Vleesloze maanden voor China Gül ook na tweede ronde geen president w Last minute inschrijfauond deeltijdopleidingen avans Venezuela zet klok terug Verkiezing wordt wel verwacht in derde ronde dinsdag. □2 Stijging voedselprijzen en inflatie vergroten onrust in maatschappij. .inson ïlkaar met cfe speciale 60-puntszege! WEDGWOOD 1 O Zaterdag 25 augustus 2007 PZC ANKARA - De regeringskandidaat voor het presidentsschap van Tur kije, minister van Buitenlandse Za ken Abdullah Gül, heeft gisteren in de tweede stemronde in het par lement in Ankara met 337 stem men te weinig steun gekregen om staatshoofd te worden. Maandag gebeurde dat ook al. De president wordt in Turkije door het 550 zetels tellende parle ment gekozen. Daarvoor is in de eerste twee stemrondes een twee derde meerderheid vereist. In de laatste ronde(s) is een gewone meerderheid (276 stemmen) vol doende. Komende dinsdag wordt opnieuw gestemd. De populaire regeringspartij voor Rechtvaardigheid en Ontwikke ling (AK) van premier Erdogan heeft vorige maand opnieuw de parlementsverkiezingen ruim ge wonnen, maar behaalde met 340 zetels geen tweederde meerder heid. De AK zag in de verkiezings uitslagen toch een rechtvaardiging om Gül opnieuw als president naar voren te schuiven. In april mislukte de verkiezing. De hele oppositie bleef weg bij de der de stemronde die Gül zou win nen. Ze stelde toen dat er tweeder de van de parlementsleden aanwe zig moest zijn en saboteerde Güls verkiezing. Er was fel verzet gere zen omdat hij als kandidaat van een partij die is voortgekomen uit de politieke islam niet in Turkije's rigide seculiere stelsel zou passen. Ze dreven zo het land naar ver vroegde verkiezingen. door onze correspondent Erwin Tuil PEKING - Chinezen worden gecon fronteerd met de hoogste inflatie sinds tien jaar. De belangrijkste oorzaak zijn de prijsstijgingen voor levensmiddelen en brandstof De regering maakt zich voorzich tig zorgen over mogelijke sociale onrust. Pekinezen geven hun huishoud geld voorzichtig uit. De prijs van varkensvlees is het afgelopen half jaar verdubbeld; het is voor veel Chinezen een luxe geworden. Voor de 73-jarige gepensioneerde fabrieksarbeider Li Yun zijn de prijsstijgingen heel ingrijpend. „Ik heb al een maand geen varkens vlees meer gegeten, het is te duur", zegt hij. Verlekkerd kijkt Li naar een stal buiten de martkhal waar hongshaorou wordt ver kocht. Dit vlees in rode marinade is zijn lievelingsgerecht. „Ik kijk maar niet te lang, ik kan het toch niet betalen." Met een zak balsem peren, een soort komkommer, in zijn hand loopt hij naar een garna- lenverkoper en wijst. „Dat was vo rig jaar duurder dan vlees, nu is het goedkoper." Rundvlees, kip en schapenvlees zijn voor veel Chine zen geen alternatief. „Het stilt mijn honger allemaal niet", legt Li uit. Op markten in heel China wordt varkensvlees zonder koeling op tafels uit gestald. Er bestaat geen populairder vlees voor Chinezen, maar met de hui dige prijzen zien veel mensen ervan af. foto Erwin Tuil/CPD Vorig jaar produceerde China vijf tig miljoen ton varkensvlees. Ver daarachter komen kip, vijftien mil joen ton, en rundvlees, tien mil joen ton. „De regering schrijft de sterke prijsstijging toe aan de blauwoorziekte die dit jaar de var kensstapel trof en het aanbod deed slinken. Maar het aantal ge vallen op de varkensstapel is te ver waarlozen", zegt een Europese landbouwdiplomaat. „De herstruc turering van de sector en het opko pen van boeren die nu 80 procent van de varkens houden, door staatsbedrijven kost veel geld en dat moet de consument betalen." Meneer Li gelooft dat Chinese tus senhandelaren op grote schaal vlees in koelhuizen achterhouden. 'Er vielen honderden, volgens sommigen meer dan duizend doden' „Typisch kapitalistische vergrij pen." Slager Wen heeft nog een verklaring: „De prijzen van het var kensvoer zijn gestegen. De boeren zijn meer geld kwijt voor het mes ten en dus betaal ik meer voor een varken. Winst maken? Ik verdien bijna niets meer." Hoe dan ook, de prijsstijging en de daardoor veroorzaakte inflatie, de hoogste in tien jaar, baart de re gering in Peking zorgen. De prode- mocratische demonstraties in 1989 in Peking en andere steden in Chi na werden mede veroorzaakt door hoge inflatie en dure levensmidde len. De geloofwaardigheid van de Communistische Partij stond ter discussie. De Chinese regering rea geerde toen door het leger in te zetten. Er vielen honderden, vol gens sommigen meer dan duizend doden. De economische hervor mingen kregen een terugslag en buitenlandse investeerders vertrok ken. Of het nu zover komt is de vraag want veel mensen hebben meer te verliezen dan toen. Maar de inwoners van Peking in de eeu wenoude wijk rond de markt zijn er niet gelukkig mee. Want niet al leen het varkensvlees wordt duur der, ook ander vlees, groente, ben zine en de honingraatbriketten, die door honderden miljoenen Chinezen worden gebruikt voor koken en verwarming, zijn niet goedkoop meer. „Ik geef nu 70 pro cent van mijn pensioen uit aan eten", rekent Wang Liang voor. „Als het een koude winter wordt, moet ik meer van die dure briket ten kopen. De Partij zal de pensioe nen wel verhogen, maar voor stu denten en mensen die weinig ver dienen wordt het dan moeilijk." Na de eerste twee stemrondes in het Turkse parlement, is in vol gende rondes slechts een meer derheid nodig van de helft van de stemmen plus één. CARACAS - Na de naamsverande ring van Venezuela en de herverde ling van olie wil president Hugo Chavez de hoeveelheid zonlicht eerlijk verdelen. De linkse hervor mer Chavez wil volgende maand de klok dertig minuten terugzet ten, zo heeft de regering bekendge maakt. Volgens minister Hector Navarro van Wetenschap en Technologie is het extra daglicht met name goed voor arme kinderen, die voor het ochtendgloren opstaan om naar school te gaan. Volgens de minis ter kondigt de regering binnenkort extra maatregelen af om 'meer en effectiever gebruik te maken van de tijd'. Venezuela zal vanaf de tijdsveran dering in een nieuwe tijdzone val len, namelijk min 4,5 uur Green wich Mean Time (GMT). Venezue la, dat onder Chavez de nieuwe naam Bolivariaanse Republiek van Venezuela kreeg, heeft de huidige tijdzone sinds i960. Met deze speciale zegel heeft u in één keer een hele spaarkaart vol. Ga voor meer informatie naar www.pzc.nl/spaaractie. ontdek 't bij hogeschool Economie en Management Gezondheid Onderwijs Techniek Welzijn Wil jij graag hogerop komen? Vooruitkomen in je werk? Schrijf je dan nu in voor één van onze deeltijdopleidingen in Breda, 's-Hertogenbosch of Tilburg. Neem voor directe inschrijving een uittreksel van het bevolkingsregister of kopie van je paspoort/identiteitskaart, pasfoto en een kopie van je diploma en cijferlijst mee. Bel voor meer infor matie ons Centraal Informatie Centrum (076) 525 05 50 of (073) 629 52 50 of kijkop www.avans.nl. 's-Hertogenbosch Tilburg Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10