Regeringsformatie België 1 2 I Vrijdag 24 augustus 2007 PZC Het land van ooit. De regeringsformatie in België is weer in een impasse geraakt nu formateur Leterme na 74 dagen van vruchteloos onderhandelen zijn opdracht heeft teruggegeven aan koning Albert II. Vlamingen en Walen staan lijnrecht tegenover elkaar. En eigenlijk is het nooit anders geweest. door onze correspondente Pascale Thewissen illustratie Chantal van Wessel De straten van Voeren liggen er netjes bij. Niks herinnert nog aan de woelige jaren zeventig en tachtig, toen de Voerstreek, waar kerkmuren en asfalt met leuzen werden beklad, het Belfast van België werd genoemd en hier een roerige taalstrijd werd uitgevochten. Walen en Vlamingen gaan allang niet meer met elkaar op de vuist. Maar echt boteren doet het nog steeds niet tussen beide bevolkingsgroepen. Het separatisme wint, zeker in Vlaanderen, de laatste weken terrein. De halsstarrige weige ring van Wallonië om mee te werken aan een nieuwe staatshervorming is daar debet aan. Al tien weken slepen de onderhandelingen over een nieuwe regering zich voort. De Vlaamse christendemocraat Yves Leterme is nog geen stap verder gekomen sinds 11 juni, de dag na de verkiezingen die het politieke landschap in België herschiepen in een mij nenveld. Een centrumrechtse coalitie van libe ralen en christendemocraten lijkt verder weg dan ooit. De schuld, zeggen de Vlamingen, ligt bij de Walen. Die willen per se niet dat de deelstaten nóg meer macht krijgen. Als het zo doorgaat, vrezen ze, blijft van België straks niet veel meer over dan een lege huls. De Walen zijn ook bang - en niet ten onrechte - dat de finan ciële solidariteit van de Vlamingen, goed voor miljarden euro's per jaar, op het spel staat. Nieuw is de discussie niet. Het einde van Bel gië wordt al jaren voorspeld. „Zal België in het jaar 2000 zijn 170 jarig be staan vieren?", vroeg de Franstalige liberaal Jean Gol zich in 1994 al af. Aanleiding waren de door de Walen verfoeide Sint Michielsak koorden, die in dat jaar van België een federale staat maakten en een belangrijke stap vorm den op weg naar meer autonomie voor de deelstaten. Een overwinning voor de Vlamin gen. De toenmalige leider van de Vlaamse regering, Luc van de Brande, kondigde zelfs aan dat de onafhankelijkheid van Vlaanderen in 2002 een feit zou zijn. „De Sint Michielsakkoorden zijn het resultaat van de zoveelste chantage van Vlaanderen, dat met separatisme dreigt", schreef Gol in de es saybundel 'Het nut van België'. „Wederom zijn de Franstaligen door de knieën gegaan." Volgens Gol werd door de staatshervorming de economische, financiële en sociale solidari teit tussen de Belgische gebiedsdelen uitge hold, werd Vlaanderen nóg rijker en Wallonië alleen maar armer en werden de Franstaligen in de Brusselse rand en de Voerstreek aan hun lot overgelaten. „En dan hopen ze dat het daarbij blijft. Niets daarvan, want er worden alweer nieuwe her vormingen aangekondigd. De regionalisering van de sociale voorzieningen en van de staats schuld worden ons als volgende etappes toege zegd", fulmineerde een visionaire Gol, die een jaar later, in 1995, plotseling overleed. Saillant detail: Gol was de politieke peetvader van de huidige liberale leider Didier Reynders. Het lijkt erop dat die de waarschuwingen van Gol ter harte heeft genomen, want Reynders is fel tegenstander van het overdragen van nóg meer bevoegdheden naar de deelstaten. Vlaanderen is echter doof voor de Waalse argu menten. Filip Dewinter, voorman van het ex treemrechtse Vlaams Belang, wil het Vlaams parlement zelfs in spoedzitting bijeenroepen om eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roe pen. In de Vlaamse krantencommentaren wordt ge waarschuwd voor de radicalisering van de pu blieke opinie. De Vlaamse kranten trekken hard van leer tegen de Franstaligen. 'Mis schien moet de Vlaamse regering maar eens beginnen met de voorbereiding van de Vlaam se onafhankelijkheid', opperde het Belang van Limburg. 'Zelfs hardwerkende, brave Vlaamse (con-)federalisten dreigen separatist te wor den', waarschuwde Het Nieuwsblad. Een internetenquête van de Gazet van Ant werpen bevestigde dat beeld. Liefst 84 procent van de ondervraagden vindt de Waalse onver zettelijkheid onaanvaardbaar en volgens 64 procent is een splitsing van België op termijn onvermijdelijk. De Walen zouden de crisis onderschatten, in de veronderstelling dat de Vlamingen uiteinde lijk toch overstag gaan. Een misvatting. „Ik denk dat steeds meer verstandige mensen er rekening mee houden dat Vlaanderen finaal kan besluiten uit België te stappen", stelt pro fessor privaatrecht Paul van Orshoven. „Om dat een minderheid van de bevolking de legi tieme en democratische aspiraties van de meerderheid niet aan z'n laars kan blijven lap pen." In Wallonië wordt (vanzelfsprekend) heel an ders tegen de politieke crisis aangekeken. „Vlaanderen mag alles vragen en eisen, maar het erkent het recht van de Franstaligen niet om tegeneisen te stellen die voor een compro mis zorgen", is de teneur daar. De koning, samen met de Rode Duivels toch altijd nog het bindmiddel van de staat België, moest er vorig weekend aan te pas komen om de gemoederen te bedaren. Maar ook hij was niet succesvol. Een gevleugelde uitspraak die steeds terug komt, is die van de Waalse socialist Jules Des- trée. 'Sire, er zijn geen Belgen', schreef hij al in 1912 in zijn 'Brief aan de koning over de schei ding van Wallonië en Vlaanderen'. Gol paste die uitspraak aan zijn tijd aan. „Er zijn nog al tijd Belgen", concludeerde hij, „maar die zijn tegenwoordig Franstalig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12