'Aaaaaaah, mijn laarzen zijn te kort' 'Met een gids erbij begint een verhaal te leven' 34 Excursie in Saeftinghe vraagt om kleding waarover is nagedacht. Verhalenfietstocht over Noord-Beveland is met een maand verlengd. ft door Anoeska Gijzel „Ik had mijn nordic walking-stok ken moeten meenemen", zegt An neke de Jonge terwijl zij zich met pijn en moeite de steile kant van de kreek ophijst. „Ik zal nog wel een keer op mijn snuit gaan, dat voel ik gewoon." Wie op excursie gaat in het ver dronken land van Saeftinghe doet er verstandig na te denken over zijn kleding. Annekes schoenen en sokken zijn veranderd in onher kenbare klompen slik. Echtgenoot Jan is er erger aan toe. Al bij de eer ste oversteek maakte hij een schui ver waardoor zijn outfit - inclusief fototoestel - er nu uitziet als ca mouflagekleding. 'Goed voor de teambuilding, dit zouden alle grote bedrijven moeten doen' Laarzen lijken handig maar zijn toch niet praktisch, zo leert de do minee uit Terheijden als hij gena deloos vast komt te zitten. „Niet blijven staan, gewoon doorstap pen", is het advies van de gids. „Dat gaat niet," jammert de voor ganger, „ik blijf steken, mijn laar zen zijn te groot." Zijn collega uit Kloosterzande ontfermt zich over hem en bevrijdt hem met laarzen en al uit de zompige ondergrond. De voorhoede loopt inmiddels door een gebied dat veel weg heeft van een ondergelopen rijstveld. Handicaps zijn kleine geultjes die er kriskras doorheen lopen. Som migen springen er zo over, ande ren helpen elkaar er doorheen. „Goed voor de teambuilding", Een excursie door Saeftinghe betekent ploeteren door modder en water. roept Anneke, „dit zouden alle gro te bedrijven moeten doen." Even later waadt de groep door het wa ter naar het volgende schor. Op nieuw blijken laarzen niet ge schikt. „Aaah, ze lopen vol, ze zijn te kort", gilt Marlies Meuldijk ter wijl ze op het droge haar rubberen schoeisel meteen uittrekt. De sok ken zijn ietwat nat. „Aanstelster", zegt haar dochter wier helderrode broek veranderd is in een slobberi ge voddebaal. Nee, dan de korte broek van een Vlaamse schone. MM foto Anoeska Gijzel Geen water dat er intrekt, geen slik dat er aan plakt. Blote benen zijn in een mum van tijd droog en grotendeels schoon. Anders is dat bij een van de dames die het verloop van de tocht met fotocamera vastlegt. Ze springt in een geul, zakt anderhalve meter la ger tot haar knieën weg in de drab en verliest haar evenwicht. Als ze opstaat, is haar achterste voorzien van een dikke sliblaag die zich on getwijfeld niet beperkt tot de bui tenkant van haar broek. Hilariteit alom. „Ge hebt alle accidenten vastgelegd", zegt de Vlaamse met de korte broek, „heeft iemand u al getrokken?" Na ruim tweeënhalf uur lopen, kruipen en ploeteren zet de gids de terugtocht in. Op verzoek van de groep wordt nog één grote geul met water overgestoken. Niemand blijft droog, zelfs de gids niet. Zijn neefje neemt het er nog even van. Terwijl anderen hun laarzen leeg- kieperen gaat hij op handen en voeten door het water tot hij door weekt is. Zijn broek en shirt zijn daarna wel een stuk schoner. „Van af nu gaan we niet meer modde ren", belooft de gids. „Ach", rea geert Marlies laconiek, terwijl het water in haar laarzen klotst, „als je hier niet tegen kunt, moet je dit niet doen." Een uur later bereikt het gezel schap de dijk. De sporen van de tocht zijn bij iedereen zichtbaar. „Kunnen we u voor de volgende keer reserveren?" vraagt de Vlaam se aan de dominee van Klooster zande. „We hebben sterke man nen nodig die ons eruit kunnen trekken." Hij lacht. „Ik ga graag nog een keer. Ik heb genoten." Op excursie in Saeftinghe Data: 29 aug 9 uur, 19 sep 13.30 uur en 17 okt 10.30 uur. Start: bezoekerscentrum Saef tinghe, Emmaweg 4, Nieuw-Namen Kosten €5 p.p., kinderen 10-16 jaar €2,50, donateurs gratis. Aanmelden: 0114-633110. door Madelijne Daub Met hun haren door de war en ro de gezichten ploffen zij neer op het terras in Wissenkerke. Even pauze. Een uur lang hebben de zes deelnemers van de Verhalenfiets tocht op Noord-Beveland tegen de harde wind in gefietst en nu ver dienen ze een kopje koffie. De Stichting Verhalen in het Land organiseert een fietstocht over het eiland. „Tijdens de route die we vandaag fietsen komen we langs Kamperland, de Oosterschelde en de Schotsman", vertelt secretaris Herman Robben (58), die tevens projectleider is van de gidsen. „We rijden zo'n vijfentwintig kilometer in tweeëneenhalf uur." Fietsen is hip, vindt Robben. „Het is echt een hype met de tegen woordige vergrijzing. Iedereen fietst." De stichting mikt daarom vooral op vijftigplussers. „De tocht be staat twee maanden. Ongeveer honderd mensen hebben hem nu gereden en daar zijn we dik tevre den over. En we hebben de fiets tocht met een maand verlengd tot en met september." Er staan 54 borden in Noord-Beve- 'Het is echt een hype met de tegenwoordige vergrijzing, ledereen fietst' land waarop informatie te lezen is over locaties. „Maar op je eigen houtje langs die borden fietsen moet je niet doen", zegt Robben. „Met een gids erbij begint een ver haal te leven, zeker als er persoon lijke verhalen bij verteld worden." Het gezelschap dat vandaag op pad is, bestaat vooral uit snuffelen de en lerende gidsen en twee 'ech te' deelnemers. Eén zo'n lerende gids is Marianne Zijl (62) uit Geers- «K'iPf Cfi»; Gids Piet de Wild geeft uitleg. dijk. Robben: „Een landschapsver- haal moet tijdens de tocht natuur lijk sappig en met lol verteld wor den. Marianne kijkt nu hoe het er foto Madelijne Daub aan toegaat. Volgend jaar krijgt ze haar eigen groep." Op het terras wordt nog eens door genomen welke verhalen tijdens Verhalenfietstocht Elke woensdag (afhankelijk van het weer) tussen 13.30 en 16.30 uur (inclusief pauze). Groepen ook op andere dagen. Opgeven kan tot dinsdag 16.30 uur bij de WV Kamper land aan de Veerweg. Info: verhaleninhetlandlflive.nl, VVV Kamperland: 0113-371595. de tocht verteld zijn. De twee Duit se participanten Regine Edler (66) en Sibylle Korber (67) zijn enthou siast. „In Duitsland zeggen we: je ziet alleen wat je weet", zegt Kor ber. En dus zagen ze nu voor het eerst dat schuren geen witte ban den om deuren en ramen hebben ter decoratie, maar om ze in het donker zichtbaar te maken. En ze hebben geen spijt van hun deelna me. Edler: „Als de nieuwe route ook klaar is, doen we weer mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56