ffffttf# ffffffffff P Crisis vervelend, maar ook nuttig 'We hebben Oranje al eens moeten buitenschoppen' 'Er zijn nog altijd Belgenmaar die zijn tegenwoordig Franstalig' Jean Col, voormalig Waals politicus PZC Vrijdag 24 augustus 2007 13 Bevolkingstal (2006) i 6.078.600 frtJ Werkloosheid (2005) Vlaanderen 5,2 Wallonië 12,0% VLAANDEREN Taal gebieden WALLONIË B Nederlands J I I NL en Frans Frans Duits Brussel Reële economische groei (2006) Vlaanderen 3,3 Wallonië 2,0% Bijdrage aan Bruto Nationaal Product Vlaanderen 60,6% Wallonië 26,7% Jaarlijkse geldstroom van Vlaanderen naar Brussel en Wallonië: 3.413.978 6,6 mld (schatting) infographic: RV bron: OESO, Eurostat, Federale Overheidsdienst Economie, Instituut voor de Nationale Rekeningen, Abafim e denken, het waait wel over. Maar ze hebben t J het mis." Michel Doomst, burgemeester van Gooik, een dorp onder de rook van Brus sel, weet van geen wijken. „De Franstaligen moeten inbinden", zegt hij resoluut. „Hoe dan ook." Gooik is één van die gemeenten waar het om draait in de discussie tussen Vlaanderen en Wallonië. Officieel is de gemeente Vlaams, maar met veel Franstalige 'inwijke lingen' (mensen van buiten). De Walen willen de speciale rechten, die de Franstaligen er hebben, be houden. De Vlamingen willen er van af In de media is de kwestie B-H-V gedoopt. België bestaat uit drie taalgebieden (het Nederlandse, het Franse en het Duitse) en één tweetalig gebied (Brussel). De in deling in kiesdistricten is op die taalgebieden gebaseerd. De enige uitzondering is Brussel-Halle-Vil- voorde. Die beslaat behalve de 19 Brusselse gemeenten ook 35 ge meenten in Vlaams-Brabant. Dankzij die omstreden constructie kunnen Franstalige partijen voor de federale en Europese verkiezin gen stemmen ronselen in 35 Vlaamse gemeenten. Bij de federa le verkiezingen van 2003 ging het om ruim 70.000 stemmen. De Vla mingen moesten daardoor twee ze tels in het parlement afstaan aan Franstaligen. „Dat kan natuurlijk niet", zegt christendemocraat Doomst. Hij - en met hem bijna alle burgemees ters in de Brusselse rand, ongeacht hun politieke kleur - wil een eind aan die situatie. Ze willen dat de kieskring wordt gesplitst in een tweetalig (Brussel) en een Vlaams (Halle-Vilvoorde-Leuven) deel. De kwestie deed de regering van Guy Verhofstadt al wankelen. Die be sloot de zaak op te schorten tot na de verkiezingen. Waardoor forma teur Yves Leterme nu met het pro bleem zit. Dat er iets moet gebeuren, staat vast. De Raad van State noemde de situatie onwettig. De Franstali gen zijn echter tegen splitsing van de kieskring en eisen wisselgeld. Dat Vlaanderen grond afstaat aan Brussel, bijvoorbeeld. Onbespreek baar, zegt Doomst. Nee, hij is niet voor het einde van België. En over een samengaan met Nederland wil hij al helemaal niet praten. „Dat is absoluut niet aan de orde. Er moet gewoon een oplossing ko men voor dit probleem. Wat dat betreft, is deze crisis vervelend, maar misschien ook erg nuttig." Ontstaan van België t- Het huidige België valt grofweg samen met wat vroeger de Zui delijke Nederlanden heette: de gewesten die na de Tachtig jarige Oorlog (1568-1648) bij Spanje bleven horen. Na de Spaanse Successieoorlog (1702-1713) gingen de Zuide lijke Nederlanden over naar de aartshertog van Oostenrijk. In 1795 veroverden de Fransen het gebied en lijfden het in. Na de nederlaag van de Franse keizer Napoleon in Waterloo (1815) besloten de overgeble ven grote mogendheden van Europa de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden te vere nigen. Willem I werd op de troon gezet van dit Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. De Zuidelijke Nederlanden voelden zich van begin af aan achtergesteld in het nieuwe ko ninkrijk. Politiek hadden ze min der invloed dan het Noorden. Culturele en religieuze tegen stellingen voedden de onvrede. In 1830 scheidden de Zuidelij ke Nederlanden zich af. Willem I stuurde een leger naar het zui den, maar dat had weinig ef fect: de internationale gemeen schap erkende de onafhanke lijkheid van de Zuidelijke Ne derlanden, die België werden gedoopt. Leopold van Sak- sen-Coburg-Gotha was de eer ste koning der Belgen. Er zij'n geen Belgen, Sire De onmogelijkheid van de Bel gische staat werd in 1912 ver woordt door de Waalse socialis tische politicus Jules Destrée. In een open brief in de Revue de Belgique schrijft hij aan ko ning Albert I: Er zijn geen Belgen, Sire. België is een politieke Staat, vrucht van de diplomatie. Het werd kunstmatig samengesteld, het heeft géén na tionaliteit. Welk een tegenstelling tussen Vlaanderen en Wallonië! De aardbodem is verschillend, de mensen die deze streken bewonen zijn anders en hun zielen zijn zo verschillend als hun landschap pen. Hun werkzaamheden is voor de een de landbouw, voor de an der de nijverheid. De Vlaming is langzaam, koppig, geduldig en or delijk, de Waal is vlug, wispelturig en regelziek. Het gevoeligheid is anders: wat de een geestdriftig maakt, laat de onder koud en wekt misschien zelfs afkeer op. De Waal hoort toe aan de La tijnse beschaving en de Vlaming aan de Germaanse cultuur. Er zijn dus in België Walen en Vlamin gen, er zijn géén Belgen. Overigens pleitte Destrée niet voor een scheiding van Vlaan deren en Wallonië maar voor het instellen van een federale staat. en Nederlands-Limburg', vindt weer iemand anders, 'is het goed fuseren. Brabant zou nog gaan, misschien, vanwege de lange geza menlijke geschiedenis. Maar de Hollanden is erover, en Oranje hebben we al eens moeten buiten schoppen, het enige goeds dat de Brusselse bourgeoisie ooit heeft ge daan.' Het is een verwijzing naar 1830, het jaar dat België zich afscheurde van de Nederlanden. Het begon met een opvoering van opera De Stomme van Portici. Opgejut door de opstandige teksten op het po dium, stormden enkele heethoof den de Brusselse Muntschouw burg uit, plunderden de Staatsuit geverij en staken het huis van de minister van Taalzaken in brand. Een maand later riepen de Belgen de onafhankelijkheid uit. De rest is geschiedenis. En als het aan de Vlamingen ligt, blijft dat ook zo. Ze voelen niets voor een nieuwe verbinding met Nederland, blijkt uit een peiling van de kranten Gazet van Antwer pen en Het Belang van Limburg. Ongeveer 55 procent van de Ant werpenaars is tegen. Als België bij Nederland was gebleven, was de Neder landse taal niet zo Hol lands geweest en de Nederlandse keuken beter. Was er in het zui den minder op los gebouwd en had het noorden er minder eento nig uitgezien. „En samen met Luxemburg waren we het rijkste land van Europa geweest", stelt de Brusselse schrijver Geert van Isten- dael in zijn boek 'Mijn Nederland'. Maar niet iedereen in Vlaanderen is te porren voor een fusie met Ne derland. De liefde is in het noor den groter dan in het zuiden. Uit een enquête van RTL is gebleken dat tweederde van de Nederlan ders Vlaanderen er best bij wil heb ben. In Vlaanderen denken ze daar iets anders over. Op het internet regende het deze week reacties, onder meer op de si te van krant Het Laatste Nieuws. 'Man man man, we gaan de Wa len toch niet buiten kieperen om ons dan te laten knechten door den Hollander.' En: 'Natuurlijk zeg gen de Nederlanders ja: dan zijn ze er gerust in dat er geen wegen belasting komt in Vlaanderen'. 'Met Zeeuws-Vlaanderen, Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13