Een borrelend toilet is Vogelstand bereikt dieptepunt Vliegende Hollander moet in 2008 wijken Exploitatie Nieuwe Bierkaai sluit, met tekort van 3,5 miljoen euro Nog maar 14 soorten in het zuiden van Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Laatste weekeinde van augustus puilt al uit van de festiviteiten. Reinier Themadag over water op het veerplein van Perkpolder. Gemeente wil voor ruim vier miljoen euro panden aankopen. 30 I Zaterdag 25 augustus 2007 PZC Z door Eugène Verstraeten HULST - Het natuurlijk evenwicht in Oost-Zeeuws-Vlaanderen is zwaar verstoord. De vogelstand is op een dieptepunt gekomen, blijkt uit tellingen van vogelkenner Fons de Kind uit Sint-Jansteen. Volgens hem zijn de zang- en wei devogels in de streek bijna geheel van de kaart geveegd als gevolg van een verkeerd natuurbeleid. Tien jaar geleden telde De Kind tij dens excursies nog 40 tot 45 vogel soorten, nu zijn dat er nog maar tussen de 12 en 15. „Ruim tien jaar hebben jagers niet mogen schieten op eksters, kraaien en kauwen, maar de schade die deze vogels aan de vogelstand hebben aange richt is in geen twintig jaar goed te maken", zegt De Kind. De popula tie van eksters, kraaien en kauwen is enorm toegenomen. Ze verjagen andere vogels en vernielen nesten. „Rond Koewacht, Heikant en Sint-Jansteen telde ik elk jaar tus sen de 20 en 25 nesten van de huis zwaluw", zegt De Kind, die al vijf je De zarig- en weidevogels in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn gro tendeels verdwenen door een verkeerd natuurbeleid, zegt vo gelkenner Fons de Kind. TERNEUZEN - De organisatoren van de Vliegende Hollanderfeesten in Terneuzen zullen volgend jaar hun evenement op een andere da tum moeten houden. Het gemeen tebestuur van Terneuzen is niet van zins om in 2008 een vergun ning af te geven voor het laatste weekeinde in augustus. Dat week einde is traditioneel voorbehou den aan de Mosselfeesten in Philip pine en de Gildefeesten in Sluiskil. „De mensen achter de feesten in ZEEUWSE Gezien op de internetsite van televi sieprogramma Vermist, mét foto: 'Reinier Koster, geboren in 1895 in 's Gravendeel. Vermist sinds 2 juli 1900. Uiterlijke kenmerken (voor het geval u Reinier tegenkomt): een litteken in de wenkbrauw bo ven het linkeroog en littekens van pokkeninjecties. Op het moment tig jaar tellingen doet tussen Koe wacht en Clinge. „Deze week kom ik bij tellingen op acht nesten. Waar bomen staan rond huizen en boerderijen zitten tegenwoor dig eksters." Tellingen in juni op een gebied van een vierkante kilometer zijn il lustratief De Kind turfde als zang vogels 3 merels, een vink, 2 hegge- mussen en een roodborstje. Ver der 15 houtduiven, 12 holendui- ven, 12 Turkse tortels, 36 kauwen, 14 eksters, 22 zwarte kraaien, een Canadese gans en 14 spreeuwen. Op tarweakkers bij Heikant en Hulst telde De Kind in totaal zo'n 500 houtduiven. „Als die drie keer per dag komen eten ze samen zo'n 100 kilo tarwe op", weet hij. „Een enorme schade voor de boeren." Inmiddels mag er gejaagd worden op eksters, kraaien en kauwen, maar de jagers zijn daar volgens De Kind niet erg happig op. „Dat afschieten kost veel geld en je ziet er niets van terug. Duiven kunnen ze nog wel kwijt, maar geen mens wil een kraai. De jagers hebben de afgelopen jaren veel schade zien aanrichten aan hun jachtgebied." Nu zitten er volgens de tellingen op een vierkante kilometer gemid deld tien eksters, elf zwarte kraaien en twintig tot dertig kau wen. De Kind: „Dat mag maar één ekster en één kauw zijn, willen de andere vogels ook een nest kun nen bouwen met jongen." de dorpen zien de Vliegende Hol landerfeesten als concurrentie, en terecht. Het evenement is nu ge koppeld aan de Enecotour, maar dat moet wat mij betreft eenmalig zo zijn", zegt burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen. Hij heeft het comité Gildefeesten beloofd vol gend jaar te zorgen voor spreiding van de feestelijkheden. „Van oudsher is het laatste weekeinde van augustus een activiteiten-top per. Er moeten er geen meer bijko men. Niet alleen uit oogpunt van concurrentie, maar ook omdat bij voorbeeld de politie menskracht ontbeert voor extra toezicht", al dus Lonink. Tip? redactie@pzc.nl van zijn verdwijning was hij ge kleed in een bruin kieltje, zwart broekje, blauwe kousen, een blauw dasje, een grijs petje en klompen. Reinier wordt gezocht door zijn fa milie.' Dus mocht u de inmiddels 112-jari- ge Reinier op straat herkennen: bel zijn moeder. En de PZC, dan heb ben we écht nieuws. door Harold de Puysseleijr HULST - Klimaatverandering. Ieder een ondervindt er de gevolgen van. De afgelopen maanden kwam de regen regelmatig met bakken uit de hemel vallen. Zoveel millimeters neerslag dat de afvoe ren het niet aan konden. Veel inwoners van Hulst klopten bij de gemeente aan met klachten over wateroverlast. „Maar is het nou echt zo erg als er eens een keer wat water in de straten blijft staan?", stelt wethouder Clen de Kraker (Openbare Werken en Mi lieu) zich de vraag. „Sommige mensen raken al in paniek als tij dens een stevige regenbui het toi let een beetje begint te borrelen. We vinden het met z'n allen dood normaal dat al het water weg stroomt. Maar veel mensen staan er niet bij stil, wat er allemaal bij komt kijken om al het regenwater af te voeren." De wethouder steekt hier wel de hand in eigen (gemeentelijke) boe zem. „We doen als gemeente te weinig aan communicatie over wa- door Harold de Puysseleijr HULST - Met de aankoop van de winkelcentra Trefpunt en 's Gra venhof en twee andere panden in de omgeving Bierkaaistraat/'s Gra venhofplein in Hulst komt de uit voering van stadsvernieuwings- plan De Nieuwe Bierkaai een be langrijke stap dichterbij. Het college van burgemeester en wethouders polst de gemeente raad over zijn voornemen om daar 4,4 miljoen euro voor op tafel te leggen. Het bedrag is het resultaat van langdurige onderhandelingen met de voornaamste eigenaar, de Woudstaetegroep. Het college van burgemeester en wethouders biedt de gemeente raad daarnaast inzage in de project ter", vindt hij. Binnenkort komt daar echter verandering in. De ge meente houdt op zaterdag 15 sep- tembe een themadag over water. Het evenement vindt plaats op het veerplein in Perkpolder, rond de aanlegsteiger van het fietspon- tje. Milieuclubs als de Zeeuwse Mi lieu Federatie en de stichting Rein- water geven daar informatie. Het educatieschip Watervlo van Reinwater ligt afgemeerd. Klassen van diverse basisscholen uit de ge meente krijgen er vrijdag 14 sep- 'Velen weten niet hoeveel er bij komt kijken om al het regenwater af te voeren' tember al 'waterles'. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, Rijkswater staat, waterleverancier Evides en een aantal bedrijven bemannen in formatiestands in op het veer plein. Het waterschap demonstreert er bijvoorbeeld een werkend schaal model van een rioolzuiveringsin stallatie. Een bedrijf uit Almere stelt een zogeheten lamellenfilter ten toon. Zo'n filter dient ter on dersteuning van de waterafvoer on- |L exploitatie voor de Nieuwe Bier kaai. Met het aankopen van de panden en het vaststellen van de projectexploitatie komt de voorbe reiding voor de Nieuwe Bierkaai in de eindfase terecht. Hoewel de gemeente nog overeenstemming moet bereiken met de eigenaren van drie andere panden in het ge bied, durft het college de conclusie aan, dat de uitvoering van de Nieu we Bierkaai volgens het eerder ge maakte stedenbouwkundig ont werp haalbaar is. Het meest aansprekende onder deel van dit plan om het winkelge bied in het noordwestelijk deel van de Hulster binnenstad te ver nieuwen is het herstel van de De aankoop van nog meer pan den in de Bierkaaistraat en omge ving maakt de gemeente Hulst de belangrijkste grondeigenaar in het stadsvernieuwingstraject. der een straat of weg. „Mensen staan er vaak niet bij stil dat de ge meente gigantisch veel geld inves teert in waterafvoer", vertelt De Kraker. „Bij de reconstructie van een weg komt tegenwoordig nog al wat kij ken. Ruwweg de helft van de twee miljoen euro die de aankomende reconstructie van de Van der Mael- stedeweg kost, zit onder de grond. Dat komt omdat we qua riolering moeten voldoen aan allerlei wette lijke verplichtingen. Die kosten heel veel geld. Daar zie je straks niets meer van. We vinden het be langrijk om daar op die themadag iets van te laten zien." De gemeente Hulst heeft 124 kilo meter rioolstelsel in onderhoud met een economische waarde van 120 miljoen euro. Elk jaar inves teert de gemeente 2,2 miljoen euro in onderhoud en verbetering van de riolering. Of dat genoeg is? De wethouder moet het antwoord schuldig blijven. „Je weet nooit of je voldoende doet. Kijk naar de hoeveelheid regen die voor de ko mende jaren wordt voorspeld. Dat is heel beangstigend voor de maat schappij. We moeten ons buigen over het vraagstuk wanneer er nu eigenlijk sprake is van waterover last. Bij elk civiel project sta je voor de afweging of het financieel en maatschappelijk verantwoord is om het werk uit te voeren." Mede daarom houdt de gemeente de themadag in Perkpolder. „We merken het op iedere vergadering van de wijk- of dorpsraad. Mensen hebben er behoefte aan hier over te praten. Door er samen over te praten, kunnen we ons een duide lijk beeld vormen welke vormen van wateroverlast nog acceptabel zijn en welke niet. Vervolgens moeten we daar in samenwerking met alle betrokkenen passende op lossingen voor zien te bedenken." De wethouder wijst er op dat in sommige gevallen de mensen 00' zelf er veel aan kunnen doen wateroverlast tegen te gaan. bouwen met zijn allen maai Nog een terrasje hier, een g tje daar. En iedereen der' les maar weggewerk' worden door het ri oude haven, vanaf de Keldermans poort tot aan de Vismarkt. In verband met de aanleg van de waterpartij moet winkelcentrum Trefpunt op termijn worden ge sloopt. Taveerne De Meerpaal, eveneens bij de aankopen betrok ken, blijft staan. Dat geldt ook voor winkelcentrum 's Gravenhof Voor het exploitatietekort van ruim drie miljoen euro kan het col lege nog geen dekking aangeven, zo blijkt uit de informatie aan de gemeenteraad. „Enkele mogelijkhe den die we daarvoor op het oog hebben zijn nog niet dusdanig hard dat we die op dit moment al openbaar kunnen maken. Het ziet er naar uit dat we de informatie wel kunnen geven bij de behande ling van de begroting 2008." De Nieuwe Bierkaai komt dinsdag 4 en donderdag 6 september aan de orde in vergaderingen van advies commissies uit de gemeenteraad. Schoolkinderen mogen op en bij het educatieschip van de stichting Reinwa ter verschillende proeven met water doen. foto archief Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104