ben op zoek naar een verdwenen moeder die haar kind ter adoptie afstond. We hebben wat tijd over en de receptionist van het hotel wijst ons op een leuk uit stapje. De zeer oude en legendarische oorlogsfilm Bridge on the river Kwai is namelijk hier in de buurt opgenomen. Het verhaal speelt zich afin Thailand, waar krijgsgevangenen tijdens de Tweede Wereldoorlog een brug over de Kwai moe ten aanleggen. Maar de acteurs hebben in werkelijkheid nooit voet op Thaise grond gezet. Illustere grootheden als Sir Alec Guinness en William Holden logeerden hier, in Kitulgala, Sri Lanka. De omgeving van Kitulgala bestaat voornamelijk uit zeer dicht begroeide jungle. Wanneer ik de onbekende oernatuur be treed, kleed ik me zoals de grote ontdekkingsreizigers uit de ge schiedenis dit adviseren. Lange mouwen en lange broek. Zo heb je de minste kans op ongedierte tegen het kwetsbare lichaam. Helaas moet ik vandaag afzien van de ingestopte broekspijpen. Mijn witte enkelsokken komen net boven de schoenen uit en dan lukt het niet. Over een smal pad verdwijnen we de jungle in. Onze chauf feur gaat voorop. We lopen drie kwartier door de verzengende hitte. Dan is er een opening in de vegetatie. De resten van het stationsgebouw uit de film liggen weg te branden in de tropen zon. Tegen een huis ernaast is van alles aangeplakt dat met de beroemde film te maken heeft. Een paar oude foto's tonen de hoofdrolspelers op de locatie. Het is echt waar. Even verderop is het dan zover: de brug. Nou ja, de plaats waar de brug was. Er is namelijk niets van over. We zien een smal riviertje met langs de oevers twee rotsen, waarop het legendarische ding ooit moet hebben gerust. In mijn herinnering is die filmbrug eindeloos, maar in het echt stelt het bar weinig voor. We zijn de enige bezoekers en lang zullen we niet blijven. Er dreigt regen. Als de eerste druppels vallen, beginnen we de te rugtocht door het hoge gras. Het pad wordt met de minuut glibberiger. Bij de auto stampen we eens lekker de modder van de schoenen. Ik kijk naar beneden en zie dat ik rode sok ken aan heb. Ik trek de broek over mijn kuiten, het bloed stroomt er langs. Op vier plaatsen plaatsen gestoken door bloedzuigers. Niets van gemerkt. Gewond geraakt bij de Bridge on the river Kwai. Klinkt goed. Terug in het hotel ga ik pleisters plakken. Het bloedt behoor lijk, maar de wondjes zijn nauwelijks te zien. Ze zullen wel snel dicht gaan, lijkt mij. Ik weet duidelijk niets van bloedzuigers. Een kwartiertje later voel ik nattigheid aan de voeten. Onder het tafeltje liggen twee plasjes bloed. Mijn bloed. Er is iets mis. Enigszins ontdaan besluit ik een deskundige te raadplegen; de receptionist van het hotel. Deze man kent het probleem. Ja, Ki tulgala is berucht om z'n bloedzuigers. Het beest laat een bloedverdunner achter rond zijn drinkplaats, waardoor het bloeden lang door kan gaan. Er is maar een manier om er snel af te komen. Sigarettenas op de wondjes wrijven. Ik rook al een paar jaar niet meer, maar de receptionist paft er de hele dag lustig op los, dus hij maakt wat medicijn voor me. En tot mij verwondering werkt het nog ook! Het bloeden stopt. Van roken kan dus ook nog iets goeds komen. Bloedzuigers laten zich die avond niet meer zien. Maar voor het slapen gaan, was ik toch nog even een paar hoge sokken. Ie weet maar nooit. 'De receptionist rookt wat medicijn tegen het bloeden voor me' Derk kan zich een een eindeloze filmbrug over de Kwai herinne- ren. foto GPD J_0- l i'W Rotstekeningen in het Timnapark. Deze reportage kwam tot stand met medewerking van het Israëlisch Bu reau voor Toerisme www.goisrael.nl en Isropa Reizen, www.isropa.nl Ondanks de intifada en de aanhoudende controverse met de Palestijnse Autoriteit over bijvoorbeeld de Caza-Strook, de Westelijke Jordaanoe- ver, Jeruzalem en de metershoge muur die sommige Palestijnse steden van Israël scheidt, merk je daar als toerist niet zo veel van, evenmin van bijzondere veiligheidsmaatregelen. Alleen de controles op de vliegvel den zijn streng en bij de meeste hotels en sommige attracties moet je je identificeren en je tas laten scannen. Info over Alfonso's woestijntochten: alfonso1@netvision.net.il Tour met Tomcar's: www.guidehorizon.com Dolfijnrif: www.dolphin- reef.co.il Avda, Masada Ramonvallei: www.parks.org.il Observatorium: www.co- ralworld.com Timnapark: www.timna-park.co.il Zwemmen met dolfijnen? Duikbrevet halen? Of gewoon behoefte aan zon? Eilat aan de Rode Zee biedt kwaliteit, ruime keus. goede hotels en vertier. W Schitterende, zeer complete reis per huurauto langs Eilat. de beroemde Dode Zee, Jeruzalem en de rust! van de woestijn. 8dgrt (verlenging mog.), prijs alt-in.! mÊ^tWËÊiÊSÊÈ |ggg| Tel Aviv, Eilat, charters lijndiensten, non-stop of met overstap, alle airlines: het hele jaar door de scherpste tarieven, en inclusief alle toeslagen. Zelf uw ideale reis samenstellen? 100% maatwerk, geen beperkingen, scherpe prijzen voor Eilat, Israel, Midden-Oosten en de landen van zuidelijk Afrika. Eerlijk gezegd stelt de Israëlische badplaats Eilat zelf niet zo gek veel voor, al is ze erg in trek bij zonaanbidders. Je kunt je heil beter zoeken in de directe omgeving met een imposant berglandschap, waar de oeroudheid zomaar voor het oprapen ligt. door Gerard Chel foto's GPD Cl I oe oud deze slak- ken zijn? Bijna vierduizend jaar." I Woestijnvorser I Alfonso zegt het nonchalant, wij kijken verbouwereerd naar de heu veltjes zwart gesteente. Hier, nabij Eilat, smolten in 1800 voor Chris tus vaklui het kopererts. Het afval, grote, zware ronde plakken steen, zwartgekleurd door koolstof, werd argeloos opzij gegooid. Met een gat in het midden om ze makke lijk te kunnen optillen. De brok stukken liggen er als stille, maar zeer indrukwekkende getuigen. Alsof er al die tijd niemand is langs geweest. We scharrelen door het archeolo gisch afval en zien niet alleen stuk ken kopererts, maar ook restanten van de ovens zelf. En een soort tempeltje, opgetrokken uit grote slakken. Ietsje eerder, in het nabij gelegen Timnapark, waren we ook al langs zulke oude ovens gelopen, maar daar was alleen het land schap zwart gekleurd, geen slak te zien. „Liggen bij vele Israëli's en buitenlandse toeristen thuis." We 'fourwheelen' door een kaal en desolaat ravijnen- en bergland schap, in deze uithoek van de Ne- gev-woestijn. Door erosie grillig ge vormd en gevarieerd van kleur. Hier wisselen witte en rode zand steen, kalksteen, graniet, basalt en ander gesteente elkaar af Vooral de oude kraterpijpen, waar ooit magna door naar buiten stroom de, trekken fraaie, donkerrode stre pen door de bergen. „Hoe oud de ze rotsen zijn? Zo'n 950 miljoen jaar." Het archeologisch en geologisch in teressante Timnapark, ietsje boven Eilat langs de weg naar de Dode Zee, herbergt vele stille getuigen van een actief verleden. Want niet alleen zijn hier duizenden jaren oude mijnschachten te zien, ook rotstekeningen verraden de aanwe zigheid van mensenhanden. De meeste zijn te aanschouwen, al moet je er soms wel een klimme- tje onder de bloedhete zon voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 112