Sporen van het verleden in het Zeeuwse landschap Er gaat zeker wa AANBEVOLEN zomer@pzc.nl www.pzc.nl 0113-315504 36 Zomerredactie PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes Bij de Vosterman van Oyenschool in Aardenburg staat een maquette van het castellum. foto Wim Kooyman Aardenburg Vosterman van Oyenschool N251 Zeeland telt bijna vijf honderd archeologi sche monumenten. Ringwalburgen, stads wallen en funderin gen van middeleeuwse kerken; het gros ligt onder de klei. Een klein deel van deze monumenten is zichtbaar. We vroegen aan Robert van Dierendonck, provinciaal ar cheoloog van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland, welke archeo logische plekjes in Zeeland de moeite waard zijn. door Timo van de Kasteele In het Zeeuws-Vlaamse Aar denburg zijn resten uit de Romeinse tijd gevonden en opnieuw in beeld gebracht. Aar denburg was lang geleden een mili taire nederzetting ter verdediging van de kust. In de loop van de der de eeuw heeft de nederzetting een meer burgerlijk karakter gekregen, zoals bleek uit de opgegraven res ten van een Romeins castellum. Dit vestingwerk had de vorm van een rechthoek. De vier poorten die toegang gaven tot de vesting waren versterkt met twee ronde to rens. Op het schoolplein van de Vorsterman van Oyenschool zijn met gekleurde tegels de vestingto rens aangeduid. Ten noordwesten van Sint Philipsland ligt de Bruinis- ser Stelberg. „Dit is de oudste buitendijkse stelberg van Zeeland", zegt Robert van Dieren donck. In de vroege middeleeu wen werden in het getijdenland- schap van slikken en schorren zo genaamde stelbergen aangelegd. Dit zijn kunstmatig opgeworpen hoogten op een schor die toe vlucht boden aan herders met schapen. Vaak hadden de stellen een komvormige uitholling om ringd door een kleikade voor het opslaan van zoet water. De oer vorm van een drinkput. 3 In het noordwesten van het eiland Tholen ligt tussen Sta- venisse en St. Annaland het voormalige veenwinningsdorp Mo- ggershil. Tijdens de Allerheiligen vloed van 1532 is de nederzetting ondergelopen en hebben de inwo ners het dorp verlaten. Het was een veenwinningsdorp zoals Tho len er zoveel kende. Van veel dor pen is niets meer te vinden, maar van Moggershil zijn resten van de kerk en het kerkhof zichtbaar. Een litteken van de destijds plaatsge vonden doorbraak is de Grote Nol bij de Anna Vosdijkpolder. Tegen woordig is de Grote Nol bekend van het kleine strandje waar het 's zomers behoorlijk druk kan zijn. 4 In Oost-Souburg ligt een ringwalburg. Dit is een vroegmiddeleeuws cirkelvor mig verdedigingswerk dat veelal uit grond en klei werd opgetrok ken. Het bouwwerk wordt ook wel ringwalfort of vluchtburcht ge noemd. De ringwalburg in Oost-Souburg is gebouwd als ver dediging tegen de Vikingen en da teert uit 890 na Christus. In geval van nood kon de lokale bevolking van Souburg zich terugtrekken. Dikwijls werden ringwalburgen permanent bewoond. 5 In het Zeeuws-Vlaamse Sluis, aan de Dinsdagstraat, zijn de resten van de Sint Janskerk gedeeltelijk opgegraven. Deze kruiskerk dateert uit het mid den van de veertiende eeuw. Dit was ooit het grootste godshuis van de streek. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog tegen de Spanjaarden is de kerk zwaar beschadigd om vervol gens begin negentiende eeuw in rook op te gaan. Toen de funda menten in 1948 werden blootge legd, ontdekte men beschilderde grafzerken. Fragmenten hiervan zijn in de raadzaal van het stad huis te zien. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van vrijdag willen we van u weten wat het leukste literai re boek is dat in Zeeland speelt. Kunt u ons een tip geven over boe ken waarin Zeeland het décor is van een literair verhaal? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: door Anoeska Gijzel Het is allemaal zwarte bes wat de klok slaat", zegt Tonny Boonman uit Nieuwdorp. De familie stapte 25 jaar geleden over van een traditio neel akkerbouwbedrijf naar een ge combineerd bedrijf. Inmiddels heeft Boonman 25 hectare grond vol struiken. De zwarte bes voelt zich van oudsher thuis op het Zeeuwse land. De zeeklei geeft het fruit een speciale geur, kleur en smaak. Niet temin worden de struiken zorgvul dig geselecteerd. „We hebben een proefveld met zeventig of tachtig rassen", vertelt Boonman. „Die worden allemaal beoordeeld. De rassen die bevallen worden aange kocht in Scandinavië of Polen want daar is ook veel bessenteelt." Aspecten waarop struiken beoor deeld worden zijn sapkwaliteit, productiviteit, ongevoeligheid voor ziekten, spreiding in de oogst en geschiktheid voor machinaal oogsten. Handmatig plukken komt niet meer voor. „Een groot deel van de geoogste bessen wordt ge lijk vermalen en gaat in tankwa gens naar de fabriek", licht Boon man toe. „Er wordt cassis van ge maakt. Een klein deel van de oogst verdwijnt in onze eigen vriescel." Zelf fruit verwerken was altijd al een hobby van Boonman. „Voor dat we aan de bessen begonnen maakten we ook bier", vertelt ze. „Maar de ene keer hing het schuim in de gordijnen en de an dere keer was het zo dood als een ZOMERAGENDA MUZIEK Nederlands Politie Orkest Optreden tijdens Small Sail. Vlissingen, Sint Jacobskerk, 20.00 uur Miniconcert Ankie Kaljouw (panfluit) en Marina Pogos jan (piano) verzorgen een miniconcert. Middelburg, Koorkerk, 15.00 uur OP PAD Vestingstedendagen De Vestingstedendagen bieden een truck show, een autoshow, een braderie en mo derne volksfeesten; Hulst, Stationsplein tot Cantse Poort. Natuurvaartocht Rondvaart bij laagwater over het natio- naalpark Oosterschelde. Burghsluis, schip Onrust, Nieuwe haven weg, 18.30 uur. Streekproductenmarkt Streekproductenmarkt in Colijnsplaat. Colijnsplaat, Oude Vissershaven, 10.00-15.00 uur. Ringpromotiedagen Markt en activiteiten. Burgh-Haamstede, centrum, van 10.00- 17.00 uur. Meeuwenexcursie Met Staatsbosbeheer meeuwen spotten vanaf een uitkijktoren in de duinen. Aan melden bij de VW Schouwen-Duiveland via 0900 2020233. Westenschouwen, einde A. vd Weijde- weg, 19.00 uur. Nordic Walking Begeleide tocht rond Kaaskenswater bij Zierikzee voor leden van de Nordic Wal king Vereniging Schouwen-Duiveland. Zie rikzee, parkeerplaats van de scouting aan de Van Veenlaan, 14.30 uur. Trekpaardendemonstratie Trekpaarden in actie en demonstratie van oude ambachten in streekmuseum Goe- manszorg. Dreischor, museum Goemanszorg, 10.00-17.00 uur. Lange Jan Projekt Wandeling onder leiding van gids langs di verse kerken in Middelburg. Middelburg, Middelburgs Kerkenpad, 13.30 uur. vanaf vijf uur een culinaire boulevard, wordt er om zeven uur een mossel- kookwedstijd gehouden, is er een talkshow en treden verschillende muziekgroepen op. Het Schouws Kamerkoor onder leiding van Marco't Harl treedt vanaf acht uur op in de Jacobuskerk in Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38