Zeeland zoekt naar A Schade door aanleg van gasleiding Groot nieuws! PZC 2 I Vrijdag 24 augustus 2007 PZC I MATTY VERKAMMAN In de nacht van maandag op dinsdag zat ik lang te schrijven aan een boek. Het ritme zat er lekker in en dan wil het wel eens halfvier worden. Logisch was derhalve het plan de vol gende ochtend lekker uit te slapen. Hier kwam niets van te recht, want om zeven uur ging de telefoon. NOS Radio. Of ik het grote nieuws al had gehoord! Groot nieuws? Welk groot nieuws? Nou, dat Mark van Bommel zo spoedig mogelijk voor het Duitse voetbalelftal wil gaan spelen. De Telegraaf had het op de voorpagina! So what, hoorde ik mezelf mompelen. Hilversum hield niettemin aan en vroeg, zoals wel vaker op de meest verschrikkelijke tijdstippen of ik in de uitzending van Rob Trip mijn commentaar op deze nieuwskwestie wilde ge ven. Ik zou dan spoedig worden teruggebeld. Ik was nog te sla perig om nee te zeggen. Tien minuten later ging op nieuw de telefoon. Vara Radio. Of ik het nieuws al had Ja, ja - van die Van Bommel hè, de vier de Nederlander die na Rudi Car- rell, Johannes Heesters en Pieter Menten Duitser wil worden. Of ik mijn commentaar wilde ge ven. Nou vooruit dan maar, ik ben toch al wakker. Dan de uitzendingen. Geen moment begreep ik ook maar iets van alle opwinding. Tegen Rob Trip zei ik dat ze in Duitsland waarschijnlijk t april op 20 augustus vieren. De internationale voetbalregels verbieden zo'n switch van een international na melijk al een jaar of veertig. Het is onzin. Broodjeaapverhaal. Tien minuten later bij de Vara hetzelfde verhaal verteld. Hier na mocht ik weer naar bed van Hilversum. 's Avonds las ik NRC Handelsblad. Bleek het van die Van Bom mel en een paar Limburgse televisie-vriendjes om een grap te aan. Al zeg ik het zelf, dat had ik met mijn slaperige kop toch aar dig gezien. 'De voetbalregels verbieden zo'n switch al een jaar of veertig' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg, Onderwijs. Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt vah abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vergrijzend Zeeland moet het van zijn senioren hebben. De gemeenten moeten jaarlijks hun 'nieuwe lichting' ouderen uitnodigen om actief te worden in het vrijwilligerswerk. door Claudia Sondervan Is tijdelijk manager, ad viseur, computerhulp, klusser, als chauffeur of gezel bij liefhebberijen. Het is goed voor de samenleving en actieve mensen worden gezond oud. Er zijn er te veel die na hun afscheid van betaalde arbeid hun kennis en vaardigheden laten rus ten, stelt het Zeeuwse sociaal-cul tureel instituut Scoop. Als de Zeeuwse senioren inzetbaar blij ven houdt dat Zeeland, ook in de kleine dorpen, leefbaar en blijven ouderen betrokken. Ouderen heb ben de oplossing voor het vergrij- zingsvraagstuk in handen. Als zij maatschappelijk actief zijn als bij voorbeeld vrijwilliger, hoeft de ver grijzing geen last voor de samenle ving te betekenen, berekenden Ra- bobank-economen afgelopen zo mer. Eén op de drie Zeeuwen, ruim 120.000 mensen, doet vrijwilligers werk. Omdat de aanwas onder jon geren achterblijft is het vasthou den van de actieve vrijwilliger hoofddoel voor de provincie. Over twintig jaar leeft ruim een kwart van de bevolking van een oude dagsvoorziening. Nu is van alle Ne derlanders tussen de 45 en 65 jaar nog zestig procent betaald aan het werk. De veertig procent met veel vrije tijd en de gepensioneerden tot tachtig jaar kunnen helpen om de ouderen boven de tachtig te on dersteunen, staat in de Sociale Agenda voor Zeeland. Scoop zet de gemeenten, seniorenorganisa ties en welzijnsinstellingen op het spoor van de oudere vrijwilliger tij dens een Zilveren Krachtsympo sium in de Scoopera in Middel burg. Het symposium duurt woensdag 5 september van 09.30 tot 12.00 uur. Er worden drie Zeeuwse projecten gepresenteerd waarbij de inzet van de oudere vrijwilliger centraal staat: de Bood- schappenplusbus waarmee, gere den door vrijwilligers, minder mo biele ouderen er op uit kunnen; Vi taal Reimerswaal, gericht op wel zijn en wonen; 'Jong en oud sa men' rond tieners uit Veere en het ABCD-model uit Terneuzen dat capaciteiten en noden van wijkbe woners wil paren. www.servz.nl 'Jë krijgt voor terug «frvililfeslill Vlissinger C. Pols is 69, maar hij woont al vijfjaar in het seniorencomplex van Ter Reede in Vlissingen. Vierentwintig jaar lang verzorgde hij zijn echtgeno te, lange tijd zelfs naast zijn werk in de boomkwekerij. Na haar overlij den was het leven opeens leeg. Pols doet nu vrijwilligerswerk en verricht hand- en spandiensten voor Ter Ree- de-bewoners. „Ik help met de sjoel middag, de frietmiddag, met muzika le activiteiten. Elke maandagmiddag gaan we een uurtje honden uitlaten en nemen dan bewoners mee. Soms krijg ik een telefoontje dat er rol stoelen opgehaald moeten worden. Ik hang een schilderijtje op, ik draai eens een lampje in." Hij heeft er veel plezier in. „Je krijgt er zo veel vriendschap voor terug." Het vrijwil ligerswerk leverde hem zelfs een nieuwe liefde op: Anneke Geelen. Op 6 september trouwen zij. Gisteren ging de telefoon bij W. Huiszoon (65) uit Krui- ningen. „Het was mijn klein dochter. Ze klonk heel verdrietig. Oma, ik wil bij jou wonen., zei ze. Ik antwoordde: donderdag kom ik weer op je passen." Het tekent de sterke band. Twee dagen in de week past de Kruiningse op haar twee kleinkinderen. Totdat de kinderen kwamen, werkte ze als kraamver zorgster. „En toen de kinderen naar de middelbare school gingen weer, als oproepkracht dan." Daarnaast was er de verzorging van haar vader en schoonvader, toen die ziek wer den. „Die zijn tot hun dood bij ons thuis geweest." Later werd mevrouw Huiszoon vrij williger bij het hospice Clara Hofje in Hansweert. Zij begeleidde ster venden, streek, zette koffie, ontving bezoek. „Toen het werd opgeheven, ben ik gestopt." 'Ik blijf mpden in het leven staan' Pijnlijke vraag", zegt Middel burger W. Antheunisse, als hem naar zijn leeftijd ge vraagd wordt. Vooruit: hij is 71. „Maar ik ga niet achter de gera niums hoor, ik blijf midden in het le ven staan!" Dat blijkt. Antheunisse biedt via 't Gilde Walcheren zijn kun de en ervaring aan. Als bouwkunde- leraar stond hij 36 jaar voor de klas. „Ik heb een passie voor hout. Som mige mensen hebben moeite met houtdraaien, met steken, beeldhou wen, het gebruik van de structuur. Laatst had iemand hulp nodig met het in elkaar zetten van een hand- freesmachientje. Dat heb ik gemon teerd en gedemonstreerd." Antheunisse volgt zelf nog steeds cursussen houtdeterminatie bij de universiteit in Wageningen, geeft voordrachten over hout en staat met zijn collectie houtmonsters op tentoonstellingen. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf KAPELLE - Twintig ondernemers op bedrijventerrein Smokkelhoek bij Kapelle claimen dat hun gebou wen beschadigd zijn door verzak kingen, veroorzaakt door de aan leg van een nieuwe gasleiding. H. Zwolle van inspectiebureau KnowRisk uit Kapelle die de gedu peerden vertegenwoordigt, houdt het schadebedrag op 'zeker één miljoen euro'. Bij Smokkelhoek moet de gaslei ding - bestemd voor de Sloecentra- le van nutsbedrijf Delta in Vlissin- gen-Oost - onder rijksweg A58 door. Putten van zeven meter diep zijn daarvoor gegraven. Het grond waterpeil is verlaagd om de putten droog te houden. Met als gevolg dat een veenlaag op twee, drie me ter diepte in de wijde omtrek is in geklonken. Zwolle: „Wat niet op heipalen is gezet, zoals vloeren, is gaan verzakken." Nutsbedrijf Delta heeft de verzeke ring ingeschakeld. Experts van bei de partijen zijn bezig de schade op te nemen. De inventarisatie moet begin september klaar zijn. J. Nele mans van Delta wil daar niet op vooruitlopen. Of er een relatie be staat tussen de verzakkingen en het werk, moet nog blijken, aldus Nelemans. Zwolle heeft begrip voor de opstel ling van Delta. „We moeten het be drijf de kans geven dit netjes af te handelen." De Kapelse wethouder G. Burger (CDA) laat in een reac tie op PvdA-vragen weten de kwes tie nauwgezet te volgen. „Het zijn wel 'onze' bedrijven." Schade aan wegen in de Smokkelhoek is er vol gens Burger niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2