Ex-premier Pakistan keert terug Gotovina reisde de halve wereld over SSiei'm Al-Qaeda Irak slaat terug naar 'afvalligen' Afghanistan Terreurnetwerk levert strijd met andere militante soennieten. Nawaz Sharif zegt dat einde van president Musharraf nabij is. Gezochte Kroatische generaal gebruikte valse paspoorten. 1 O Vrijdag 24 augustus 2007 PZC BAGDAD - Bij gevechten tussen mi litante Iraakse soennieten en le den van het terreurnetwerk Al-Qaeda zijn zeker 25 doden ge vallen. Dit meldde de Iraakse poli tie gisteren. Op een markt in de Iraakse stad al-Makdadija zijn ze ker zestien doden gevallen toen een man met een springstofgordel zichzelf opblies in een menigte mensen. In de stad Kanan hebben militan te strijders gisteren een moskee en twee huizen opgeblazen. Daarbij zijn twaalf mensen om het leven gekomen. Volgens de politie was de aanslag het werk van Al-Q_aeda. Twaalf inwoners zijn ontvoerd, on der wie vijf vrouwen en zeven kin deren. Vermoedelijk zijn de slacht offers in opstand gekomen tegen de streng islamitische leer van Al-Qaeda. In een nieuw rapport van de Ame rikaanse inlichtingendiensten wordt ernstig getwijfeld aan het vermogen van de Iraakse regering van premier Maliki om de sektari sche verschillen in het land te over winnen. Dat meldde The New York Times gisteren. Het rapport stelt dat de positie van de Iraakse regering de komende zes tot twaalf maanden verder zal ver zwakken. Maliki ligt in Washing ton onder vuur. De Democrati sche senator Carl Levin pleitte de ze week voor het vertrek van Mali ki. Ook president Bush zei dat er frustraties zijn, maar noemde Mali ki later 'een goede kerel' met een zware baan. „Ik steun hem." Zeker 25 mensen zijn omgeko men door aanslagen en gevech ten met AI-Qaeda-strijders in Irak. In de VS Zwelt de kritiek op de iraakse premier Maliki aan. ISLAMABAD - De verbannen Paki staanse oud-premier Nawaz Sharif mag terugkeren naar zijn vader land. Dat heeft het Hooggerechts hof gisteren bepaald. Sharif noem de het besluit een overwinning op de dictatuur. „Het is het begin van het einde van Musharraf" De Pakistaanse regering liet weten dat aan het vonnis gehoor zal wor den gegeven. Een regeringswoord voerder zei tegen het staatspers- agentschap APP dat 'we de wereld zullen tonen dat we ons aan de wet en constitutie houden en gelo ven in tolerantie en rechtvaardig heid'. Tweevoudig oud-premier Sharif ging in 2000 in ballingschap, nadat hij het jaar daarvoor bij een staats greep door het leger was afgezet. De 57-jarige Sharif zei in Londen 'zo snel mogelijk terug te keren' om deel te nemen aan de verkie zingen die voor later dit jaar ge pland staan. Het Hooggerechtshof onder voor zitterschap van Ifthikar Chaudhry stelde in zijn oordeel dat de grond wet elke Pakistaan het basisrecht garandeert om te leven in Paki stan. Nawaz Sharif heeft daarom 'het onvervreemdbare recht om te rug te keren naar Pakistan en om daar te blijven'. Honderden aanhangers van Sharif vierden feest buiten het Hoogge rechtshof na de uitspraak, aldus de BBC. Zij riepen om het vertrek van president Pervez Musharraf. Het is echter niet uitgesloten dat de voormalige premier na zijn te rugkeer opnieuw wordt aange klaagd. Sharif werd na de coup van okto ber 1999 tot levenslang veroor deeld wegens belastingontduiking, verraad en kaping. Na bemidde ling door het Saudische konings huis mocht hij met zijn familie in oktober 2000 vertrekken naar Sau- di-Arabië. Later ging hij in Londen wonen. Volgens Pakistan is destijds een ak koord gesloten waarin Sharif be loofde tien jaar in ballingschap te gaan en zich in die periode niet met de politiek te bemoeien. De 1^ Sharif was twee keer premier van Pakistan tot hij in 1999 werd afgezet door generaal Musharraf. Hij wil meedoen aan de verkiezin gen later dit jaar in Pakistan. ex-premier ontkent de deal en diende op 3 augustus een verzoek in bij het Hooggerechtshof om te mogen terugkeren. Pikant detail is dat Chaudhry dit jaar nog een fel gevecht met Musharraf voerde, nadat die de op perrechter in maart had geschorst omdat hij zijn functie voor per soonlijk gewin zou hebben mis bruikt. Na maanden van protesten verloor Musharraf en in juli her stelde het Hooggerechtshof Chaudhry in zijn ambt. Sharifs terugkeer betekent nieuwe politieke kopzorgen voor Mushar raf Die hoopt later dit jaar te wor den herkozen. Musharraf gaat daar bij mogelijk een alliantie aan met de eveneens in ballingschap leven de ex-premier Benazir Bhutto. Zij en Sharif zijn de populairste politi ci in het land. DEN HAAG - De door het Joegosla- vië-tribunaal aangeklaagde Kroati sche generaal Ante Gotovina heeft tussen 2001 en 2004 de halve we reld afgereisd, ondanks een inter nationaal opsporingsbevel tegen hem. Hij gebruikte daarbij twee vervalste Kroatische paspoorten. De reisdocumenten bevatten zijn eigen pasfoto maar stonden op an dere namen. Dat heeft Carla del Ponte, hoofd aanklaagster bij het tribunaal, be kendgemaakt. Zij deed dat om te voorkomen dat de rechters Gotovi na, die sinds december 2005 in Den Haag vastzit, vrijlaten in af wachting van het begin van zijn proces. Gotovina wordt beschul digd van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid. De aanklacht van het tribunaal te gen Gotovina werd in juli 2001 be kend. Direct daarna verliet hij Kroatië. In de jaren daarna was de Kroatische generaal niet alleen veelvuldig in Spanje en Italië maar ook talloze malen in Zuid-Ameri- ka (Brazilië, Argentinië, Chili, Pe ru, de Dominicaanse Republiek) en Azië (Singapore, Maleisië, Ja pan). Gotovina dook ook op in Mauritius en Tahiti. Op 7 decem ber 2005 werd hij op Tenerife 'Hij dook onder met hulp van tenminste honderd ex-militairen in Kroatië' (Spanje) gearresteerd. Del Ponte stelt dat Gotovina kon onderduiken door hulp van hon derd tot tweehonderd ex-militai ren in Kroatië, bekenden en vrien den in Zuid-Amerika alsmede le den van de Italiaanse maffia. Hij heeft ook financiële middelen in het buitenland. De vervalste Kroa tische passen stammen uit 1996 en 1998. Ze zijn uitgegeven in Zapre- sic en Zagreb. Geboorteplaats en -jaar wijken in beide passen af en zijn onjuist. De hoofdaanklaagster stelt dat het risico bestaat dat Goto vina vlucht als hij op vrije voeten wordt gesteld in afwachting van zijn proces. Dat bewijst de geschie denis, aldus Del Ponte. Gotovina gaf zich ook niet vrijwillig over. De Kroatische regering wist hem niet aan te houden ook al was zij op de hoogte van de locatie waar Gotovina woonde en meestal ver bleef Gotovina heeft aangeboden na zijn vrijlating een elektronische enkelband te dragen zodat zijn be wegingen permanent kunnen wor den gevolgd. Hij is ook bereid 24 uur per dag thuis te blijven. Bewa king bij zijn huis vindt hij geen probleem. Gotovina is bereid een borgsom te betalen. De Kroatische regering en de aartsbisschop van Kroatië hebben schriftelijke garan- Ante Gotovina Ante Gotovina was opperbevel hebber tijdens Operatie Storm. Daarbij slaagde het Kroatische leger er in de zomer van 1995 in West-Slavonië en de Krajina terug te winnen voor Kroatië. Veel Serviërs sloegen op de vlucht of werden vermoord. Daarvoor is Gotovina aange klaagd door het Joegoslavië-tri- bunaal. tie gegeven dat Gotovina naar Den Haag terugkeert voor zijn proces. Del Ponte wijst er echter op dat een enkelband vluchten niet voor komt. Garanties van de regering en de geestelijke noemt zij waarde loos. Een borgsom kan Gotovina niet betalen aangezien zijn beken de rekeningen zijn geblokkeerd. Ook noemt zij twintig maanden voorarrest te weinig om vrijlating te rechtvaardigen. KANDAHAR - Radicaalislamitische Taliban-strijders hebben gisteren in Afghanistan zeker tien Afgha- nen gedood die een konvooi be waakten met goederen voor de in ternationale troepenmacht in het land. De Taliban vielen de stoet vrachtwagens aan bij de stad Qa- lat. De Nederlandse oud-minister van Defensie Voorhoeve pleitte giste ren voor omvorming van de Na- vo-missie in Afghanistan tot een missie onder de vlag van de Vere nigde Naties. Aan zo'n VN-missie kunnen ook islamitische landen meedoen. Hiermee wordt volgens hem voorkomen dat de missie leidt tot een confrontatie tussen westerse troepen en islamtische strijders. Minister Van Middelkoop van Defensie noemde het in een reactie belangrijker dat de VN be trokken zijn bij Afghanistan in het kader van de ontwikkelingshulp. Aanhangers van Nawaz Sharif geven op straat uiting aan hun vreugde over de uitspraak van de Hoge Raad, dat de ex-premier mag terugkeren naar Paki stan. Het oordeel van de rechter is een nieuwe tegenslag voor president Pervez Musharraf. foto B.K.Bangash/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10