Continu in strijd met de elementen Windsurfen kent zelfs herintreders Met veel water en wind uit alle richtingen is het in Zeeland goed surfen. Het plankzeilen is helemaal terug maar de trends zijn anders. - '.seï. ZM Donderdag 23 augustus 2007 ^53ir De grootste uitdaging is op de surfplank te blijven staan. foto Marijke Folkertsma door Anoeska Gijzel „Mijn ouders vonden dat ik wat te doen moest hebben en stuurden me naar surfles. Dat was de groot ste fout van hun leven. Ik ben er niet meer mee opgehouden." Thijs Westbroek (18) uit Amers foort is een fanatiek surfer. Windsurfer wel te verstaan. Min stens vijftien uur per week staat hij zelf op de plank, acht uur per dag geeft hij anderen les aan de Veersegatdam. „Mentaal en fysiek ben ik er dage lijks wel twintig uur mee bezig", vertelt hij. „Ik praat er veel over en zelfs tijdens het eten draait er een film over surfen." Het leukste aan surfen vindt hij de variëteit. „]e kunt heel veel dingen doen. Bij windkracht zes of zeven kun je op zee mooi springen, sal to's maken enzo. Je gaat dan wel zeventig kilometer per uur." „Je bent de hele tijd op het water en bent continu in strijd met de elementen", vult collega Thijs Na- gelkerke uit Brantgum aan. „Dat vind ik het mooiste. De grootste uitdaging is op de surfplank te blij ven staan, zeker als je een moeilij ke sprong doet. Dan is het echt sur vival op het water." door Timo van de Kasteele Surfen, is dat nog een beetje hip? Jazeker, het komt weer helemaal te rug! „De trends op het gebied van windsurfen zijn de afgelopen jaren wel sterk veranderd", zegt Jan van Dongen van Jonker Funsport uit Renesse. „Voorheen waren het lan ge, smalle boards. Nu zijn het kor te, brede boards die hetzelfde draagvermogen hebben, maar veel wendbaarder zijn." Windsurfen is voor iedereen toe gankelijk en vergelijkbaar met snowboarden. Voor iedere discipli ne is er een ander board en een an- 'De één is een snelheidsfreak, de ander houdt van salto's' dere prijsklasse. De beginner heeft een complete set, inclusief pak, voor circa duizend euro. Fanatieke lingen geven er soms duizenden euro's aan uit. De beginner pakt doorgaans een breed board. Hoe breder de plank, des te stabieler de ze op het water ligt. Voor surfers met ervaring is er vol op keus. „De één is een snelheids freak, de ander houdt van salto's en hoge sprongen." Het zogeheten GPS-speedsurfing is de nieuwste Zelf surft hij het liefst in zijn thuis basis Friesland, op het IJsselmeer of de Waddenzee. De favoriete plek van Westbroek is en blijft Aruba. „Ik heb daar gewoond, daar heb ik leren surfen." Toch doet Zeeland zeker niet on der voor andere surflocaties. West broek: „Het is een goede provincie om te surfen, er is veel water en wind uit alle windrichtingen. Vooral de Brouwersdam is een veelbezochte Europese surfspot." Wie de zee te ruig vindt om te windsurfen, kan voor het Veerse 'Gisteren kwam er iemand op me af en die liet zo de giek op mijn hoofd valien' Meer kiezen. Daar geven West broek en Nagelkerke surflessen. „In vijf lessen leer je de basisbegin selen zodat je zelfstandig het water op kunt", aldus Nagelkerke. Ondanks de passie en het enthou siasme van de jongens is leerling Maartje Bot nog niet helemaal met het surfvirus besmet. De elfja rige Rotterdamse staat klaar voor haar vierde les. „Ik heb de basispo sitie geleerd, gijpen en overstag gaan", vertelt ze. „Ik dacht dat het heel makkelijk was maar het is echt moeilijk." Goed zeemanschap, oftewel lief Surfen is weer helemaal hip. trend. Dit zijn extreem smalle, stij ve planken die gemaakt zijn om topsnelheden te halen van ruim zeventig kilometer per uur. Deze snelheid wordt middels een satel lietsysteem geregistreerd zodat er onderling - via internet - wedstrij den ontstaan. zijn voor elkaar, is een belangrijke regel die Westbroek haar net heeft geleerd. Dat gaat af en toe wel eens fout, blijkt uit Maartjes ver haal. „Gisteren kwam er iemand op me af en die liet zo de giek op mijn hoofd vallen." Het gros van de surfers gaat voor een freeride plank. Deze zijn sta biel en komen makkelijk uit het water. Vooral zogenaamde herintre ders kopen deze plank: mannen van vijfendertig en ouder die weer tijd hebben om hun oude ver trouwde hobby uit te oefenen. „Die heb je toch wel in het water gegooid?" is Westbroeks reactie. „Nee", zegt Maartje, „ik viel zelf En volgens mij was het een Duitse mevrouw die net haar eerste les had..." Van de beginners zijn duidelijk Wellicht de meest omstreden vorm van surfen is het kitesurfen. Hoewel dat wat makkelijker te te ren is dan het gewone surfen, is de populariteit toch wat minder dan pakweg zeven jaar geleden. Dat komt doordat kitesurfen op een be perkt aantal plekken is toegestaan. nog geen spectaculaire stunts te verwachten. Dat was ook niet de verwachting. Maar hoe zit het met de instructeurs? „Dan moet je van avond terugkomen", roept West broeks collega veelbelovend. „Dan gaat Thijs zelf de zee op." Zaterdag en zondag vindt bij het Surfcentrum Brouwersdam aan de Kabbelaarsbank de vier de editie plaats van The Miss ion. Dat watersportevenement is ge organiseerd door Project44, de importeur van Fanatic, F2, MauiSails en ION. Deze mer ken zuilen topsurfers naar Zee land sturen voor The battle of the giants. Verder mag iedereen mee doen, van jong tot oud. Een greep uit het programma: zaterdag tussen 9 en 10.30 uur aanmelden, 11 uur presentatie giants, vanaf 13 uur slalom en om 15 uur Battle of the giants. Zondag vanaf 10 uur slalom en om 13 uur Battle deel 2. Zaterdag vanaf 19 uur BBQ, daarna muziek met DJ Ray on Deckz en Jonathan. www.windsurfers.nl Zaterdag 15 september vindt Brouwersdam Beach! plaats, een watersportevenement met ook veel surfen. Naast officiële wind- en kite- surfwedstrijden zal onder meer een demonstratie plaatsvinden van Youri Zoon, de nummer 3 van de wereld. Er worden verschillende beachsporten gedemonstreerd, zoals beach volleyball en foot- voiley. Afsluitend concert met Toptars, XYP, I.O.S. en Erik Hui zebosch. www.brouwersdambeach.nl foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41