Economie Brabants water stopt Eén arbeidsmarkt nodig voor grensregio Bekendmaking Zeeland moet mogelijk overschakelen op water uit de Maas. Tekort aan werknemers met creatieve oplossingen aanpakken. Schimmelbestrijding in uien met ultraviolet licht waar anders? 20 Vrijdag 24 augustus 2007 PZC door Rinus Antonisse OSSENDRECHT - Waterbedrijf Evei- des wil afbouw van de grondwater winning in de Brabantse Wal on derzoeken. Als die bron opdroogt, moet Zeeland voor het drinkwater overschakelen op oppervlaktewa ter uit de Biesbosch (Maaswater). Volgens productiemanager Robert Wever vindt Evides stoppen met de grondwateronttrekking abso luut geen goede zaak. „Maar als de Brabantse politiek ons onder druk zet, dan zijn we bereid te praten over elke oplossing." In de Brabantse Wal is sprake van verdroging. Die wordt ten onrech te in de schoenen geschoven van de waterontrekking, stelt Wever. Hij beklemtoont dat de verdroging vooral in de hand gewerkt wordt door het snel afvoeren van opper vlaktewater ten behoeve van de landbouw. Evides onttrekt het grondwater op een diepte van ten minste 50 meter. „We hebben de schijn tegen", verzucht Wever. Al sinds het begin van de 20ste eeuw wordt grondwater opge pompt, eerst alleen in Ossen- drecht, later ook in Huijbergen. Het gaat na zuivering allemaal rich ting Zeeland. Grondwater geldt als betrouwbaarste grondstof voor drinkwater. Het is veel minder ge voelig voor vervuiling dan opper vlaktewater. Er is een minder uitge breide zuivering nodig. Productie manager Wever tekent wel aan dat 1*^ Waterbedrijf Evides wil tegen heug en meug met de provincie Brabant praten over afbouw van de Zeeuwse waterwinning in Os- sendrecht en Huijbergen. grond- of oppervlaktewater voor de consument niet uitmaakt. Het water uit de kraan is betrouwbaar. Evides wil liever inzetten op het plan om aan de voet van de Bra bantse Wal een spaarbekken te ma ken, waarin afstromend grondwa ter, dat nu ongebruikt in de Wes- terschelde belandt, wordt opgevan gen. De grondwateronttrekking kan dan worden verminderd. We ver noemt het 'een volwaardig al ternatief. Of ook de winning in Halsteren (voor Tholen) moet stoppen, is niet duidelijk. Er hangt uiteraard een prijskaartje aan. Sluiting van de pompstations kost tientallen miljoenen guldens. Bouw van een nieuw zuiverings station voor oppervlaktewater is ook duur. Daar is overigens bij de Wranghe ('s Gravenpolder) ruim te voor. Het drinkwater in Zeeland kan niet opeens veel duurder wor den, aldus Wever. door Ben Jansen VUSSINGEN - Tussen Zeeland en Vlaanderen moet zo snel mogelijk een grensoverschrijdende arbeids markt tot stand worden gebracht. Alleen op die manier zijn tekorten aan werknemers bijvoorbeeld in de zorg en in de techniek te bestrij den. Staatssecretaris Timmersmans van Europese Zaken kreeg deze bood schap gisteren mee tijdens een werkbezoek aan Zeeland. Het iseen onbekend probleem, want uit andere grensregio's klinken de zelfde geluiden. Volgens Timmer mans zijn creatieve oplossingen nodig. Daarbij dacht hij aan het de tacheren van werknemers in ba nen aan de andere kant van de grens met behoud van de sociale voorzieningen uit het eigen land. Een ingewikkeld vraagstuk, waar bij alleen al van Nederlandse zijde verschillende departementen be trokken zijn. Timmermans: „Ik zal proberen als een duvelstoejager tussen de ministeries te fungeren." De staatssecretaris bezocht de wer ven Maaskant in Stellendam en De Schelde in Vlissingen. Hij had ook een gesprek met gedeputeerde Wiersma van economische zaken. COLIJNSPLAAT - Ongeveer vijftienhonderd uientelers uit Zuidwest-Nederland hebben zich gisteren verdiept in de mogelijkheden om nog betere uien te produceren. Dat gebeurde tijdens de de uiendag bij proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat. Dit jaar hebben de uien- boeren veel met schimmelziekten te kampen gehad. De proeven met verschillende bestrijdingsmogelijkheden daarvoor trokken dan ook veel belangstelling. Dat gold zeker ook voor een nieuwigheid op dit gebied: meel- dauwbestrijding met behulp van ultraviolet licht. Met deze nog maar net op praktijkschaal toegepaste metho de kunnen schimmelziekten zonder chemische midde len worden aangepakt. Mogelijk ook de gevreesde phy- tophtora in aardappelen. Een attractie vormde ook de door zaadhandel Advanta naar Colijnsplaat gehaalde Uienkoningin uit Beieren. foto Mechteld Jansen Wet verontreiniging oppervlaktewateren Besluit inzake de aanvraag ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren van Rijkswaterstaat Zeeland De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Bij besluit van 15 augustus 2007, nr. IVW/TeW/07LU000456 is aan Rijkswater staat Zeeland ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vergunning verleend voor het in de Westerschelde verspreiden van maximaal 180.000 m3 baggerspecie, afkomstig uit het Kanaal door Zuid-Beveland. Terinzagelegging Het besluit, alsmede het ontwerpbesluit en andere van belang zijnde stukken liggen van 24 augustus 2007 tot en met 4 oktober 2007 ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1de Inspectie Verkeer en Waterstaat, Toezichteenheid Waterbeheer, Noorder- wagenplein 6, 8223 AL Lelystad; 2. Rijkswaterstaat Zeeland, Poelendaelesingel 18 te Middelburg na voorafgaande afspraak (telefoon 0118 - 62 24 28) op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. 3. Gemeentesecretarie van Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningen, maandag, dinsdag en donderdag van 9.00 uur tot 14.00 uur, woensdag van 9.00 uur tot 19.00 uur en op vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. Buiten de reguliere openingstijden is alleen op afspraak (telefoon 0113 - 39 50 00) inzage mogelijk. 4. Gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle, op maandag, woensdag en donderdag van 8.15 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur en op dinsdag- en vrijdagochtend van 8.15 uur tot 12.00 uur in de tervisiekamer van het gemeentehuis. Beroep en voorlopige voorziening Tegen het besluit kan tot en met 4 oktober 2007 beroep bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State worden ingesteld door: a. belanghebbenden die een zienswijze hebben ingebracht op het ontwerp; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp; c. degenen die bezwaar hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen zienswijze te hebben ingebracht op het ontwerp. Het gemotiveerde beroepschrift dient te worden gezonden aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag, met ten minste een vermelding van de naam en het adres van de indiener, de dagtekening van het beroepschrift, een vermelding van het bestuursorgaan dat het besluit heeft genomen en de datum en het kenmerk van het besluit. Het besluit wordt op 5 oktober 2007 van kracht tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van voornoemde afdeling. Het besluit wordt niet van kracht voordat op een dergelijk verzoek is beslist. Van de indiener van een beroepschrift/ verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffiegeld geheven. Omtrent de hoogte hiervan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen kunt u zich in verbinding stellen met de secretarie van de voornoemde afdeling. Lelystad, 23 augustus 2007. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, namens deze, de hoofdinspecteur van de Toezichteenheid Waterbeheer, namens deze, de unitmanager van de Unit Toelating en Continuering, ir. F. Dijkman Inspectie Verkeer en Waterstaat AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20