Muziek die koude rillingen bezorgt zeeland nazomerfestival Leeuwenhart!: van negen tot negentig „Die bijzondere locatie binnen het Abdijcomplex met een zuilengalerij rondom zal zeker bijdragen aan de sfeer van de voorstelling. We bieden familietheater voor iedereen tussen negen en negentig jaar", zegt acteur Francois Vervaet over Leeuwenhart!. 15 M Een concert van Dez Mona laat niemand onberoerd, in positieve of in negatieve zin. Het publiek loopt weg of loopt ermee weg. door Rolf Bosboom Het is muziek die koude rillingen be zorgt. Dat is vooral te danken - of te wijten - aan de onvergelijkelijke stem van Gregory Frateur, maar ze ker ook aan de intense theatrale mu ziek en de veelheid aan Grote Emoties die erin worden verwoord, als tegengif voor de oprukken de vervlakking. Bij de zuiderburen is de Vlaamse groep momenteel uiterst hip; Nederland, te begin nen in Middelburg, zou wel eens snel kunnen vol gen. Frateur vormt de kern van Dez Mona - een naam die verwijst naar Desdemona, de tragische vrouw in Shakespeares Othello - samen met contrabassist Nicolas Rombouts. Zij delen een brede muzikale smaak. „Dat gaat van klassiek tot heel experimen tele jazz, maar ook pop, de goede Tina Turner en soul", zegt Rombouts. „We hebben enorm veel respect voor Nick Cave, iemand die elke keer iets anders doet en toch hetzelfde blijft." Een optreden in 2003 sloeg zo aan, dat Frateur en Rombouts besloten samen verder te gaan. In 2005 kwam de debuut-cd uit: Pursued sinners, een half jaar geleden gevolgd door het imponerende Mo ments of De/ection or Despondency. Het duo is in middels een kwintet geworden, met de toetreding van Roel Van Camp (accordeon), Steven Cassiers (drums) en Bram Weijters (piano). In eigen land heeft de groep al een reputatie opge bouwd, zo bleek ook eind juli tijdens het festival Theater aan Zee in Oostende. In de Vlaamse pers liet 'gastcurator' Stijn Meuris vooraf geen mogelijk heid onbenut om het optreden van Dez Mona als hoogtepunt aan te duiden. „Een groep van wereld klasse", prees Meuris. „Gregory Frateur is een po- diumvaste voorman met een onaardse stem en een onwaarschijnlijk gevoel voor melodie." Club Terminus, in het stationsgebouw, was dan ook afgeladen vol voor het concert. Frateur stapte met de zijnen, alle vijf onberispelijk gekleed, met een duistere blik het podium op en dwong direct stilte af, om daarna trefzeker It goes in te zetten. Het was het begin van een enerverend, bij vlagen verbijsterend optreden van bijna anderhalf uur, waarin Frateur - subtiel en vakkundig begeleid door de anderen - zijn androgyne stem tot duivel se diepten en castraatachtige hoogten bracht. Soms fluisterend, dan weer krijsend vol pathos leidde hij het publiek door een soms gitzwarte we reld van schuld en boete, met zichzelf als het voor naamste lijdende voorwerp. Het publiek werd tot het uiterste gedwongen. Bij het slotnummer van de toegift, het Sandy Denny-nummer Who knows where the time goes, bleef het muisstil in de zaal tot de allerlaatste accordeonnoot van Roel Van Camp helemaal was weggestorven. Waarna, als een soort verlossing, een donderend applaus losbarst te. „We confronteren de luisteraar met angsten en emoties die iedereen ervaart", zegt Rombouts. „De mens heeft zoveel meer emoties in zich dan alleen maar blijheid en droefheid. We zijn altijd gegrepen geweest door spirituals en traditionals waarin in één nummer hoop en wanhoop samen komen." Frateur: „Het is belangrijk dat het schip niet naar één kant blijft hellen. We willen óók de schoonheid benadrukken. Het is niet alleen maar de getourmenteerde ziel." De zanger gebruikt zijn veelzijdige stem als een in strument. „Toen ik ontdekte dat ik kon zingen, raakte ik gefascineerd door de stem op zich. Ik ben toen in een scene terechtgekomen die specifiek met dat instrument omspringt, door bijvoorbeeld boventoons stemgebruik en throat singing. Daar door heb ik gemerkt dat je met je stem iets on aards kan doen, iets wat heel veel vertelt, omdat het het alledaagse overstijgt. Toen ben ik bij me zelf gaan zoeken en daardoor ontdekte ik steeds meer. Ik ben nog steeds op zoek." Dez Mona, maandag 3 septembrer. Abdijplein, vanaf 21.30 uur door Ali Pankow De Zeeuwse theatergroep Kwark brengt de toneel bewerking van het boek Gebroeders Leeuwenhart van Astrid Lindgren, een van de klassiekers uit de jeugdliteratuur. „Het zijn vooral de ouders die het boek kennen. Veel kin deren gaan na het zien van onze voorstelling dat boek ook lezen", heeft Vervaet inmiddels ervaren. Kwark speelt dit stuk al ruim driekwart jaar binnen het scholen circuit door heel het land. Het boek kreeg een toneelbe werking van Patricia Kuiper, Rob Vriens voerde de regie en de rollen worden behalve door Vervaet vertolkt door Oscar Postema en Jorick Jochims. Het verhaal gaat over twee broers, zo verschillend en zo één. Jonathan hunkert naar avontuur. Kruimel is ziekelijk en bepaald geen held. Kruimel is na een langdurige ziekte gestorven. Hij gaat op zoek naar zijn broer Jonathan, die tegen de verwachting in eerder dan hijzelf is dood ge gaan. Hij redde Kruimel uit een brand en maakte een do delijke val. Jonathan heeft Kruimel verteld dat wie sterft in Nangijala komt, een bijzonder land vol avontuur, ver voorbij de sterren. Hier begint de voorstelling. Uitgangspunt voor Kwark bij het maken van Leeuwen hart! was met minimale middelen het rijke boek van As trid Lindgren in de theatrale bewerking volledig recht te doen. Leo de Nijs ontwierp daartoe een verrassend toneel beeld: geen decor, slechts enkele attributen, geen specifie ke toneelbelichting, maar sfeerbepalende gaslampen. De voorstelling kan derhalve overal gespeeld worden: in de theaters, in de aula van een school en nu dus ook op loca tie binnen het Abdijcomplex. De toeschouwers worden vanaf het Abdijplein in een korte wandeling naar de speel plek geleid en leveren dan in feite zelf al een aandeel aan de voorstelling. „Al zullen ze dat wellicht pas naderhand ervaren", verwacht Vervaet. 'Leeuwenhart!', vrijdag 7 en zaterdag 8 sep. in de binnentuin van de Abdij. Aanvang: 20.15 uur. Oscar Postema en Jorick Jochims in Leeuwenhart! Dez Mona, met (vlnr) Roel Van Camp, Bram Weijters, Steven Cassiers, Nicolas Rombouts en Gregory Frateur. foto Vincent Tillieux.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87