Cats kan Paris F In Graauw is wellicht de Heilige Graal te vinden 1 door Madelijne Daub „Kijk, dit moet je zien", zegt Regi- na Op de Beek (42), vrijwilliger bij het Brouws Museum in Brouwers haven. „We hebben het verzameld werk van Jacob Cats gebundeld in een prachtig boek." De staatsman en dichter (1577-1660) werd in Brouwersha ven geboren. Op de Beek laat een loodzwaar leergebonden boek uit de vitrine zien. Meer dan 350 jaar oud, met goudopdruk en gedetail leerd zilverbeslag. „En dat hebben wij gewoon hier liggen", glundert zij. „We zijn er apetrots op." Het boek bestaat uit emblematali teratuur: plaatjes en rijmpjes met een moraal. „Dat sprak het volk aan, hè, in de zeventiende eeuw. Cats was razend populair, echt een oplagekoning." Na de bijbel werd het werk van Cats het meest ver kocht. In het boek dat in de vitri ne ligt staan vooral zedenlessen, 't Zijn stercke beenen die weelde dra gen konnen', bijvoorbeeld. „Dat is duidelijk nog steeds van toepas sing", vindt Op de Beek. „Niet ie dereen kan rijkdom aan." Tja, in de media circuleren daar ge noeg voorbeelden van. Zie een Pa ris Hilton of een Britney Spears. „Het is toch mooi dat raadgevin gen uit de zeventiendee eeuw nog steeds relevant zijn", zegt Op de Beek. „Wie krijgt dat vijf eeuwen later nou nog voor elkaar? Als Cats dat zou weten, zou hij trots vanaf zijn wolkje op ons neerkijken." Hoewel de staatsman/dichter lan ge tijd enorm populair was, werd Het verzameld werk van Jacob Cats in een prachtig boek. foto Madelijne Daub Lamswaarde Craauw Terhole Zandberg Schuddebeurs Hulst Het weer is niet om over naar huis te schrijven, de avon den worden korter, misschien.is een boek wel de ideale manier om de ze zomer door te brengen. Maar dan wel een boek waarin Zeeland een rol speelt. Heel wat schrijvers hebben zich door de provincie la ten inspireren. Vandaag zetten wij vijf romans op een rijtje die zich afspelen tegen een Zeeuws decor. Begin dit jaar verscheen Het leugenverhaal van het schrij versechtpaar Kisling Ver- huyck. Na diverse boeken onder ei gen naam te hebben geschreven, bundelden zij hun krachten voor deze thriller die zich afspeelt in en rond hun woonplaats Graauw. Al les draait om het vermoeden dat de Heilige Graal daar kan worden gevonden. Een kluizenaar zou de graal in 1170 naar Graauw hebben gebracht. De auteur van Van den vos Reynaerde, Willem, hoorde rond 1250 verhalen over een schat nabij 'Hulsterlo' (Nieuw-Namen) en verwerkte die in zijn epos over de leugenachtige vos. Ook redelijk recent is De ver- 2^ dronkene van Margriet de Moor. De voornaamste perso nages daarin zijn de Amsterdamse zussen Lidy en Armanda Brouwer. Lidy verdrinkt tijdens de waters nood van 1953 op Schouwen-Dui- veland, Armanda blijft achter in de wetenschap dat zij het slachtof fer had kunnen zijn, omdat zij haar zus had gevraagd in haar plaats naar Zierikzee te reizen. De roman staat vol feiten, zowel geo grafische aanduidingen als weer kundige details, maar De Moor blijkt ze bewust te hebben gemani puleerd, zodat het terugvinden van beschreven locaties moeilijk wordt. 3 Uitstekende vakantielectuur is De bloedkoralen van de bas taard van de in Zeeland gebo ren oud-hoofdredacteur van Vrij Nederland Rinus Ferdinandusse. U moet het wel uit de bibliotheek halen of in een antiquariaat sco ren, want het ligt helaas niet meer in de boekhandel. Behalve een spannend verhaal is het ook een satire op het verheven gevoel dat veel Zeeuwen hebben over hun provincie. In een niet-be- staande plaats als Abeledorp is vrij gemakkelijk Wemeldinge te her kennen. 4 Een aanrader is ook de bun del Vlissingse verhalen die de in 1987 overleden uitgever Geert van Oorschot publiceerde onder de naam R.J. Peskens. Hij verafschuwde het Vlissingen van zijn jeugdjaren en vooral de des tijds armoedige Slijkstraat. 'Je be grijpt dat het voor een kind niet plezierig is in de Slijkstraat te wo nen', lezen we in het verhaal 'De Kolenboer'. 'Als mij in de klas ge vraagd werd: waar woon je, en ik zei in de Slijkstraat, dan kreeg ik het gevoel of er een modderlucht in de klas kwam hangen. In ons dialect zeiden we bovendien niet slijk, maar slik, en slik was nog veel stinkender en verachtelijker dan slijk.' 5 Hulst is het decor in de de buutroman Een winterreis van veelschrijver Willem Brakman. Een citaat: 'Binnen de wallen van dit stadje was geen stuk hemel denkbaar, zonder dat deze kerk er een toren doorheen stak, en op de pleintjes en in de straatjes bewoog zich zeker geen mens, zonder dit machtige, door contreforten, luchtbogen en fioe- len besprongen godshuis ergens in zijn gedachten.' Dat moet over de basiliek gaan. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van maandag zijn we op zoek naar locaties waaraan grie zelige verhalen zijn verbonden. Kunt u ons een tip geven over oude, geheimzinnige verhalen die in Zeeuwse dorpen of steden spelen? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: ZOMERAGENDA OP PAD Film op groot scherm De komedie 'Wedding Daze' zal op een scherm van 6,5 bij 12 meter in een voor première op het marktplein van Middel burg vertoond worden. De film gaat op 6 september in Nederland in première, maar is nu al te zien zijn op het markt plein in Middelburg. Zelf iets meenemen om te kunnen zitten. Middelburg, Markt, 21.30 uur. Circus Renz Voorstelling om 16.00 en 19.30 uur Cadzand-Bad, Ringdijk-Noord. Vestingstedendagen De gemeente Hulst organiseert de Ves tingstedendagen met onder meer een truckshow, een autoshow, een braderie en moderne volksfeesten; Hulst, Stationsplein tot Gantse Poort, van af 12.00 uur Zeelessen Theodoor Braaksma van Natuuravontuur vertelt kinderen vanaf 8 jaar over vang sten uit zee. Na afloop krijgt iedereen een diploma. Brouwersdam, strandbibliotheek, 14.00 uur. Zierikzeese Havendagen Culinaire boulevard (vanaf 16 uur), wieler ronde (18.30 uur), lampionnenoptocht (21.30), verlichte kotters (21.30) en ver schillende muziekoptredens. Zierikzee, haven, vanaf 16.00 uur. MUZIEK K Orgelfestival Vierde concert. Janno den Engelsman op orgel en Marike Tuin, cello. Aardenburg, Rooms Katholieke Kerk, 20.00 uur. Orgelconcert Bert van Stam bespeelt tijdens dit zomer- concert het orgel van de Hervormde Kerk in Haamstede. Burgh-Haamstede, Hervormde Kerk aan de Ring, 20.00 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl Keaton (I) en Mandy Moore in de speelfilm Becau I Said So. Deze komedie gaat over een moeder en dochter die niet met, maar ook niet zonder elkaar kunnen. Becau I Said So draait in CineCity in Vlissingen om 16.15 en 19.( uur. De Blue Jeans Big Band speel van vijf tot zes uur op het podium van het Michiel de Ruyterplein. Het optreden maakt deel uit van Sail de Ruyter in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58