Wat moeten ze Broertjes zaaien angst Politie bespeurt meer vandalisme op het Oranjeplein in Souburg Financiering aanleg N57 Walcheren blijft voorlopig in nevelen gehuld 1 GOESE RESTANTEN 3 daagse zeeland 28Qu9t/m8ssPt2o°7 nazomerfestivQl.nl Beweegproject Veere slaat aan Niet in groten getale, maar meer aangiftes van vernielingen. Rijkswaterstaat komt nog altijd 20 miljoen tekort voor weg. r\ festivalhart, abdij Middelburg Bewoners Oranjeplein: overlast van jongeren is erger dan ooit. Instanties doen nieuwe poging om oplossing te vinden voor wangedrag. 26 Vrijdag 24 augustus 2007 PZC W door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURC - Dat Souburgers merken dat meer wordt vernield, bedreigd, gedeald en in brand ge stoken in hun dorp dan vroeger, kan kloppen. De politie kreeg dit jaar meer aangiftes binnen dan in dezelfde periode vorig jaar. Het zijn geen hoge cijfers en dus is de toename relatief waarschuwt politiewoordvoerder Alwin Don. „Maar er is inderdaad een toena me in het aantal feiten. In de eer ste zeven maanden van dit jaar kre gen wij meer aangiftes binnen dan in die periode vorig jaar. Daarbij is gekeken naar brandjes, bedreigin gen en drugsoverlast. Ook naar ver nielingen. Daarvan kregen we in juli bijvoorbeeld zestien aangiftes binnen. Vorig jaar nog elf." Het valt de politie op dat steeds meer meldingen bij het Oranje plein vandaan komen. Vooral ver nielingen. Rond het station en de voormalige Spar, in de Verlengde Kanaalstraat, zou het stabiel zijn. In december vorig jaar deed buurt- brigadier Kees Schuit een 'onder zoekje' naar aanleiding van een aantal incidenten. „Toen hebben we elf zaken opgelost voor balda digheid, vernielde auto's. Drie ver dachten hebben we aangehouden. Welke straf ze kregen, weet ik niet. In elk geval geen Halt." Volgens Schuit hangen drie groe pen op Souburg rond. „Een bij het station, een op het Oranjeplein en een rond de Berkenstraat. Jongens en meisjes van veertien tot acht tien jaar. Soms met zijn zessen, soms met meer. De meesten uit Souburg. Ze klonteren samen en ja, dan gebeurt er wel eens wat. Sommige bewoners voelen zich al snel bedreigd. Ook als de jongeren niks doen. Ik probeer ze ervan be wust te maken dat ze overlast ver oorzaken, verzoek vriendelijk of ze ergens anders willen hangen, Vanuit Souburg komen meer aan- giftes van vandalisme bij de poli tie binnen. Maar zij zegt de boe ven lastig te kunnen vangen. Ze verwacht meer sociale controle. maar het is moeilijk om er tussen te komen. Als ik in mijn uniform naar ze toe stap, krijg je haantjesge drag naar elkaar. Heb ik wat ge daan, zeggen ze dan, of wat moetje van me. Ze vervelen zich. Ze ken nen de consequenties niet van wat ze doen. Als er veertig peuken op de grond liggen en ze spugen erbij, vraag ik waarom ze dat doen. Maar ze weten het zelf niet eens." 'Zo gauw het kan' gaat de briga dier Souburg in. Met de auto gaat hij langs adressen van mensen die iets hebben gemeld. „Het is nu rus tig, maar elk incident is er één te veel. Al gebeurt hier niet meer dan in Middelburg of Vlissingen." Dat weet ook teamchef Clement Remijnse. Hij zegt dat het lastig is om boeven te vangen. „Ze verlin ken elkaar niet. )e moet aan de voorkant zien te geraken. Niet de scherven opruimen, maar in con tact komen en rottigheid voorko men. Daar ligt ook een verant woordelijkheid voor de Soubur gers zelf Ga eens naar de ouders. Van een dorpse samenleving zou je meer sociale controle verwach ten." door Selma Osman DOMBURG - Na anderhalve maand is er nog steeds geen verbetering in de financiële problemen rond de aanleg van de N57. Rijkswater staat komt twintig miljoen euro te kort voor de aanleg van het Veerse deel. Eind september moet duide lijk zijn of het Rijk bereid is dit te kort aan te zuiveren. Daarna ver valt de prijsgarantie van de aanne mer die de klus moet uitvoeren. De Veerse gemeenteraad en een stuk of 25 belanghebbenden wer den gisteren bijgepraat over het ontstane tekort en de gevolgen. „Wat gebeurt er als de weg er niet komt", wilden CDA en PvdA/GroenLinks weten. Er heer ste grote bezorgdheid over hoe Veere de drukte moet opvangen als er bij Middelburg een vier- baansweg een een aquaduct komt. Rijkswaterstaat wilde, zolang er nog zicht is op de totale aanleg van de N57, niet vooruitlopen op eventuele noodscenario's. Die kun nen ook veel beter in gezamenlijk overleg worden uitgewerkt, gaf omgevingsmanager E. Mostert aan. Op 3 september volgt een ge sprek met de minister en een week later buigt de Kamercommis sie voor verkeer en waterstaat zich over het bijpassen van het tekort. „Landelijk gezien zouden er dan andere projecten geschrapt moe ten worden", legde Mostert uit. Hij projectmanager H. Jager hamer- 23 24 - 25 augustus door de hele goese binnenstad vr31 aug theaterconcert ICTUS €NS€MBL€ ode aan Kurt UUeill en Tom LUaits za 1 sept flamenco €RIC VRRRZON AAOR€L met gastspelers €ric Vloeimans en Jesse van Ruller gratis brochure kaarten info hoofdsponsor A zie nazomerfestival.nl DELTA of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) 1 III— the multi-utility company den er bij de gemeente Veere nog maar eens op dat het belangrijk is om één front te vormen richting Den Haag. „Laat ons samen een oplossing zoeken", bepleitte Jager. „De N57 is één project, dat kun je niet halverwege stoppen." Jager be loofde op zijn beurt aan het minis terie uit te leggen dat een platte landsgemeente als Veere geen mil joenen op de plank heeft liggen. A. Maris van de SGP/ChristenUnie concludeerde na afloop dat het geld 'helaas' ge vonden zal worden. „Wat is nou twintig miljoen voor Rijkswater staat? P. Louwerse van de PvdA/GroenLinks had graag al een visie gezien over wat je kunt doen als de weg er niet komt. „Veel kan het nooit zijn, want je hebt toch geen geld." DOMBURG - Zo'n vijfhonderd 55-plussers uit Grijpskerke en Me- liskerke krijgen dit najaar een zetje om meer te bewegen. Zij worden uitgenodigd voor vijf bijeenkom sten waarop zij kunnen kennisma ken met verschillende sporten. Het Small-project werd in het afge lopen voorjaar in Biggekerke en Zoutelande uitgeprobeerd. De der tig deelnemers bleken enthousiast en zijn bijna allemaal meer gaan bewegen. Sommige senioren meld den zich aan voor activiteiten als Nordic Walking en Meer bewegen voor ouderen. Volgens J. Kuijpers van de Stichting Welzijn Veere werden, vanwege de gezelligheid, zelfs eigen sportclubjes opgericht. Grijpskerke en Meliskerke zijn nu aan de beurt, omdat daar in verge lijking met andere Veerse kernen minder bewegingsactiviteiten voor ouderen worden georganiseerd. door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Hellingbaan? Veel Souburgers wisten niet dat tussen Nieuw Bachtenpoorte en de super markt een weg omhoog loopt. De bewoners aan het Oranjeplein wis ten dat wel degelijk. Zij zien regel matig hoe scooters er met een rot gang van af gaan of op één wiel verder rijden. Zonder licht. En is een hele hoop herrie op straat. Behalve de hangplek rond het sta tion heeft Souburg er een bij het Oranjeplein, samen met het stukje bij de oude Spar. Volgens de poli tie komen er steeds meer aangiftes vandaan. Volgens omwonenden is de overlast erger dan ooit. „Hou op, hou op", zegt een dame, terwijl ze de narigheid van zich af zwaait. „Wij hebben er heel veel last van. Nou valt het bij ons per soonlijk wel mee, op die bekraste en pas geschilderde voordeur na, maar op het plein is het vreselijk. Scooters die daar tot in de vroege ochtenduren rondscheuren. Op één wiel, zonder licht. Ze scholen samen in het hoekje bij Nieuw Bachtenpoorte. Een hoop herrie. Regelmatig stopt er een auto, stapt er iemand uit, wordt er iets uitge wisseld en rijdt de auto verder. Ze staan gewoon te dealen." Drie keer werd bij de supermarkt ingebroken, twee keer zag ze het gebeuren en één keer heeft ze de politie gebeld. „De eerste keer. Het duurde tien minuten voordat ze er waren. Ja, dan zijn ze weg. Ik bel niet meer. Ik voel me niet serieus genomen, 's Nachts zie je ze ook praktisch niet surveilleren. Terwijl hier toch echt problemen zijn." De krant ligt op de keukentafel. Er naast een brief aan de burgemees ter. Een bezwaarbrief „Omdat wij geen kermis willen. Althans, niet hier. Ik ben bang dat er dan nog meer vandalisme zal zijn. Want die kermislui hebben hun wagens elders staan. Wie let 's nachts dan op? Moeten wij dat weer doen? Ik voel me niet aangesproken als de politie zegt dat bewoners een ver antwoordelijkheid hebben. Het is voor ons genoeg geweest. Het zal best overal gebeuren, maar hier is de situatie nu wel extreem." Meneer Buijs van een eindje ver derop heeft 'op de knetterscooters na' weinig last van de groep, maar verbaast zich wel over de tijdstip pen waarbij die buiten bivakkeert. „Tot diep in de nacht. Wat moeten ze er dan nog? De verlichting is mi nimaal. Dat scheelt ook." Een mevrouw die voorbij wandelt met haar kleindochter woont aan het Zeelandiaplein. Daar ziet ze in de brandgang soms wietzakjes lig gen. „Maar er schijnen ook naal den te liggen. Vrijdagnacht is er een autoruit ingeslagen. Er is wel wat aan de hand. Vroeger knakten kinderen een tak om en was dat erg. Nu is de vernielzucht toch van een andere soort. En je mag er niks van zeggen." Bij zorgcentrum Nieuw Bachten poorte is het Probleem Interventie Team gestart. Daarin werken poli tie, gemeente, Palladium en betrok ken instanties samen. Dus ook het 'Het duurde tien minuten voordat de politie er was. Ja, dan zijn ze weg' zorgcentrum. Dat was nodig, zegt zorgcoördinator Jolanda Rijborz. „Onze bewoners hebben last van die rondscheurende brommers en gillende meiden. Hun rust raakt 's nachts verstoord. In onze vesti ging aan de Geulstraat reden ze vo rige week nog met een scooter door het raam. Of ze bekogelen die met eieren. De jongeren pro beerden al een paar keer de par keerkelder binnen te komen. Het is een keer gelukt en toen hebben ze auto's bespoten en vernield met de brandspuit. Toen heeft Woning stichting Walcheren een apparaat je opgehangen dat hoge tonen uit staat, die alleen jongeren onder de 25 horen. Ze worden helemaal gek van die geluiden. Het jaagt ze weg. Maar eigenlijk zou de politie vaker moeten surveilleren." Jurgen Bout van slijterij Souburg in de Paspoortstraat lacht bij de ge dachte. „Als ze er zijn, controleren ze op fout geparkeerde auto's." Zijn winkel is regelmatig doelwit. Sinds augustus 2006 is er drie keer ingebroken. Daarna begon de graf fiti en inmiddels moet de blikjes automaat er vaak aan geloven. „Er blijft niks van over. Het zijn alle maal scholieren. Eén keer hebben we ze betrapt en aan de politie overhandigd. Sindsdien is het rus tig. Ze zeggen zelfs goeiedag." door Maurits Sep MIDDELBURG - Meerdere instanties zullen vandaag proberen een op lossing te vinden voor de overlast die drie broers van 12 jaar veroorza ken in de Middelburgse wijk Dau- wendaele. „We zoeken creatief naar een orthodoxe of een onor thodoxe oplossing", kondigt burge meester K. Schouwenaar aan. „Dit probleem speelt al een aantal maanden. De spanningen in Dau- wendaele nemen toe. Eén van de problemen tot nu toe was dat de jongens strafrechtelijk gezien min derjarig waren. Ze waren elf en daardoor bijna ongrijpbaar. We waren afhankelijk van hun vrijwil lige medewerking en van jeugd zorg. En jeugdzorg wil dit pro bleem netjes en zorgvuldig aanpak ken. Dat moet ook, ze mogen niet zomaar kinderen van straat pluk ken en opbergen. Daarom duurt het wel langer voordat er iets ge beurt. Dat is de reden dat we nu opnieuw met politie, justitie, jeugdzorg en Woongoed zullen be kijken wat we in de tussentijd al kunnen doen. Gelukkig zijn de drie inmiddels twaalf jaar, dat maakt het voor ons gemakkelijker om ze aan te pakken", vertelt Schouwenaar. Overigens moeten mensen niet de hoop koesteren dat de problemen nu wel snel ver holpen zullen zijn. „Dit is niet iets wat je in één dag even regelt", waarschuwt de burgemeester. „Vol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48