die daar staat zeeland nazomerfestival Muziek blijft een mooie zoektocht Met zijn optreden op North Sea Jazz ging voor Eric Vaarzon Morel 'een langgekoesterde wens' in vervulling. Als flamencogitarist stond hij op het belangrijkste jazzfestival van Nederland. „Ik was er zeer trots op dat ik daar ook heen mocht, met mijn eigen muziek." SI Astrid van Eck op het erf van boerderij Steenoven bij Waterlandkerkje, waar ze de laatste twee uitvoeringen van haar monoloog speelt. foto Lex de Meester „Tijdens de opleiding leer je elementair spelen. Hoe reageer je als je rustig op het strand zit en er een kokosnoot naar beneden valt. Laat dat maar eens zien, naturalistisch. Of je zit aan tafel, je hebt iets gestolen, er komt iemand binnen en die vraagt jou: 'heb jij iets gestolen?' Je bent geneigd om te gaan liegen, en aan het publiek te laten zien dat je liegt. Dan verklap je het natuurlijk. Eigenlijk moet je gewoon echt liegen. Dat is elementair." „Theater is een metafoor, je moet mensen aan het denken zetten met hun eigen gedachten. Wat je tegenwoordig veel ziet, is dat het spel wordt open getrokken naar het publiek. Het is niet inter-actief, maar ik zie jou wel. Ik speel dit voor jou. Ik weet dat jij daar zit, ik kijk je aan als ik iets zeg. Met An ne Wil Blankers heb ik in Glazen Speelgoed ge speeld. Dan hadden we applaus, en was ik blij. Op een gegeven moment zei Anne Wil tegen me: 'As trid, je moet niet zo lachen als je applaus neemt. De mensen zitten nog in het stuk, die denken dat jij dat meisje bent met al dat verdriet en die pijn. Als je zo staat te stralen, kan dat kwetsend zijn voor je publiek'. Zo denk ik dus niet. Mensen gaan naar het toneel, het is een schouwburg, een actri ce, je ziet de lampen hangen, kom op. Ik doe toch echt alsof als ik op het toneel sta. Ik leer de tekst uit mijn hoofd, ik leer de emoties erbij, en dan speel ik het. Het is altijd Astrid van Eck die daar staat." „Wat het stuk in Zeeland betreft, ik kende Anne Vegter niet. Ik was blij dat Jaap Spijkers mij vroeg. Hij is een leuk mens, een leuke acteur. Dan heb je voor jezelf al een plusje. Nazomerfestival in Zee land - nog nooit gedaan - locatietheater in boeren schuren - nog nooit gedaan - een monoloog - nog nooit gedaan - dat waren een heleboel plusjes." „Het is een pittig stukkie. Voor mij, en ik denk ook voor de kijker. We hebben het over de doch ter van Noach. Ze twijfelt zelfs aan God. Dingen worden misschien op een andere manier belicht dan mensen graag zouden zien. Daar vind ik niks kwalijks aan. Het stuk biedt geen antwoorden of levensovertuigingen. Het biedt alleen vragen. Over God en over het leven. Het is een gedicht over een dochter en haar relatie tot haar vader. Hoe ga ik om met alle ellende in de wereld, in mijn leven? Ook de positie van de vrouw in de maatschappij komt aan bod, en de invloed van het geloof op die positie. En sowieso de invloed van het geloof op mensen." „Na eerste lezing van het script vond ik het stuk donker. Zo zeer, dat ik me afvroeg of ik dat wel wil de spelen. Ik wil de mensen hoop geven, wil dat ze zich goed voelen. Uiteindelijk zit dat hoopvolle wel in het stuk. Doordat ik het speel vertrouw ik erop dat dat naar buiten komt. Een sprankje hoop waaraan mensen zich kunnen vasthouden. Een to neelstuk, waar je alleen maar een bak ellende over je heen krijgt, waarom zou je daar naar gaan kij ken? Dan zet je het nieuws wel aan, toch?" Om te beginnen een vrouw, monoloog in Zeeuwse schu- ren: wo. 29 (première) t/m vr. 31 aug. boerderij Land Sr Zeezicht Kamperland; za. 1 sept. boerderij Schelp hoeve Poortvliet; ma. 3 en di. 4 sept. boerderij Kijk Uit Zonnemaire; wo. 5 en do. 6 sept. boerderij Duinwijk Domburg; vr. 7 en za. 8 sept. boerderij Steenoven Wa terlandkerkje; aanvang: 20.30 uur door Rolf Bosboom Vaarzon Morel speelt al jaren regelmatig met 'jazz- jongens', zoals hij ze noemt. En niet de minsten. Op North Sea Jazz deelde hij het podium met Eric Vloeimans (trompet), Jesse van Ruller (gitaar) en Oene van Geel (viool, percussie). Zij werkten ook mee aan zijn eerder dit jaar verschenen cd Marea, die lovend is ont haald. Voor het Nazomerfestival doet de gitarist er nog een schepje bovenop. De drie jazzmusici komen opnieuw mee, evenals het Zapp String Quartet (dat ook bijdroeg aan Marea), danser Luis Fernandez Heredia en zanger Eduardo Fernandez Fernandez. „Het is geweldig om een keer met zang en dans op te treden. Dan heb je de ultie me flamencovoorstelling." De gitarist heeft een warme band met Zeeland. Hij komt voort uit de bekende schildersfamilie, die vooral verbon den is met Veere nadat zijn overgrootvader W.F.A.I. Vaar zon Morel ('Père') zich er in 1910 vestigde. Zelf heeft Eric Vaarzon Morel - zijn vader Wim verliet begin jaren zestig de provincie - nooit echt in Zeeland gewoond, maar hij komt er regelmatig. „Het is een prachtig stuk land." Hij koos niet voor de beeldende kunst. „Als zoon van een kunstschilder heb ik wel veel getekend en wat geschil derd, maar mijn oudere broer had meer talent op dat ge bied. Daarom ben ik al heel vroeg met de gitaar begon nen. Ik ben in dat opzicht mijn moeder achterna gegaan. Zij was meer van de muziek. Van mijn vader heb ik wel goed leren kijken. Mensen zeggen nu vaak dat ze mijn muziek zo beeldend vinden." Al op jonge leeftijd trok hij naar Spanje, de bakermat van zijn muziek. „De flamenco moet je beleven voordat je die goed kunt uitvoeren. Nadat ik uit Spanje was teruggeko men, ben ik langzamerhand in contact gekomen met aller lei andere muzikanten, vooral uit de jazzhoek. Op die ma nier heb ik, net als mijn grote voorbeeld Paco de Lucia, mijn eigen stijl ontwikkeld. Het werd een soort crossover, al zal ik de traditionele flamenco nooit verloochenen. Dat is de ondergrond, maar muziek maken blijft een mooie zoektocht naar nieuwe mogelijkheden." Die zoektocht moet op termijn ook de eerste Nederlandse flamenco-opera opleveren. Vaarzon Morel brengt daarin flamenco en opera samen, met als bindend element een verhaal over de zestiende-eeuwse kunstschilder El Greco in de Spaanse stad Toledo. „Het wordt een reisopera-ach- tig stuk. Ik hoop het midden 2008 klaar te hebben." Eric Vaarzon Mo rel, zaterdag 1 september op het Abdijplein. Aanvang: 21.30 uur. Eric Vaarzon Morel. foto Frans Schellekens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79