Succes festival inspireert ook regio's 4 6 8 10 12 13 17 18 zeeland -JL nazomerfestival 3 Het Zeeland Nazomerfestival is klaar voor zijn zevende editie. In zes jaar heeft het, ook landelijk, een uitstekende naam opgebouwd. Zo goed, dat her en der vergelijkbare initiatieven ontstaan met het Zeeuwse festival als inspiratiebron. door Rolf Bosboom Met de opera Derfliegende Hollan der, de megaproductie bij de zee sluizen van Terneuzen, oogstte het Nazomerfestival vorig jaar tot ver buiten de Zeeuwse grenzen waardering. Dat gebeurde in 2005 eveneens met de voorstelling Tasso, die dankzij een royale bijdra ge van het Prins Bernhard Cultuurfonds door het land kon reizen. Maar ook met zijn 'reguliere' pro grammering weet het festival breed de aandacht op zich - én op Zeeland - te vestigen. Dat blijft niet zonder gevolgen. Diverse provincies kijken met grote interesse naar wat er in Zeeland gebeurt. Festivaldirecteur Ruud van Meijel wordt regelmatig uitgenodigd om te vertellen hoe het Nazomerfestival de zaken aanpakt, zoals recent door Gelderland en Overijssel. In Gelderland zijn nog geen plannen voor een ver gelijkbaar cultureel evenement. In Overijssel wel. „Wij zijn geïnspireerd door het succes van met na me het Zeeland Nazomerfestival en Oerol", be aamt Coby Hofland. Het provinciebestuur heeft een miljoen euro per jaar, vier jaar lang, uitgetrok ken om 'een landgoederenfestival met (inter)natio- nale uitstraling' op te zetten. De promotie van de provincie is een belangrijke doelstelling. „We heb ben nu wel enkele kleinere festivals hier, maar die zetten Overijssel niet echt op de kaart." Een aanzet voor het nieuwe festival wordt in 2008 verwacht. Het moet geen kopie worden van het Zeeland Nazomerfestival, benadrukt Hofland. „Het bijzondere van Zeeland is wel dat het kunst en cultuur gebruikt om de aandacht te vestigen op de karakteristieken van de provincie. Dat is een heel sterke opzet. Dat stimuleert ons om ook ge bruik te maken van authentieke locaties, gekop peld aan identiteit en historie." Ook elders verrijzen nieuwe festivals rechtstreeks gekoppeld aan een provincie, zoals het Groningen Arts Festival dat volgend jaar voor het eerst moet worden gehouden. In Friesland wordt het Frysk Festival nieuw leven ingeblazen. Daarvoor heeft het provinciebestuur een miljoen euro vrijge maakt. Artistiek leider wordt Guy Coolen van Mu ziektheater Transparant in Antwerpen, dat dit jaar op het Nazomerfestival de voorstelling Ruhe ver zorgt. Zeeland is ook voor de Friezen een voorbeeld, zegt Coolen. „Het bestuur heeft, als referentie punt, gezegd dat het een soort Zeeland Nazomer festival wil hebben. Het is niet mijn bedoeling dat te imiteren, maar ik denk wel aan het benutten van bijzondere locaties waarvoor specifiek produc ties worden gemaakt. Dat is het unieke van het Na zomerfestival. Dat beseft men overigens inmid dels in Vlaanderen ook." De eerste editie onder zijn leiding is volgend jaar, en valt zelfs deels samen met het Nazomerfestival. Coolen ziet mogelijkheden voor samenwerking. „Ik wil, net als in Zeeland gebeurt, een festivalhart maken. Voor de programmering daarvan ga ik pro beren of we dingen samen kunnen doen." De komende weken kunnen hij en anderen nog de kunst afkijken in Zeeland, met vier locatievoor stellingen: Vloed in Hansweert, Ruhe in Goes, Se ven by 2 in Fort Rammekens en de reizende pro ductie Om te beginnen een vrouw. Het Abdijplein in Middelburg biedt, als festivalhart waar dit jaar als extra podium het bijzondere Viervieugelpavil joen verrijst, een eersteklas programmering met veel Vlaamse inbreng en een vrijwel voortduren de vermenging van genres en disciplines. Verwach te hoogtepunten te over, zoals het Ictus Ensemble, Jef Neve, Zita Swoon, Eric Vaarzon Morel en Dez Mona - om er maar een paar te noemen. Sluiscomplex toneel voor drama over vader en zoon Dochter van Noach spreekt in Zeeuwse boerenschuren Liederen van Schubert omarmen gedachten van oud-ss'ers De magie van het getal zeven gedanst in een fort Culturen versmelten in Practising Suma Dez Mona bezorgt muzikale rillingen Zita Zwoon zoekt de intimiteit Overzicht van het festivalhart en voorstellingen op locatie Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant. Coverfoto: Gemma van Linden Infographics Felix Binicewicz Vormgeving: Nourdin Kouch Eindredactie: Annemarie Zevenbergen Het Viervieugelpaviljoen staat dit jaar tijdens het Zeeland Nazomerfestival op het Abdijplein in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75