Zomeratelier leerzame confrontatie Terug naar oorsprong van de blues Machteld van der Wijst en Servaas Roelandse samen bij CBK Zeeland. 1=] Einde inschrijftermijn voor Zeeuwse Belofte Rocaille met barok in kerk Noordgouwe Champagne Charlie presenteert morgen haar tiende album. 38 Vrijdag 24 augustus 2007 PZC door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De beide kunste naars kenden elkaar tot voor kort niet. Toch werkten Machteld van der Wijst (1974) uit Westkapelle en Servaas Roelandse (1976) uit Lamswaarde de afgelopen periode intensief samen. Het pand van CBK Zeeland (centrum beeldende kunst) in Middelburg diende de laatste weken als gezamenlijk ate lier. Het werd een leerzame, maar ook confronterende periode. Het was Roelandse die op Van der Wijst afstapte. „Ik had haar werk gezien in deWillem3 en ze leek me een zielsverwant in de manier van werken: het integere, het zui vere, het zoeken naar essentie." Al snel ontstond het idee om samen 'We zaten allebei met twee sporen in het werk die we niet konden samenbrengen' iets te doen en ze klopten aan bij CBK Zeeland, dat elk jaar onder de titel Zomeratelier twee kunste naars bijeenbrengt. De twee hadden gemeen dat ze overwegend abstract werkten. Bo vendien volgden ze ieder een artis tieke neventak: Van der Wijst met tekst, Roelandse met realistischer werk. „We zaten allebei met twee sporen in het werk die we niet konden samenbrengen", zegt Van der Wijst. „Er moet ruimte zijn om het andere werk toe te laten." Zeker bij Roelandse is dat gebeurd, want in het Zomeratelier werkte Het Zomeratelier, met als titel The Painting Battle, was voor Machteld van der Wijst (I) en Servaas Roelandse een artistiek treffen. foto Lex de Meester hij met teksten en toonde zijn rea listische kant. „Die heb ik altijd buiten beeld gelaten, maar hier is het duidelijk aangewakkerd." Diverse gerenommeerde kunste naars kwamen langs om hun me ning te geven of welkome advie zen te verstrekken. Ook stond de deur open voor bezoekers. „Je bent echt kwetsbaar", merkte Van der Wijst. „Je krijgt het gevoel dat je voortdurend verantwoording moet afleggen, terwijl je soms niet weet wat je doet." In de ruimte hadden zij hun eigen wanden, maar ook één gezamenlij ke. Dat zijn er uiteindelijk meerde re geworden. Af en toe kwamen ze elkaar ook té na. Nadat Van der Wijst een schilderij voor het werk van Roelandse had gehangen, te kende hij het Cup-a-Soup-beeld- merk op een doek van haar. „Dat is echt vernederend. Dan kom je tot de conclusie dat je eigen werk toch heilig is." The Painting Battle, zoals ze hun samenwerking had den genoemd, werd even een ech te strijd. „Toch had ik deze perio de niet willen missen. Je wordt in een soort kruitvat gestopt, waar door je ontwikkeling als kunste naar in een versnelling belandt." Het resultaat van het Zomeratelier is t/m 2 september te bekijken bij CBK Zeeland (Balans 17, Middel burg), op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 2 september van 15.00 tot 17.00 uur is de 'finis- sage'. Die dag wordt om 13.00 uur een solo-expositie van Servaas Roe landse geopend in de Revolution Gallery (Lange Noordstraat 41, Mid delburg). MIDDELBURG - De inschrijftermijn voor de Zeeuwse Belofte, de jaar lijkse competitie voor jonge pop bands, sluit op zaterdag 1 septem ber. Kandidaten kunnen zich nog aanmelden door een bericht te stu ren naar info@poppuntzeeland.nl. De voorronden zijn op 29 septem ber in Brogum in Zierikzee en op 13 oktober in De Spot in Middel burg. De finale is op 20 oktober in het Arsenaaltheater in Vlissingen. NOORDGOUWE - Het barokensem- ble Rocaille geeft zaterdag 1 sep tember op uitnodiging van de Stichting Kamermuziek Schou- wen-Duiveland een concert in de Driekoningenkerk in Noordgou we. De altmezzo Myra Kroese vult het ensemble aan en verzorgt de vocale gedeelten. Het programma bestaat voornamelijk uit barokcom- posities van onder anderen Bach, Vivaldi en Jean Baptiste Loeillet. Het concert begint om 20.00 uur. AGUI-CIJLT drive-by foto-expositie t/m zondag 26 augustus 2007 Schapenweg, Zonnemaire WWW.ZONNEMAIKE.COM AGIU-CULT KWW.VOUTCBE.COM AGIU-CIJLT zondagmiddag 26/8 15.00-17.00 afsluiting met muziek door Mischa Beckers MIDDELBURG - Down the road, de nieuwe cd van Champagne Char lie, neemt de luisteraar mee op een muzikale reis. Het tiende al bum van de Zeeuwse roots- en countrybluesgroep wordt morgen in Middelburg gepresenteerd. De groep volgt bewust de weg te rug naar de oorsprongvan de bluesmuziek. Enkele nummers op de cd vinden zelfs hun oorsprong rond 1920-1930. „Wij zijn geen van allen katoenplukkers geweest en hadden ook geen moeilijke jeugd", zegt zanger Sjef Hermans. „Natuur lijk kun je die muziek dan toch met passie spelen. Wij doen dat omdat de blues een geweldige zeg gingskracht heeft. Neem Rope stret ching blues van Blind Blake. Dat gaat over een man die in de gevan genis nog maar één weg te gaan heeft: naar het schavot waar hij op gehangen wordt. Wij vertellen het publiek graag waar nummers van daan komen." Een doorn in het oog van de band zijn de grenzen die de muziekin dustrie in het begin van de vorige eeuw creëerde tussen blanke en zwarte muziek. Al die muzikanten speelden al lang samen en zijn dat altijd blijven doen. Door expliciet Champagne Charlie. blanke en zwarte labels op te zet ten, dwong de muziekindustrie de muzikanten om gescheiden op te nemen. „Daarmee ontkenden ze de invloed van die muzikanten op 'Wij vertellen het publiek graag het verhaal achter de nummers' elkaar. Door die nummers te spe len en het verhaal erachter te ver tellen stellen we die grenzen weer open", zegt Hermans. Via het verleden kwam de band ook weer naar het heden. Zo staan op de cd ook nummers van huidi ge singer-songwriters zoals het ge voelige Pilgrim van Steve Earle. Dat beschrijft hoe iedereen steeds onderweg is, een eigen weg be paalt, en elkaar soms weer tegen komt. Deze roadsong biedt Cham pagne Charlie een perfect thema om enkele van hun muzikale vrienden die recentelijk overleden zijn, zoals Gert de Meijer, te blij ven herinneren. Naast Hermans bestaat Champag ne Charlie nu uit Theo de Koning (gitaar), Geert de Heer (gitaar), Gait Klein Kromhof (mondharmo nica), Peter Bout (bas) en Peter Lensink (drums en percussie). On derweg ontmoet de band veel ge lijkgestemde muzikanten. Karen Neumann is een echte southern girl uit South Carolina die tegen woordig in Den Haag woont. Na enkele gezamenlijke blues- en jazz sessies vroeg de band haar twee duetten met Hermans te zingen op de cd. David Egter van Wissekerke (No Frontiers, Catfish) speelt viool op Down the road. Hermans: „De kern van de groep is al meer dan twintig jaar bij elkaar. De inbreng van gastmuzikanten houd je scherp. Daarnaast vinden we het prettig dat het ook een andere klankkleur oplevert." Het nieuwe album kreeg als onder titel Train songs, road songs, songs about leaving and songs about trying to get home. „De thema's en teksten van de nummers leidden automatisch tot die ondertitel. En, weet je, als band ben je veel onder weg en leer je die muziek en het idioom door doen, doen, doen. Dus ja, we zijn allemaal echte kilo metervreters." Cd: Champagne Charlie, 'Down the Road', Mr. Charlie's Blues Records. Presentatie: morgen 14.00-17.00 uur op Koorkerkplein voor Desafina- do (bij slecht weer binnen) in Mid delburg. Karen Neumann en David Egter van Wissekerke werken mee. Ook treden pianist Jan van de Berg en Jac Hustinx van Shiner Twins op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60