Het is altijd Astrid zeeland nazomerfestival Spelpezier spat van het podium O Dat jazz goed aardt op het Abdijplein, bleek eind mei toen er voor het eerst het Internationale Jazzfestival Middelburg werd gehouden. Het Nazomerfestival haalt er ook een aansprekende naam naartoe: pianist Jef Neve, die als de kroonprins van de Belgische jazz wordt gezien. Dat stadium lijkt hij zelfs al ontgroeid. 1 a y/v Om te beginnen een vrouw 6 door Rolf Bosboom Recent maakte Jos Neve met zijn trio nog grote indruk op zowel Scheldejazz in Temeuzen als North Sea Jazz in Rotterdam. Neve (1977), be gin dit jaar winnaar van de ZAMU Award (de voorna me Vlaamse muziekprijs) in de categorie jazz, beschikt niet alleen over een overdosis aan talent maar ook over een aanstekelijk enthousiasme. Het spelplezier spat van het podium. Hij wordt doorgaans als jazzmuzikant aangeduid, maar heeft zich ook ruim buiten de grenzen van het genre bewogen. Zo maakte hij deel uit van de populaire funk- band Mr. Zebedee, maar speelt bijvoorbeeld ook klas siek. Vorig jaar voerde hij bijvoorbeeld diverse malen een klassiek programma uit met onder meer de Gold- bergvariaties van Bach. Verder wordt de pianist regel matig betrokken bij theater- en filmproducties, zoals onlangs de soundtrack bij de film Dagen zonder lief van de Vlaamse regisseur Felix Van Groeningen Binnen de jazz speelt Neve al geruime tijd in het kwar tet van nóg zo'n groot talent: de Luxemburgse vibrafo- nist Pascal Schumacher. Maar bovenal is daar zijn eigen trio - waarmee hij ook op het Nazomerfestival speelt - dat naast Neve zelf bestaat uit bassist Piet Verbist en drummer Teun Verbruggen. Het trio bracht in 2003 het debuutalbum Blue Saga uit. Dat werd het jaar erop gevolgd door It's gone, maan denlang het best verkochte jazzalbum in België. Het succes van beide cd's leidde tot een contract bij een ma jor label: Universal, dat eind vorig jaar Nobody is illegal uitbracht. Dat, wederom hooggewaardeerde, album vindt inmiddels zijn weg in vrijwel heel Europa, maar ook bijvoorbeeld in Canada. Om die reden stak Neve deze zomer in korte tijd twee keer de Atlantische Oceaan over voor een reeks optredens, eerst met zijn trio en later met het Pascal Schumacher Quartet. Concerten in Nederland zijn nog redelijk spaarzaam, dus het Nazomerfestival is een uitgelezen kans om hem aan het werk te zien. Jef Neve Trio, dinsdag 4 september op het Abdijplein. Aan- vang: 21.30 uur. Jef Neve, kroonprins van de Belgische jazz. De actrice zelf heeft het over 'een pittig stukkie'. Het Zeeland Nazomerfestival karakteriseert het theaterstuk als 'een heftige en ontregelende tekst'. Het toneelstuk - een monoloog - heet Om te beginnen een vrouw. Het verhaal is gesitueerd net na de zondvloed, als Noach en zijn gezin het voortbestaan van de mens nog, of weer, zin kunnen geven. Astrid van Eek speelt de dochter van Noach. In vijf Zeeuwse boerenschuren. Zij, en zij alleen, heeft het woord. door Jan van Damme Ik vind het wel een eer, dat ik dit stuk mag spelen. Aanvankelijk dacht zowel dramaturg Alex Mallems als schrijfster Anne Vegter aan een iets oudere vrouw. Iemand tussen de veertig en de vijftig. Ik ben 28. Regisseur Jaap Spijkers kwam met het idee om een jongere actrice te nemen. Dat zou hoopvoller zijn; als het stuk eindigt is dat niet het einde van een leven, nee, er moet nog een toekomst worden gemaakt. Dat is wel een mooie gedachte." „Nog mooier is dat ik in verwachting ben van mijn eerste kind. Tegen de tijd dat de voorstelling loopt een maand of zeven. In het begin hou je het een beetje stil. Maar ik kon er de regisseur toch niet mee overvallen, dus ik heb het in een vroeg stadium verteld. Hij moest het even twee tellen la ten bezinken, en zei toen meteen: 'Dat is eigenlijk heel goed'. Dat vind ik zelf ook. Hoop, een zwan gere vrouw is toch zeker een symbool voor hoop." „De eerste vier jaar van mijn leven heb ik in Sluis gewoond. Ik voel me nauw verbonden met Zee land. Of Zeeuws-Vlaanderen. Mijn ouders zijn ge scheiden, toen ze uit elkaar gingen is mijn vader in Philippine gaan wonen. Ik ben met mijn moe der en oudere broer naar Dordrecht verhuisd. We gingen om de drie weken naar Zeeland, naar mijn vader." „Als kind op de basisschool maakte ik met vrien dinnetjes al toneelstukjes. Vrijdag 's middags knut selen, maar eerst gingen we kijken naar het toneel stuk. Er heeft van kleins af aan iets gezeten, ik was altijd wel extravert. Op de middelbare school, de havo, zat ik ook bij het toneel. Maar ik realiseerde me helemaal niet dat je daar een beroep van zou kunnen maken. Dat kwam pas nadat een decaan me een boek mee gaf met alle mogelijke vervolg opleidingen. Toen zag ik staan: hogeschool voor de kunsten, toneelschool. Verrek, dacht ik, kun je naar een school om toneel te leren spelen? Ik ver keerde in de veronderstelling dat je ontdekt moest worden of zoiets. Voor het eerst zag ik dat je het zeifin handen kon hebben, en concludeerde: ho 's even, dat is voor mij. Op dat moment was de keu ze gemaakt en de ambitie geboren." „Het werd de Toneelschool Amsterdam. We be gonnen met veertien leerlingen, toen ik afstudeer de waren we met zeven. Het is een harde wereld. Je bent volwassen aan het worden, je moet jezelf groot houden tussen al die mensen die heel hard praten. Er wordt geschreeuwd hoor, op zo'n school. Tot mijn derde jaar heb ik gedacht: hier word ik toch helemaal niet gelukkig van. Tot we een project hadden met Bart Kiene, een docent van ons. Ik moest een jongen omhelzen. Bart was niet tevreden. Hij zei dat voor mijn gevoel al voor de honderdste keer. Ik was zo kwaad, heb de deur achter me dicht gesmeten en ben zonder jas de sneeuw ingelopen. Huilen, huilen, huilen. Later zei Bart tegen mij: 'Astrid, je moet een ander vak kiezen.' Toen zei ik: ik snap dat jij dat denkt, maar het is niet zo. Dit is een heel geschikt vak voor mij. Nu komt hij naar alle voorstellingen waar ik in zit. En iedere keer zegt hij weer: 'Ach, ik heb me zo vergist, Astrid, ik heb me zo vergist'." „Gewoon goed werken, doen wat ik leuk vind. Theaterstukken, monologen. Televisie, dat zou ik wel wat meer erbij willen doen. Ik heb gastrolle tjes gehad in Baantjer en Medea. In de serie over de circusfamilie Waltz, vorig jaar uitgezonden, speelde ik de schoondochter van Aart Staartjes." Zonnemaire Kamperland Domburg.— - Poortvliet x w V- f X. X^| A Waterlandkerkje f 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 78