Binnenland Fanfares vrezen de boze buurman Onderzoek: ouders bezorgd over veiligheid van hun fietsende kind Wilders hekelt bouw 'Koranhuis' 4 Vrijdag 24 augustus 2007 PZC Musici met handen in het haar door de nieuwe geluidsregels. PETER 55 procent vreest vooral slordig en te hard rijdende auto's. Woning vol rook na binnenbarbecue Water in grote rivieren stijgt weer Mariniers niet vervolgd voor vechtpartij Verburg trekt MKZ-maatregelen in SP en GroenLinks: snel debat over ABN Amro Tilburgse kerkklok opnieuw te luid Van minister Jacqueline Cramer (Mi lieu) mogen muziekkorpsen in slecht geïsoleerde oefenruimtes voortaan vier uur per week ongestraft lawaai maken. De minister gunt de korpsen daarmee een uitzonderingspositie op de regels voor geluidsoverlast, die dat eigenlijk strikt verbieden. Maar de fanfares en harmonieorkesten vin den het onvoldoende. Zij vrezen door boze buren uit hun oefenruimten te worden geprocedeerd. door Peter de Leeuw DEN HAAG - Een drumfanfare, op leidingsorkest en een van de aller beste fanfareorkesten van het land is de Muziekvereniging door Sa menwerking Sterk (sinds 1927) uit Aarlanderveen rijk. De 120 leden vormen maar liefst tien procent van de bevolking van het dorp in het Groene Hart van Holland. „We repeteren alles bij elkaar meer dan zes uur in de week. Met vier uur komen we écht niet toe", re kent zegsvrouw Jessika Zevenho ven voor. Maar als het aan minister Jacqueli ne Cramer (PvdA) van Milieu ligt, moeten fanfares en harmonieën het binnenkort wel degelijk met vier uur oefentijd in de week stel len. Tenzij ze repeteren in zalen of lokalen die aan alle strenge geluids regels voldoen. Of ze moeten ver van de bewoon de wereld liggen, want in dat geval bezorgen blazers en slagwerkers immers niemand overlast. De praktijk van de harmonieorkes ten, de fanfares en de brassbands, oftewel de 'hafabra', is anders, weet Zevenhoven. „We repeteren al zo lang ik leef middenin Aarlan derveen, in het dorpshuis. Dat is zeker niet goed geïsoleerd. Toch hebben we nog nooit een klacht gehad. Maar dat ligt ook aan de bu- 'Eén boze buurman kan met de klok in de hand een heel orkest het zwijgen opleggen' ren die je hebt. Stel dat we andere buren krijgen, die op hun strepen gaan staan." Eén boze buurman kan straks met de klok in de hand een heel orkest het zwijgen opleg gen. Vier uur is vier uur en geen minuut meer, zal hij betogen. Dat is het schrikbeeld van Theo Ron gen, voorzitter van de Federatie van Katholieke Muziekbonden (FKM). „Jammer dat dit op rijksniveau wordt geregeld. Nieuwe regels DEN BOSCH - De Partij voor de Vrij heid (PW) heeft onmiddellijke stopzetting geëist van alle rijkssub sidies aan het Museumpark Orien- talis in de Heilig Landstichting bij Nijmegen. Aanleiding is de ge plande bouw van een 'Koranhuis' in het religieus-culturele museum park met geld van Arabische spon sors. Het museumpark heeft van het Sultanaat van Oman een half Fanfares en harmonieën moeten het straks met vier uur oefentijd in de week stellen. foto GPD voor fanfares en harmonieën, die een lange traditie en oude gewoon ten hebben, moet veel meer aan de gemeenten en provincies wor den overgelaten. Het moet niet zo zijn dat een kleine minderheid aan de meerderheid oplegt wat goed of fout is", meent Rongen, die oud-burgemeester is van Thorn. Dat witte dorp aan de Maas in Limburg kent twee harmo nieën van naam en faam, de 'Gei ten' en de 'Bokken'. Verdeeld over 2300 verenigingen zijn ruim tweehonderdduizend mensen lid van een fanfare, har monie of brassband. „Onderzoek naar de geluidsisolatie van repeti tieruimten ken ik niet", zegt FKM-voorzitter Rongen, „maar ik weet zeker dat de meeste vereni gingen repeteren in accommoda ties die niet aan alle vereisten vol doen. Je zou daar een gigantisch aantal maatregelen moeten ne men. Op die manier komen de ver enigingen in de grootste proble men, want het geld hebben ze niet." Volgens secretaris Bert Aalders van de Bond van Orkestdirigenten en Instructeurs, die duizend be roepsdirigenten verenigt, komt vrijwel geen fanfare of harmonie toe met vier uur repeteren in de week. „Dit zet de 'hafabra' onder druk. Vergeet niet dat we het over verenigingen hebben die louter op vrijwilligers draaien. Moeten die worst of chocola gaan verkopen om aan geld voor geluidsisolatie te komen? Het is toch al heel .moei lijk om aan vrijwilligers te ko men." Directeur Jan Kuiper van de Neder landse Stichting Geluidshinder (NSG) ziet het probleem van de 'hafabra' niet. „Je kunt die vier uur vrijstelling ook zien als een versoepeling van de regels. De regels voor de ge luidsisolatie zijn er al jaren. Ik heb niet het idee dat er veel over har monieën en fanfares wordt ge klaagd." miljoen euro gekregen voor de bouw van het Koranhuis. Fractie voorzitter Geert Wilders is van me ning dat 'het absoluut onwenselijk is dat Nederlandse instanties enor me bedragen uit het buitenland ontvangen, die tot doel hebben hier de islam te bevorderen'. Hij wil dat de verantwoordelijke mi nisters de subsidie aan Orientalis per direct stopzetten. AMSTERDAM - De meeste ouders (80 procent) maken zich zorgen over de veiligheid van hun fietsen de kinderen in het verkeer. Dit blijkt uit een onderzoek van fiets- verkoper Halfords onder 5000 mensen, waarvan de resultaten gis teren zijn gepubliceerd. Deze zorgen zijn niet ongegrond, blijkt uit het onderzoek. Zeker 25 procent van de ouders denkt dat hun kind de verkeersregels niet be heerst en een nog hoger percenta ge meent dat hun kind de regels niet naleeft. En hoe oplettend een kind ook is, 55 procent van de ouders is vooral bang voor slordig en te hard rijdende auto's, moto ren, vrachtwagens, bussen en brommers. Bijna alle ouders zien het als hun eigen taak om de kin deren verkeersregels bij te brengen (98,6 procent). Ook de scholen en Veilig Verkeer Nederland zouden hierin een verantwoordelijkheid dragen (respectievelijk 75,4 pro cent en 23,3 procent). Jaarlijks orga niseert Veilig Verkeer Nederland samen met de scholen het ver- keersexamen, waarbij kinderen le ren hoe ze correct en veilig moe ten fietsen. Uit het onderzoek blijkt ook dat één op de zeven kin deren van 5 tot 15 jaar géén fiets heeft. „Deze verrassende uitkomst in het fietsland bij uitstek zal me nigeen verbazen", aldus Halfords. 'pAS OPKOM DE- OEtQOE FEM I/4IS TVcH E t=oLf WAGENINGEN - Een 23-jarige inwo ner van Wageningen is woensdaga vond aangehouden op verdenking van brandstichting, zo heeft de po litie gisteren meegedeeld. Hij had gebarbecued in zijn woning. Hij De politie kreeg rond elf uur 's avonds een melding dat er rook uit een woning kwam. Bij aan komst bleek het hele huis vol rook te staan. Agenten waarschuwden de brandweer. LELYSTAD - Het water in de grote ri vieren stijgt weer, nadat het in de afgelopen tien dagen juist weer naar een normale zomerstand was gezakt. Oorzaak voor de aanwas is de hevige regenval in de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen. De Rijn bereikte gistermorgen een stand van 10.89 meter boven NAP bij Lobith, ruim een meter hoger dan gebruikelijk. DEN HAAG - De 27 dronken Neder landse mariniers die tijdens een training in Noorwegen vorig jaar oktober in gevecht raakten met een groep Noren, worden niet ver volgd door het openbaar ministe rie. Eerder zag de Noorse justitie al af van vervolging. Volgens het OM is na fors drankgebruik in een hec tische situatie 'zowel door mari niers als door Noren geweld ge bruikt'. DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg (Landbouw) heeft alle maat regelen ingetrokken die begin au gustus werden getroffen om te voorkomen dat in Nederland de veeziekte mond- en klauwzeer zou uitbreken. Er mogen weer veemarkten gehouden worden. Al leen veewagens die uit Groot-Brit- tannië terugkomen moeten nog extra worden schoongemaakt. DEN HAAG - SP en GroenLinks wil len meteen na het reces van de Tweede Kamer een debat met mi nister Wouter Bos (Financiën) over de mogelijke overname van ABN Amro. De partijen willen het oordeel van de minister over de plannen van het consortium van Fortis, Royal Bank of Scotland en Banco Santander dat ABN Amro wil opsplitsen. De SP vindt de risi co's daarvan veel te groot. TILBURG - De omstreden kerkklok van de Heilige Margarita Maria- kerk in Tilburg heeft gisterochtend opnieuw de geluidsnorm over schreden. Dat bevestigde een woordvoerder van de gemeente Tilburg. Volgens de woordvoerder betekent de overtreding dat de pa rochie een derde dwangsom van 5000 euro binnen twee weken krijgt opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4