Geld en werk De twee maten van de fiscus Ajlevering 44. Waarin puzzelstukjes op hun plaats vallen PZC Vrijdag 24 augustus 2007 1 9 FISCAAL door Wil Vennix Drie jaar geleden was het groot nieuws: de belas tingdienst - die voor 'ge wone' mensen zo streng is, had met de bewoners van het Maastrichtse woonwagenkamp Vinkenslag afgesproken dat deze slechts 3 procent belasting hoef den te betalen. Heel Nederland protesteerde, en terecht. Onlangs heeft dit geleid tot enkele uitspra ken, waaruit blijkt dat de belasting rechter meer begrip heeft voor de woonwagenbewoners dan voor verongelijkte burgers die dezelfde gunstige behandeling eisten. Ver slag van een onverkwikkelijke affai re. Begin 2004 moest toenmalig staats secretaris van Financiën Joop Wijn naar aanleiding van perspu blicaties toegeven dat de onderne mers op Vinkenslag al vele jaren fiscale privileges genoten waarvan anderen slechts kunnen dromen. De fiscus heeft in elk geval sinds 1993 met zo'n 140 ondernemers (veelal actiefin de autohandel) af spraken gemaakt die volledig afwe ken van de wettelijke regels. Conse quentie was dat de ondernemers per saldo maar zo'n 3 procent in komstenbelasting hoefden te beta len. Volgens de officiële lezing werd met deze aanpak beoogd om de fis cale positie van de woonwagenbe woners te normaliseren en toe te groeien naar een situatie waarin ze net als ieder ander aan hun wet telijke verplichtingen zouden gaan voldoen. Als bewijs daarvoor werd aangevoerd dat de belastingaf drachten door deze aanpak flink waren gestegen. Zo werd in 1992 nauwelijks btw afgedragen door de kampbewoners en in 2001 ruim Ommen en Jorinde. De Wikkel werd al een hele tijd min of meer in de gaten gehouden door de politie van Amsterdam, hoort Job, maar harde bewijzen voor mensensmokkel waren er niet. Hij vertelt dat ze het ernstige vermoeden hebben dat het lijk van een meisje dat gedwongen was om als prostituee te werken in een autowrak ligt en dat hij en zijn dochter daar niet zelf naar op zoek kunnen gaan. 'Dat spreekt vanzelf,' zegt Van Ommen. 'Wat betreft Todorka,' zegt Job, 'ze is een belangrijke getuige in de vrouwenhandel-zaak tegen Barendrecht, en ik verwacht dat u haar als zodanig behandelt. En ook dat u er persoonlijk op toeziet dat ze netjes teruggebracht wordt naar haar geboorteland. Als u dat aan de IND toevertrouwt, vrees ik dat het maanden gaat duren.' De politiemensen overleggen even. 'We zullen uw verzoek inwilligen,' belooft Van Ommen dan. 'U hebt ons zeer geholpen. Het is overigens wel de vraag of we de zaak tegen Barendrecht rond kunnen krijgen.' Job vat nu ook voor de politie samen wat hij denkt dat er is gebeurd. 'In een soort orgie hebben Barendrecht en iemand anders, misschien Hartman het meisje Penka omgebracht. Todorka was daarbij en ook een ondergeschikte Wibo. Die heeft er foto's van gemaakt, en hij heeft geprobeerd zijn twee bazen daarmee te chanteren. Waarschijnlijk voelde hij zich - omdat hij schietinstructeur was - veilig genoeg om de confrontatie met ze aan te gaan. Hij heeft zich vergist. Bij de transactie zijn deze Wibo en Hartman omgekomen en Van Dordt is er met het geld vandoor gegaan.' Hij besluit met: 'En het lijk van Penka is dus wellicht in een autowrak gedeponeerd.' 'We gaan met speurhonden in een ruime kring om Amsterdam alle autokerkhoven afzoeken,' belooft Van Ommen. Hij geeft ook de groeten mee aan commissaris Rijksen die hij, zo bekent hij, onlangs heeft opgebeld om wat meer over Job en zijn ondernemende dochter te weten te komen. Job neemt hartelijk afscheid van Todorka en haar broer, waarbij weer geen gebrek is aan tranen van de Bulgaarse kinderen. Daarna gaat hij naar huis en doet Leonie uitvoerig verslag van wat er is gepasseerd. Jorinde belt een paar dagen later weer. De politie heeft inderdaad op een autokerkhof in een wrak het lijk van een vrouw gevonden. Een meisje. Daarna is er een inval gedaan in De Wikkel. Barendrecht is langdurig verhoord, maar helaas is er nog steeds geen overtuigend bewijs dat de dode in De Wikkel is vermoord en haar identiteit is evenmin eenduidig vastgesteld. Todorka is terug naar Bulgarije, dus zij heeft niet naar het lijk kunnen kijken, dat trouwens in vergaande staat van ontbinding verkeerde. Er wordt nu overwogen om toch een rechtszaak tegen de man te beginnen en daarbij Todorka weer te laten overkomen om te getuigen. Het is echter zeer de vraag of het getuigenis van één zenuwachtig meisje als voldoende bewijs zal gelden. 'Dank je, Jorinde,' zegt Job. 'Dat is dus dat,' constateert Leonie, als ze het verhaal heeft gehoord. 'De vrouwenhandel van De Wikkel is ontmanteld, mag ik hopen, maar de schurken gaan vrijuit. En we weten nog steeds niet wie Antoinette heeft vermoord. Was het ons daar niet in de eerste plaats om begonnen?' Morgen aflevering 45. Job denkt lateraal een miljoen gulden. Daarmee werd de situatie echter veel te fraai voorgesteld, want in werkelijkheid waren de Limburgse belastingambtenaren gewoon doodsbang om op het kamp de wettelijke regels te handhaven. Inti midatie, obstructie en geweld wa ren aan de orde van de dag en wie zal het een individuele ambtenaar kwalijk nemen dat hij zwicht als hij te horen krijgt dat men heus wel weet waar hij woont en waar zijn kinderen naar school gaan? Wat wel zeer kwalijk is, is dat ook de dienstleiding hierin is meege gaan en heeft ingestemd met het maken van de 3 procents-afspra- ken. Naar aanleiding van de Vinken slag-zaak ging de beerput open en kwam naar buiten dat met tal van andere 'lastige groepen' vergelijkba re afspraken waren gemaakt. Staatssecretaris Wijn liet een uitge breide lijst opstellen van alle foute gevallen en beloofde dat het afgelo pen zou zijn met deze praktijken. Concreet ten aanzien van de Vin kenslag-ondernemers werd de 3 procents-afspraak opgezegd per 1 januari 2003. Een aantal van hen pikte dat niet en ging in beroep. En geloof het of niet: de rechtbank Breda heeft hen in juni volledig in het gelijk gesteld. Afspraak is afspraak, aldus de rechtbank. Aan de maatschappelij ke verontwaardiging over deze pri vileges heeft de rechtbank geen boodschap, aan de 'bijzondere ach tergrond en gebrekkige opleiding' van de kampers des te meer. Ge volg is dat de opgelegde aanslagen van enkele tienduizenden euro's worden verlaagd tot enkele hon derden euro's. Aangenomen mag worden dat de fiscus het hier niet bij laat zitten en dit tot in hoogste instantie uitvecht. Toevallig heeft ook de Hoge Raad, onze hoogste rechter, kort geleden een opvallende uitspraak gedaan die hiermee ver band houdt. De strijdbare Lim- Thuis bij Job en Leonie is het feest. Eerst wordt natuurlijk moeder Yovkov opgebeld, van wie de vreugdetranen bijna uit de telefoon spatten. Er komt nu ook wat preciezere informatie over de avond waarop het meisje Penka zou zijn omgekomen. Er waren drie mannen bij betrokken en geen vijf, en uit de beschrijving zou de ene inderdaad heel goed Barendrecht geweest kunnen zijn en wie weet de andere Hartman. De derde man, Wibo, had foto's staan nemen zo dat de andere twee dat niet merkten. Er waren trouwens ook maar twee meisjes geweest. Job belt Jorinde Goedhart thuis op en vraagt of de jongeman die is doodgeschoten bij de schietpartij waar Cees van Dordt getuige van was, wellicht Wibo heette. Ze belooft hem de volgende morgen daarover terug te bellen. 'Autosloop,' peinst Jacco. 'Het kon wel eens een slimme begraafplaats zijn. De vraag is: welke autosloop?' Zoals ze had beloofd, belt Jorinde Goedhart de volgende ochtend op. Jawel, de doodgeschoten man heette Wibo Beek. Een schietinstructeur uit Almere. Job knikt tevreden en zegt dat hij van plan is over een uur of twee bij haar te zijn. Met broer en zusje Yovkov. Er is een lang gesprek met hoofdinspecteur Van Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg Aleid Landeweerd burgse belastingadviseur Clemens Meerts heeft namens tachtig klan ten een zelfde behandeling geëist als die de Vinkenslagbewoners hebben gekregen. Kwestie van gelij ke behandeling, nietwaar? De Hoge Raad heeft er opvallend weinig woorden voor nodig om dit betoog af te wijzen. Als de overheid, zoals in dit geval, een bepaalde groep burgers een ongerechtvaardigd voordeel heeft toegekend, betekent dat nog niet dat an deren óók recht op hebben op zo'n ongerechtvaardigd voor deel. Het onrecht wordt daar im mers niet kleiner maar juist groter door. Wel stelt de Hoge Raad als voorwaarde dat die ongerechtvaar digde bevoordeling inmiddels is beëindigd. Hoewel ook deze uit spraak een vervelend gevoel achter laat, kan ik hier veel beter mee le ven dan met die van de rechtbank Breda. Het eindresul taat is hier immers een heffing zoals die uit de wet voortvloeit. Ondertussen wor stelt de fiscale prak tijk met de gevolgen die de Vinken slag-affaire heeft ge had voor de algeme ne werkwijze van de belasting dienst. Uit angst om afspraken in strijd met de wet te maken zijn de inspecteurs namelijk doorgeslagen naar het andere uiterste. Waar de Nederlandse fiscus voorheen inter nationaal geroemd werd vanwege de bereidheid om praktische af spraken te maken over fiscale vraagpunten, kon er ineens niets meer. Gelukkig is die koudwater vrees langzaam aan het verdwij nen en roept ook de leiding van de belastingdienst de inspecteurs op om niet te star te zijn bij het maken van afspraken. Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19