Schot voor de boeg in 'Havenpraet' BOSCH airco-garage.nl EHlliEHiniIHa WAT KOST EEN UTER.NL LITERS «SSIHfiiH Cursus tegen verkoop drank jonge kinderen I 15% korting! Djulita Smit wint zilte kookwedstrijd iais He ttooijer uof Plein 5 op Kraanplein Over mosselprinsessen, hang- en bodemcultuur en slikmosselen. Twaalf leerlingen Pontes binden strijd aan om Gouden Mossel. Zomeractie: de hele maand september NCRV doet Zierikzee aan met radioprogramma. S PZC Vrijdag 24 augustus 2007 [27 Talkshow met vroegere mosselprinsessen en één mosselkoningin: derde van rechts M. Schot -Rentier (90). foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Met een knipoog naar de toonaangevende familienamen Schot en Praet binnen de Zierik- zeese mosselsector begon de twin tigste editie van de Havendagen gisteravond met een talkshow. On der het motto 'Schot voor de boeg en twintig jaar havenpraet' vertel den voormalige mosselprinsessen en mosselvissers in de tent aan de Engelse Kade over hun ervaringen. 'Is het moeilijk je mond te houden als je bent uitverkoren tot mossel prinses?' Of: 'wat is lekkerder bo dem- of hangcultuurmosselen?', wilden de presentatoren Marcel Willemse en Miranda Slabber bij voorbeeld van de gasten weten. De oudste onder hen was de 90-ja- rige M. Schot-Rentier. Zij bracht het in 1963 zelfs tot het predikaat 'Mosselkoningin'. Wat haar bij is gebleven is vooral het genoegen van zelf de feestelijke kleding ma ken. Wat haar betreft zou dat best weer een vereiste mogen worden voor toekomstige mosselprinses sen. Haar dochter, Ester Goed hart-Schot (66) ging haar moeder overigens voor in de ambassadeurs functie. Zij was de allereerste Zie- rikzeese mosselprinses in 1961. Emily Schot (22) vervulde die taak in 2003 en Eline Praet (22) deed in 2005 die ervaring op. Op de vraag of het anno 2007 niet eens tijd werd voor een 'mosselprins' dien den de twee jonge vrouwen de pre sentator snel van repliek. „Neptu- nus is al honderd jaar dezelfde: een man. Hij moet toch door een prinses worden binnengehaald!" Nare ervaringen hebben de mossel prinsessen nauwelijks. Esther Goedhart memoreerde wel de ver bittering binnen de sector door de teloorgang van de mosselvangst op de Oosterschelde. Reden waarom er destijds geen mosselfeesten in Zierikzee meer werden gevierd. „Fijn dat de Havendagen twintig jaar geleden toch weer zijn opge pakt", aldus de vroegere prinses. Geef ons geen Oosterscheldedam, maar een vissers' boterham, prijkte intussen op het filmdoek, waarop oude beelden werden vertoond ter omlijsting van de talkshow. Voor het gesprek met de mosselvis sers schoven Bart Schot, Wim Schot en Léon Praet aan tafel. „Hoe herken je een slikmossel?", luidde een van de vragen. „Die zit vol slik", was het simpele ant woord van Praet. In goede harmo nie steggelden de mannen verder even over de voorkeur van hang- cultuur- of bodemmosselen. Voor al voor Bart Schot, pionier in de hangcultuur, nog best een lastige afweging. „Want, de beste boter ham heb ik eerst in de bodemmos selen verdiend", zo moest hij er kennen. Over de kwaliteit van bei de soorten dit seizoen, zijn 'de Schotten' en 'de Praeten' het volle dig eens: Ze zijn uitstekend. „Dus doe je best en eet lekker mee deze dagen", luidt hun advies. ZIERIKZEE - „Eerst alles klaarzetten. Dan pas kun je gaan werken. Mos selen gaan op hoog vuur." Nog even wat laatste instructies voor de mosselkookwedstrijd losbarst. Djulita Smit sleepte met 'Bruse' mosselen de eerste prijs in de wacht. Daarvoor kreeg zij de Gou den Mossel. De culinaire boule vard van de Zierikzeese Havenda gen is gisteravond traditiegetrouw geopend met een mosselkookwed strijd waaraan twaalf leerlingen van Pontes Pieter Zeeman afdeling consumptief deelnamen. Docent Dan Kersten laat de deelne mers in de ochtenduren de door hen gekozen - en in sommige ge vallen zelfs eigenhandig uitgeknob- belde - recepten uitproberen. „Niet te veel van papier lezen. Je hebt nog maar twaalf minuten", voert Kersten het tempo op. In drie kwartier tijd moeten de scho lieren de jury een mosselmaal kun nen voorschotelen. Djulita gaat voor mosselen op Bruse wijze. Yannick kiest voor piccanta. „Na tuurlijk heb ik groene curry. Daar ben ik nog speciaal voor naar Vlis- singen gereden", zegt Kersten te gen Marjolein die met een Maleise variant op de proppen komt. Teza men zorgen de jeugdige koks voor de heerlijkste geuren. Technologie voor het leven UITEINDELIJK TOCH DE GOEDKOOPSTE MIDDELHARNIS - Kassières van alle supermarkten in Middelharnis krij gen een cursus hoe ze gemakkelij ker de verkoop van drank aan jon geren kunnen weigeren. „Hoe ga je om met de stress en agressie", zegt wethouder P. Visser. Veel kassières zijn zelf ook nog jong. „En dan is het lastig om een jongen van vijftien die er ouder uit ziet om legitimatie te vragen." Het initiatief voor de cursus komt van de supermarkten zelf. De aan leiding is een jongen van 12 die zo veel had gedronken dat hij in co ma op straat in Middelharnis werd gevonden. „De supermarkten zijn bereid om hun verantwoordelijk heid te nemen", zegt Visser. In sep tember worden alle medewerkers van de supermarkten eerst bijge praat over alcohol en de gevaren en daarna volgt nog een work shop. Daarin leren ze gesprekstech nieken, hoe ze om kunnen gaan met agressie en wanneer ze de be drijfsleider erbij moeten roepen. Daarnaast komen in de winkels posters te hangen die de jongeren wijzen op de actie. De gemeente is ook van plan om voor de jongeren een groot feest te organiseren. „Met artiesten maar zonder alco hol zodat jongeren kunnen zien dat je heel goed feest kunt vieren zonder drank." In het project wordt ook samenge werkt met de GGD. ophetherstofferenvan uw meubels. Woning-en meubelstoffeerder Langstraat 79Ainemuiden tel:0118-602937 www.jandenooileruof.nl Voor het stofferen van uw meubels komen wij geheel vrijblijvend langs en geven wij een gratis offerte!! 20% korting op rolluiken, 15% korting op terrasschermen plissédeuren en harde vloeren en 10% korting op raamhorren. ZIERIKZEE - De NCRV strijkt van middag met het radioprogramma Plein 5 neer op het terras van res taurant De Proeverij in Zierikzee. De makers van Plein 5 maken een toer langs woonplaatsen van hun correspondenten. Onder hen is ook de Zierikzeese radiomaker El- la Groenendijk. Vanaf het Kraan plein wordt aandacht besteed aan onder meer plaatselijke lekker nijen en toeristische uitstapjes. Het door Hijlco Span gepresenteer de programma duurt van 14.00 tot 16.00 uur en wordt uitgezonden op Radio 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29