Sport Sprinter Robbie McEwen krijgt zijn zin niet 'Het was een hele omschakeling' 42 Vrijdag 24 augustus 2007 PZC Australische wielrenner boos over passeren voor Ronde van Spanje. Oud-prof Bart Voskamp staat als Tour-directeur nu aan de andere kant. professional. „Ik heb 25 jaar als een egoïst geleefd. Voor mezelf en ook voor anderen. Alles werd voor me gedaan, er werd voor me ge dacht. Denken moest ik alleen tij dens de koers. Toen Van Mulukom me benaderde om deze functie in te vullen, betekende dat een nieu we start. Het was een hele omscha keling maar ik leef nu bewuster. Ik zit trouwens toch lekker in mijn vel. Na mijn scheiding ben ik her trouwd en mijn twee kinderen wo nen nu bij mij." In de functie van mede-directeur van de Eneco Tour rolde hij onver wacht snel. Voskamp was welis waar al de rechterhand van me de-directeur Van Mulukom, maar de functie van directeur leek nog wat jaren van hem af te liggen. Een conflict tussen de Belgische di recteur Rob Discart en Van Muluk om bracht de boel na maanden ge hakketak over rechten en licenties in een stroomversnelling. Zo werd Voskamp het gezicht van het Ne derlandse deel van de Eneco Tour en verdween Van Mulukom naar de achtergrond. Hetgeen niet betekent dat hij volle dig uit beeld is verdwenen. „Want ik laat me graag adviseren", zegt Voskamp. Mooi pak, de haren perfect in mo del; aan de vooravond van zijn de buut praat Bart Voskamp in elk ge val alsof hij al jaren aan het hoofd staat van de wedstrijd die zondag en maandagochtend in Zeeuws-Vlaanderen 'huist'. „Twijfel of het doorgaan van de Tour in gevaar is geweest vanwege het conflict tussen beide directeu ren? „Geen moment", beweert Voskamp stellig. Maar ik kan me voorstellen dat plaatselijke organi satoren danig gefrustreerd raakten toen routeschema's op zich lieten wachten en etappes pas heel laat met namen concreet werden inge vuld. Door al die vertraging zijn we ook in het zuiden blijven han gen, terwijl de Eneco Tour feitelijk heel Nederland aan moet doen. Volgend jaar gaan we noordelijker en komt Terneuzen niet in beeld." Voskamp, oud-prof van TVM, Pol- ti en 'de rebellenclub' van de Bank giroloterij, de ploeg die het de Ra- bo's zo zuur mogelijk probeerde te maken, zegt dat hij aan zijn eerste kennismaking met Terneuzen in elk geval een prima en warm ge voel heeft overgehouden. „Er is hier ongekend veel enthousiasme. Mensen zijn bereid elkaar te hel pen om dat ene, gezamenlijke doel te realiseren. Die kennis nemen we mee naar de komende jaren. Want in principe denk ik, hoewel het contact met Eneco in 2008 nog verlengd moet worden, toch al vooruit tot 2010." Bart Voskamp is sneller dan ver- wacht directeur van de Eneco Tour geworden. Hij heeft zijn draai gevonden, nadat hij af scheid nam als wielerprof. door Frits Bakker HASSELT - Het was toch al niet zijn dag, met die sombere luchten voor de start en het vooruitzicht van een zware etappe. De proloog ach ter de rug, 153e, net vóór Michael Boogerd. Met tegenzin gereden? Ja, eigenlijk wel, want Robbie McE wen is boos op de ploegleider. Hij wilde naar de Ronde van Spanje, maar moest de Eneco Tour rijden. „Ik hoop nog altijd dat het mag", zei hij dinsdag voor de start op het Kolonel Dusartplein in Hasselt. En met een doffe grijns vertelde hij dat de ploeg (Predictor Lotto) hem voor de Eneco Tour had aange meld zonder dat hij het zelf wist. Het verhaal? De ploeg wilde naar de Ronde van Spanje met Cadel -Evans als kopman en wil geen man opofferen voor McEwen. Dus kon de sprinter net zo goed thuis blijven. Hij heeft erover gesproken met de sponsor van de ploeg. „Die heeft geen bezwaar dat ik de Vuelta rijd." Maar de beslissing ligt bij de ploegleider, Mare Sergeant dus. En die klinkt onverbiddelijk. „Mc Ewen rijdt geen Vuelta", herhaal de hij nog maar eens. Zo komt het dat de Australiër nog al nukkig rondrijdt in die eerste etappes van de Eneco Tour. „Ik blijf boos en teleurgesteld." Dat kan zo maar veranderen, want McEwen is een sprintkanon, een winnaar, die in het zicht van een massasprint zijn eerzucht niet meer kan intomen. Maar om zijn ongenoegen over het besluit van zijn ploegleider te laten zien, reed hij gisteren aan het begin van de zware etappe van Waremme naar Eupen demonstratief achterin. „Een McEwen die niet meespurt, dat geloof ik niet", zei Sergeant gis teren. En dus valt er in de komen de dagen (vandaag in Knokke- Heist, morgen in Putte, zondag in Terneuzen en maandag in Nieuwe- 1*^ Robbie McEwen doet met tegen- zin mee aan de Eneco Tour. Hij mag niet naar de Ronde van Spanje, omdat zijn ploeg alle kaarten op Cadel Evans zet. gein) nog wel wat te verwachten van de kleine spurter die in de af gelopen Tour de France op 'slechts' één ritzege bleef steken. Hij won de etappe Londen-Canter- bury, maar werd na de achtste rit naar Tignes uit de koers genomen wegens tijdsoverschrijding. Zijn tegenstanders in een massa sprint? Mark Cavendish, de Brit van T-Mobile, Heinrich Haussier van Gerolsteiner, Thor Hushovd van Crédit Agricole, Niko Eeck- hout van Chocolade Jacques, Grae me Brown van Rabobank, Wouter Weylandt van Quick Step. En als McEwen nu eens niet meesprint? Dan hebben ze bij Predictor altijd nog Greg van Avermaet, een eerste jaars prof, een Vlaming die een grote toekomst wordt voorspeld. Robbie McEwen door Karei Pleunis TERNEUZEN - Wellicht dat de zenu wen nog komen, misschien ook niet. Als renner maakte hij im mers alles al eens mee. Hij kent dus de hectiek en 'de wereld' van een grote ronde, het circus dat om de rouleurs hangt. Al te grote en vervelende verrassingen verwacht Bart Voskamp (39) dus niet tijdens zijn eerste Eneco Tour als mede-di recteur. „Maar van renner naar or ganisator; dat was een hele om schakeling", zegt hij. Zelfs het zwarte gat wordt thema om de periode te belichten die na 2005 volgde toen Voskamp, als ren ner van Skil, afscheid nam. „Want je denkt na de laatste wedstrijd, maandje vakantie, da's leuk. Geen verplichtingen, niet langer trainen, niet meer reizen, geen hotelka mers. Nog een maandje vakantie, gaat ook nog best. Maar daarna ga je denken; hoe verder? Ja, het zwarte gat bestaat wel degelijk. En het is een groot gat, neem dat van me aan." Hij praat nog graag over het mé tier, al blijven aan de vooravond van de Eneco Tour Handay 1996 (winst Touretappe) en Dijon 1997 (gediskwalificeerd na een tumultu eus verlopen sprint met de Duit ser Jens Heppner) onbesproken. De eerste jaren na zijn afscheid van het vak voerden hem ook naar een conclusie over zijn status als 'Het zwarte gat bestaat wel degelijk. En het is een groot gat, neem dat van me aan' Bart Voskamp op de zeedijk aan de Scheldeboulevard in Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64