Buitenlam Nieuwe partij list Berlusconi Olieoproer in Myanmar Tientallen doden door aanslagen in Irak Zelfmoordaanslag met brandstoftankwagen eist zware tol. Protégee zal op rechts inspelen op afkeer Italianen van politiek. Bengalezen demonstreren voor afschaffen noodtoestand Dertien actievoerders door de militaire junta gearresteerd. PZC Donderdag 23 augustus 2007 7 BAGDAD - Bij een zelfmoordaan slag op een politiebureau zijn giste ren in Irak zeker 25 mensen omge komen. Ruim zeventig mensen raakten gewond. Volgens de poli tie ramde de dader met een brand stoftankwagen de toegangspoort tot het bureau in Baiji, dat 180 kilo meter ten noorden van de hoofd stad Bagdad ligt. Een crash van een Amerikaanse le- gerhelikopter in het noorden van Irak heeft veertien militairen het leven gekost. Het toestel kwam ver moedelijk neer door een technisch mankement. Dit maakte de Ameri kaanse nieuwszender CNN giste ren bekend. Er zijn volgens het leger geen aan wijzingen dat opstandelingen de UH-60 Black Hawk-transportheli- kopter hebben neergehaald. Het toestel stortte in de nacht van dins dag op woensdag neer. Waar dat gebeurde is niet bekendgemaakt. De Black Hawk maakte deel uit van een legeronderdeel dat norma liter opereert in de regio rond Tik rit ten noorden van Bagdad. De Amerikanen hebben de afgelo pen jaren met enige regelmaat een helikopter verloren in Irak. De ern stigste crash met een Amerikaanse legerhelikopter was in januari 2005. Hierbij vielen 31 doden. Iraakse veiligheidstroepen hebben dinsdag bij een operatie in de hoofdstad Bagdad 56 leden van ter reurnetwerk al-Qaida gedood. Dat is gisteren vernomen van een bron bij het ministerie van Binnenland se Zaken. pi* Met een tankwagen vol brand- stof is een zelfmoordaanslag in Irak gepleegd. Bij een helikopter ongeluk vonden veertien Ameri kanen de dood. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Silvio Berlusconi heeft een meesterwerk afgeleverd: een nieu we partij die de huidige rechtse partijencoalitie bij de volgende ver kiezingen aan de macht helpt. Ach ter het initiatief schuilt een vehikel waarmee Berlusconi zijn huidige partners kan gaan 'opeten'. „Absurd, al die opwinding om niets, we hebben alleen maar een naam en een logo veilig willen stel len", probeerde Berlusconi de brand te blussen. Hij wist echter dat de Partij van de Vrijheid, zoals die vorige maand in Brussel in het grootste geheim is geregistreerd door zijn nieuwe en overactieve vertrouwelinge Michela Vittoria Brambilla, rechts Italië in een shocktoestand zou brengen. De mediamagnaat was met zijn Forza Italia steeds afhankelijk van kleinere partijen, zoals de ex-fascis- tische Nationale Alliantie en de se paratistische Lega Nord, om te kunnen regeren. Berlusconi en zijn coalitie verloren in 2006 met een paar duizend stemmen ver schil van het linkse blok van de huidige premier Prodi. Dat verlies werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt door de machtsspelletjes van collega-partijleiders. Berlusconi weet dat hij de enige echte ster in het rechtse kamp is, maar met de huidige kieswet zit hij vast aan partners die steeds meer glans verliezen. Berlusconi re deneert altijd het 'nieuwe' te heb ben vertegenwoordigd en wil niet dat zijn populistische revolutie vastloopt. Hij heeft geprobeerd de coalitie om te vormen tot één par tij, maar krijgt daarvoor geen steun van de kleine partijen. De ge wezen premier heeft zijn geduld verloren en gekozen voor een pj* Partij van de Vrijheid wordt ge- leid door Michele Vittoria Bram billa, een zakenvrouw die is uitge groeid tot een fenomeen, maar werkt voor de ex-premier. nieuw wapen: Michela Vittoria Brambilla. Deze 39-jarige zaken vrouw met lang rood haar en ultra korte rokken, is in een jaar tijd een fenomeen geworden. Ze zit in elke talkshow en verkondigt daar het woord van Berlusconi, maar maakt nadrukkelijk geen deel uit van zijn partij. Ze wil het contact met 'de mensen' herstellen, vooral jongeren. Inmiddels heeft ze van haar baas ook een 'TV-station van de Vrijheid' gekregen en een 'Krant van de Vrijheid'. Brambilla is Berlusconi's antwoord op de af keer van de politiek. Officieel zal de partij als 'extra' burgerlijst mee doen aan lokale verkiezingen, maar iedereen weet dat Berlusconi een nieuwe initiatief is begonnen. DHAKA - Een politieman achtervolgt een actie voerder tijdens een demonstratie vlakbij de uni versiteit van Dhaka, in Bangladesh. In de hoofd stad vonden gisteren rellen plaats die een uiterst gewelddadig verloop kenden. De botsingen tus sen studenten en politie hadden meer dan 100 gewonden tot gevolg. De demonstranten kwa men in actie tegen een net uitgevaardigd uit gaansverbod. Ook eisen ze een einde aan de noodtoestand die al vanaf januari van dit jaar van kracht is. foto Pavel Rahman/AP Junta Birma arresteert dissidenten YANGON - Daags nadat de militaire machthebbers van Birma dertien actievoerders arresteerden gingen gisteren ongeveer driehonderd be togers de straat op om te proteste ren tegen het verdubbelen van de brandstofprijzen. De demonstratie liep echter snel af toen een knokploeg van jun ta-aanhangers de confrontatie zocht en zes demonstranten in au to's afvoerde. De betogers begon nen hun protestmars aan de rand van Yangon (Rangoon), het finan ciële centrum van Birma. Zij moe digden omstanders aan mee te doen. „Wij willen aandacht vragen voor de economische moeilijkheden waarin het Birmaanse volk zich be vindt en die door de stijging van de brandstofprijzen nog eens verer gerd worden", legde demonstrante Mimi aan de omstanders uit. Op het moment dat de junta-aan hangers arriveerden, begonnen de twee groepen tegen elkaar te schreeuwen. Toen de knokploeg de demonstranten met stokken be gon te slaan en zes van hen in au to's sleurden, verspreidden de de monstranten zich snel, zei een oog getuige die uit angst voor represail les zijn naam niet wilde noemen. Waar de zes heen werden ge bracht was onduidelijk. Een protestactie die kennelijk voor gistermiddag gepland was bij de Sule Pagode in het centrum van Yangon werd in de kiem ge smoord, togn agenten in burger minstens drie bekende activisten van straat haalden en in auto's meenamen. Onder de actievoerders die dins dagavond werden opgepakt waren leiders van de democratiseringsbe weging Studenten van de Genera tie 88, die zondag vierhonderd mensen op de been brachten voor een protestmars tegen de stijging van de brandstofprijzen. De staats krant Nieuw Licht van Myanmar zei dat 'agitatoren' van de groep waren gearresteerd omdat ze had den geprobeerd de stabiliteit en veiligheid van Birma te ondermij nen. Zij kunnen volgens de media tot twintig jaar celstraf krijgen. Studenten van de Generatie 88 ver wijst naar een opstand voor demo cratie die in 1988 uitbrak in een tijd van economische malaise en straatprotesten tegen een prijsver hoging voor rijst. De studenten die bij de opstand vooraan liepen werden langdurig opgesloten en blootgesteld aan marteling nadat het leger de orde met harde hand had hersteld. Verschillende van hen, onder wie de bekende dissi dent Min Ko Naing, waren onder de dertien activisten die dinsdaga vond werden opgepakt. De Amerikaanse mensenrechten groep US Campaign for Burma zei De militaire junta heeft 13 vooraanstaande dissidenten gearresteerd, waaronder Min Ko Naing en zes andere studentenleiders omdat ze een protestactie leidden tegen de stijging van brandstofprijzen. De junta, die in 1962 aan de macht kwam, heeft de veiligheidsmaatregelen verscherpt. dat bij andere politieacties nog vijf studenten en drie andere activis ten waren opgepakt. De junta, die sinds 1962 aan de macht is, maakte op 15 augustus aardgas vijf keer zo duur. De prijs van diesel werd verdubbeld, ter wijl de aardolieprijs steeg met 67 procent. Dit alles gebeurde zonder aankondiging. CHINA LAOS THAILAND ÉÉnlnraNP Mandala' EIW w* .an NayPyiT Beng a/en 'V MYANMAR (BIRMA) YangonT (Rangoon) Andaman Zee Aung San Suu Kyi: Bekendste oppositie leidster. De Nobelprijs winnares heeft al 11 jaar huisarrest. Zeker 1100 mensen zitten vast om politieke redenen. Aantal inwoners: 47,37 miljoen Doorsnee inkomen; $1 per dag Brandstofprijzen zijn bijna verdubbeld de afgelopen week Min Ko Naing: Leider die een belangrijke rol speelde bij de studentenprotesten in 1988 die bloedig werden neergeslagen. infographic: GN foto's: AP, Getty Images bron: UNPO, Campaign for Burma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7