Leerlingen Goese Lyceum locatie Bergweg balen van sigarettenban Zo nu en dan Onderzoek werking hagelkanon Actie voor behoud ambulance gaat door Vloed Eendrachtweg wordt afgesloten Vijf kinderen strijden om ketting Kapelle Rokers op school voor beroepsonderwijs hekelen nieuwe regel. Fruittelersorganisatie NFO schakelt hagelschadetaxateurs in. Echtpaar heeft het druk met nieuw hotel in Anna Jacobapolder. Ruim 2500 krabbels worden volgende week aan wethouder gegeven. 26 Donderdag 23 augustus 2007 PZC door Luc Oggel GOES - 'Kut', 'klote', 'bullshit', 'dis criminatie'. Het is zomaar een greep uit de reacties die je krijgt als je leerlingen van het Goese Ly ceum locatie Bergweg vraagt wat ze vinden van het algehele rook verbod in en om hun school. Sinds deze week heeft de directie de sigaret compleet in de ban ge daan en mag ook op het plein en zelfs daarbuiten geen sigaret meer worden opgestoken. Wie toch wordt betrapt krijgt straf en in het uiterste geval volgt een gesprek met de ouders. Maar tegenhouden kun je het toch niet, denken velen. „Bijna iedereen die rookt baalt er van", zegt Manon de Bruine (14, rookt sinds een jaar) uit 's-Heer Hendrikskinderen. Ze zit in het derde jaar van de opleiding Han del en Administratie. „Ik snap wel dat het slecht is voor je gezond heid, maar je moet toch zelf weten of je rookt?", klinkt het veronge lijkt. Of ze zich eraan houdt? „Ik heb stiekem al wel een keer snel een hijsje genomen achter de school." In opstand komen heeft echter geen zin, denkt ze. Een 16-jarige leerling uit Kortgene Leerlingen van het Goese Lyceum locatie Bergweg denken dat roken rond de school niet valt tegen te houden. foto Mechteld Jansen ('mijn familie weet niet dat ik rook') die woensdag even na vie ren de school uitloopt, steekt met een een sigaret op. Ook hij baalt van het verbod. „Ik zit in m'n exa menjaar, dus ik wil wel de kans hebben om af en toe te kunnen ro ken." Het feit dat er voor leraren nog wél een rookkamertje in de school is, vindt hij oneerlijk. „Of 1*5 Op het schoolplein van het Goe- se Lyceum locatie Bergweg wordt afkeurend gereageerd op het algehele rookverbod dat de directie heeft afgekondigd. iedereen houdt zich eraan, of nie mand." Hij wil wel ooit stoppen met roken. „Het is gewoon onge zond." Geoffrey Huisman (15) uit Kapelle vindt het rookverbod 'nergens op slaan'. „Je kunt het toch niet tegen houden", zegt hij, terwijl hij nog op het schoolplein de vlam in zijn sigaret steekt. „Buiten heeft toch niemand er last van?" Wat Goesenaar Ricardo Veldman (15) betreft is de sigarettenban dis criminatie. „Het is hetzelfde als met die hoofddoekjes. Dat is ook een eigen keuze, net als roken." door Harmen van der Werf GOES - De Nederlandse Fruittelers organisatie (NFO) laat in Zeeland onderzoek doen naar de effectivi teit van hagelkanonnen. Om de on afhankelijkheid van het onderzoek te waarborgen, zijn taxateurs van hagelschadeverzekeraars gevraagd tellingen uit te voeren. Aan het ein de van het seizoen volgt een eerste evaluatie. „Wij willen weten of die appara ten echt werken", legt voorzitter A. Slabbekoorn van de NFO in Zeeland en Brabant het doel van het onderzoek uit. „De fabrikan ten van hagelkanonnen stellen dat ze effectief zijn. Een aantal weer- deskundigen weerspreekt dat. Het beste is om de werking in de prak tijk te toetsen." Taxateurs van hagelschadeverzeke raars zijn, aldus Kapellenaar Slab bekoorn, de aangewezen personen om het onderzoek te doen. „Zij kunnen objectieve tellingen doen en in beeld brengen of er geen of minder hagelschade is in de buurt van hagelkanonnen." Het onder zoek zal zich over meerdere jaren moeten uitstrekken, volgens Slab bekoorn. Niet alleen in Zeeland staan hagel kanonnen ter discussie, maar ook in Limburg. De provincie Limburg heeft het gebruik verboden in af wachting van onderzoek naar de veiligheidsrisico's voor het vlieg verkeer en de geluidsbelasting van hagelkanonnen. Het is niet bekend wanneer de studie begint. De pro vincie vindt dat de fabrikanten dit moeten betalen. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Druk, druk, druk. Het valt niet mee om er naast je restaurant zomaar even een hotel bij te gaan runnen. Daar weten Eric en Karin Moerland van 't Veerhuis in Anna Jacobapolder sinds kort alles van. „Zeker in het begin waren er nog wat kinderziek tes", vertelt Eric. „Het ene mo ment stond ik hier, en dan weer daar. Soms voelde ik me net John Cleese in Fawlty Towers." Nu, drie weken na de opening, durft het echtpaar te zeggen dat het hebben van een hotel hartstik ke leuk is. Eric en Karin exploite ren al jaren het goedlopende res taurant 't Veerhuis, dat Eric in 1992 met zijn vader opende op de plek waar vroeger het pontje naar Zijpe vertrok. De wens om er ook een hotel te beginnen leefde al ja ren, maar het mocht eerst niet van de gemeente. Zo'n twee jaar gele den - toen het stel voor iets heel anders op het gemeentehuis was - begon een ambtenaar er spontaan weer over. Dat de tijd er nu mis schien wel rijp voor was. Hij had gelijk, want nu staat het er gewoon: Hotel Oosterschelde. Een leuk klein hotelletje met twaalf ka mers op één van de leukste plekjes van Zeeland. Lekker rustig én met een mooi uitzicht op het water. Je moet er van houden, natuurlijk. Tot nu toe zijn het vooral wat oudere mensen die het hotel heb ben bezocht. Pak hem beet de vijf tigplusser. „Er waren ook wel een paar jonge gasten", vertelt Eric. „Die vroegen me waar ze de barre tjes en de eettentjes konden vin den. Haha, ze zaten hier duidelijk niet helemaal op hun plek." Hoewel hij erg blij is met de uit breiding van zijn zaak, blijft Eric zich het meest op zijn gemak voe len in de keuken. „Schat, ontvang jij deze mensen even", vraagt hij aan Karin als twee gasten voor het hotel zich melden. Het mag duide lijk zijn: het hotel is vooral haar pakkie-an. Trots laat ze de kamers zien. Sommige bescheiden, andere een beetje groter en er is zelfs een heuse bruidssuite. Met bubbelbad. „Daar hebben we zelf ook al een paar keer ingezeten", grapt de gast vrouw, die nog even wijst op het uitzicht over het water. „De men sen komen hier echt tot rust. Soms komen ze helemaal gestrest binnen en maken ze zich al druk over een ontbrekende handdoek. Als ze weggaan zijn ze de rust zel- 'Er waren gasten die vroegen waar de barretjes waren. Die zaten hier niet op hun plek' ve en roepen ze dat ze zeker terug komen." In het hotel hebben in korte tijd al mensen uit diverse landen gelo geerd. Nederland, België, Frank rijk, Spanje, Duitsland. „Zelfs een paar dames uit Slovenië", zegt Karin. Binnenkort breekt een span nende tijd aan voor het onderne mersechtpaar. Het is mooi dat het hotel in zijn eerste drie weken goed gevuld was, maar komen de mensen ook in de winter naar het afgelegen Anna Jacobapolder? „Ik kan het moeilijk inschatten", zegt Eric. „Maar ik denk dat elk jaarge tijde zijn mensen trekt." Karin knikt. „Zelf vind ik het hier in de winter eigenlijk nog veel mooier." Restaurant 't Veerhuis en Hotel Oosterschelde k- Vader en zoon Moerland begonnen in 1992 hun restaurant in het oude wachthuisje van de pont naar Zijpe. Beetje bij beetje bouwden ze het uit tot een succesvol restaurant. Het hotel heeft bewust een andere naam dan het restaurant gekregen: Oosterschelde. De eigenaren wilden een naam die iets zei over de lig ging. Karin: „Hotel-restaurant 't Veerhuis kan overal liggen." In oktober volgt nog de officiële opening van het nieuwe hotel. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het besluit over een eventuele verhuizing van de ambulancepost mag dan zijn uitgesteld; de initiatiefnemers van de handtekeningenactie in Scher- penisse en Sint-Maartensdijk trek ken volgende week gewoon naar het gemeentehuis om de ruim 2500 krabbels te overhandigen. „Al is het maar als signaal naar de toe komst", zegt C. Koopman. De Thoolse wethouder M. Velt huis zegt ze graag in ontvangst te nemen, maar benadrukt nog eens dat de gemeente in feite niets te zeggen heeft over waar de ambu lancepost komt. Dat is een zaak van de Regionale Ambulance Voor ziening Zeeland (RAVZ). „Ik geef ze graag door. Het geeft weer wel ke gevoelens er in de dorpen le ven", aldus de wethouder. C. Koopman, betrokken bij de ac tie in Smerdiek en Scherpenisse, heeft een dubbel gevoel over de re cente ontwikkelingen. „Enerzijds ben ik blij dat de post voorlopig in Sint-Maartensdijk blijft, maar aan de andere kant had ik ook wel wil len weten of Poortvliet een goed alternatief was geweest voor Tho- len-stad." Een onderzoek dat dat had moeten uitwijzen gaat (voorlo pig) niet door. Dat komt omdat de RAVZ de problematiek van aanrij- tijden volgend jaar in een Zeeuws verband wil bekijken en niet voor Tholen alleen. De interim-direc teur hecht daar waarde aan, Zijn voorganger wilde de Thoolse post hoe dan ook van Sint-Maartens dijk naar Tholen verplaatsen. Dat leidde tot commotie in Stavenisse, Smerdiek en Scherpenisse. een conflict tussen vader en zoon is de kern van dit actuele toneelstuk over ontpoldering met zang en muziek gratis brochure kaarten info zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) THOLEN - Verkeer dat vanuit Tho len richting Steenbergen of Halste ren gaat, moet vanaf maandag reke ning houden met omleidingen, omdat aan de Eendrachtweg werk zaamheden worden uitgevoerd. Het gaat om het - vanuit Tholen gezien - laatste stuk van de weg, dat aansluit op de Steenbergseweg bij Halsteren. Daar wordt een aan sluiting op het nieuwe deel van de A4 gerealiseerd. Ook komt er een carpoolplein. Zonder tegenslag duren de werk zaamheden zes weken. Rijkswater staat geeft omleidingsroutes aan. KAPELLE - Wie de kinderburge meester van Kapelle wordt, staat nog niet vast, maar een ding is ze ker: het gaat een meisje worden. Vijf meiden uit groep 7 van diver se basisscholen hebben zich tot nu toe gemeld voor de post. Het gaat om Eva Pijpelink, Raiesa Niamat, Miranda Meijers, Demi Holleman en Froukje Goessens. Zaterdag, tijdens de Kapelse Dag, wordt bekend wie dit jaar de kin derburgemeestersketting mag dra gen. Ze strijden vanaf 14.00 uur te gen elkaar op het bordes van het gemeentehuis, met ludieke spelle tjes als het doorknippen van een lintje. De kinderburgemeester as sisteert bijvoorbeeld bij de binnen komst van Sinterklaas. De kandida ten geven onder meer aan het 'leer zaam' te vinden kinderburgemees ter te zijn. „Ze willen graag i?> goeds doen voor Kapelle" z' een gemeentewoordvoerster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56