Zeeland Bestrijding van de muskusrat succesvol Super Voordeel! Q99 49 50% 60% 70 KORTING Onderzoek naar werking hagelkanon Verbod op bingo valt zwaar Uf 50% 3s4f Waterschappen hopen zich straks tot preventie te kunnen beperken. LAATSTE MVEEÏU Fruittelersorganisatie NFO schakelt hagelschadetaxateurs in. Na jaren valt doek voor activiteit in Heinkenszand. De allerscherpste prijs. korting! I JEBtJ® Graag gedaan. .- - --- - Jttpiler door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De populatie muskus ratten in Zeeland kan tegen het eind van volgend jaar zodanig zijn teruggebracht dat minder dan 0,20 vangsten per uur nodig zijn. Dat is een aanvaardbaar niveau, wordt ge steld in de begroting 2008 van de gemeenschappelijke regeling mus- kusrattenbestrijding van de Zeeuw se waterschappen. „Omdat de werkzaamheden hand matig worden uitgevoerd en het werk arbeidsintensief is, kan on der gelijkblijvende omstandighe den de dalende trend in de vang sten worden behouden en kan de omvang van de kleinere populatie door de bestrijders worden be heerst", aldus de toelichting. De Zeeuwse bestrijding van mus kusratten komt dan in een stabiele fase terecht. Dan wordt meer de aandacht gericht op de preventie van schade aan oevers van waterlo pen en landbouwgewassen en het voorkomen dat de dieren zich voortplanten. De bestrijding wordt dan niet meer uitsluitend gericht op het doden van ratten. De Europese Commissie bekijkt de mogelijkheid om strengere ei sen op te stellen voor het doden van dieren, waardoor de fuik als vangmiddel ter discussie komt te staan. Juist om die reden, aldus de toelichting bij de begroting, is het aan te bevelen om in Zeeland te streven naar een zo klein mogelij ke populatie muskusratten en be- verratten. Immers, dertig tot vijftig procent van de vangsten wordt gedaan NW De bestrijding van de muskus- ratten in Zeeland werpt vruchten af. De rattenpopulatie zit bijna op een aanvaardbaar niveau, zeg gen de waterschappen. op alle DAMES- en HERENMODE wm Gaastra McGregor Riverwoods Scapa Sports Tommy Hilfiger Napapijri Mason's State of Art Van Santen Van Santen Hampton Bays L'Argentina door Harmen van der Werf GOES - De Nederlandse Fruittelers organisatie (NFO) laat in Zeeland onderzoek doen naar de effectivi teit van hagelkanonnen. Om de onafhankelijkheid van het onderzoek te waarborgen, zijn taxateurs van hagelschadeverzeke- raars gevraagd tellingen uit te voe ren. Aan het einde van het seizoen volgt een eerste evaluatie. „Wij willen weten of die appara ten echt werken", legt voorzitter A. Slabbekoorn van de NFO in Zeeland en Brabant het doel van het onderzoek uit. „De fabrikan ten van hagelkanonnen stellen dat hun apparatuur effectief is. Een aantal weerdeskundigen weer spreekt dat. Het is het beste om de werking nu in de praktijk te toet sen." Taxateurs van hagelschadeverzeke- raars zijn, aldus Kapellenaar Slab- bekoom, de aangewezen personen om het onderzoek te doen. „Zij kunnen objectieve tellingen doen en in beeld brengen of er geen of minder hagelschade is in de buurt van hagelkanonnen." Het onderzoek zal zich over meer dere jaren moeten uitstrekken, vol gens Slabbekoorn. Niet alleen in Zeeland staan hagel kanonnen ter discussie, maar ook in Limburg. De provincie Limburg heeft het "gebruik verboden in af wachting van onderzoek naar de veiligheidsrisico's voor het vlieg verkeer en de geluidsbelasting van hagelkanonnen. Het is niet bekend wanneer de stu die begint. Het provinciebestuur vindt dat de fabrikanten dit moe ten betalen. met behulp van fuiken. Vorig jaar werden er in Zeeland 5105 muskus ratten gevangen, terwijl dat er in 2005 nog 9725 waren. Omdat het aantal ingezette manuren gelijk is gebleven, kan geconcludeerd wor den dat de rattenpopulatie kleiner is geworden. De meeste ratten wer den vorig jaar gevangen in Zeeuws-Vlaanderen (2962) en wes telijk Zuid-Beveland (1060). Op Walcheren werden 452 muskusrat ten gevangen, op Tholen en Sint Philipsland 453 en op Schouwen Duiveland 138 ratten. De muskusrattenbestrijding vergt in de provincie twintig volledige arbeidsplaatsen, negen daarvan worden in Zeeuws-Vlaanderen in gezet. In totaal is volgend jaar 1.281.500 euro nodig voor de be strijding van de muskusratten. Dat is 41.500 euro meer dan voor dit jaar werd begroot. De bestrijding wordt gezamenlijk betaald door de provincie en de twee waterschappen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Al jaren komen ze elke week samen in de Geertrui- dahoeve bij Heinkenszand om een spelletje bingo te spelen. Volgende week woensdagavond is de laatste keer. De bingo mag niet meer, om dat die niet zou voldoen aan de Wet op de Kansspelen. Het valt de deelnemers, voornamelijk oudere dames, zwaar. Eén van de vaste spelers is de echt genote van D. Sijbesma uit Hein kenszand. Sijbesma stuurde een in gezonden brief naar de PZC waar in hij zijn ongenoegen uitte over het verbod. Hij legde een link met een nieuw project van de gemeen te Borsele om eenzaamheid te be strijden, Kijken achter de gera niums. Zijn kritiek luidde kortweg: „Is er een leuke activiteit voor ouderen, wordt die verboden. Er gebeurt niks illegaals." Sijbesma richtte zijn pijlen op wet houder M. Vermue-Vermue (CDA, welzijn). Zij presenteerde het pro ject Kijken achter de geraniums. Van daar. Inmiddels heeft de wethou der Sijbesma teruggeschreven. Ze geeft aan 'onaangenaam verrast' te zijn door zijn brief én legt uitvoe rig uit waarom door politie en ge meente is opgetreden. Zo moet de bingo door een Nederlandse vere niging opgezet zijn en het prijzen geld mag hooguit 1400 euro per meeting zijn. Een deel van de opbrengst is voor visvereniging Stelleplas, reageert organisatrice van de bingo A. Boer lage, en 'op een hele avond gaat er niet meer dan 815 euro om'. Zij laat weten dat de deelnemers zich bezinnen op een actie. W PZC Donderdag 23 augustus 2007 I 29 Tomaten Holland per 500 gram actie-kiloprijs 0.98 r\ Shoarmavlees per kilo f.* IHP* Super Petit pain wit, nog af te bakken zak 8 stuks Iglo Kip- of Viscuisine pak a 320/380 gram naar keuze 3XS/3A9 2: Hertog-Jan of Jupiier Pils* krat 24 flesjes a 25 cl of 30 cl OOrTOZlfrW actie-literprijs vanaf 1.11 •Wi| verkopen geen alcoholische dranken aan personen onder 16 jaar. De aanbiedingen zijn geldig van donderdag 23 augustus t/m zondag 26 augustus 2007. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden Voor alle aanbiedingen geldt: 0P=0P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31