eeland Souburgers liggen niet meer naast slaapkamerraam (ffSPÜTH Touwtje om je stevig vast te w PZC 2 Donderdag 23 augustus 2007 PZC Trainer Welk zeilschip legt in vier dagen de meeste mijlen af? Daar gaat het om in de Race2Sail, een zeilrace tussen Den Helder en Oostende. De PZC volgt de 35 Zeeuwse deelnemers. WILLEM VAN DAM Van voetbal heb ik niet heel veel verstand, al beweer ik in gezelschap vaak het tegendeel. Daarin ben ik niet uniek. Zie de gebeurtenissen bij de HSV Hoek. Het be stuur stelt een trainer aan, de man heeft nauwelijks de veters van zijn voetbalschoenen gestrikt, of hij wordt alweer als een onbeduidend duizenddingendoekje weggegooid. Wegens gebrek aan cohesie, verklaarde het bestuur deftig, la, ja, zelfs in de bestuurskamers van zaterdagamateurclubjes wordt een taal gesproken die het bevattingsvermogen van me nig vrijetijdsvoetballer te boven gaat. Cohesie. Ik heb er de Dikke van Dale nog even op nageslagen. Betekenis samenhang, aantrekking tussen de moleculen van een zelfde lichaam. Beteke nis 2: innerlijke samenhang van de woorden en morfemen in Wie kan een gebrek aan wat worden verweten? een zin. Wat heeft dat in hemelsnaam met voetbal te maken? Dat is toch gewoon dat spelletje waar bij tweeëntwintig harddravende mannen proberen de bal in het vijandelijk doel te deponeren? De heer Hofkens was daar goed in. Hij speelde een aantal wedstrijden voor het Neder lands elftal, won met KV Mechelen een Europacup door in de finale Ajax te verslaan - zo'n man weet hoe het balletje moet rollen, zou je zeggen. Maar nee hoor, te Hoek wordt daar geheel anders over ge dacht. Met véél gejuich werd Hofkens een week of vijf geleden als trainer verwelkomd, met véél misbaar werd hij dit weekein de afgedankt. Wie kan een gebrek aan wat worden verweten? Ach, ik zei het al, van voetbal heb ik niet heel veel verstand, dus zegt u het zelf maar. Hup Hoek, op naar de volgende nederlaag! COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener légt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Een beetje kattekwaad kunnen Souburgers best hebben, maar alsjeblieft geen bakstenen door het raam. Politie zien ze niet. „Hoezo, hebben wij een buurtbrigadier dan?" door Wendy van den Hurk M et zulke maatrege len moet je haast wel ten einde raad zijn. Nadat de slag boom van de Draaibrug tussen Oost- en West- Souburg in nog geen twee maan den tijd driemaal moedwillig om hoog was geduwd, dreigde de pro vincie hem maar helemaal open te gooien. Tot ergernis van de Sou burgers, die in dat geval ver moe ten omlopen. Pak de vandalen en niet ons, mopperden ze. Later kwam de aap uit de mouw: de provincie bleek niet alleen het vandalisme beu te zijn, maar ook de scheldtirades naar de brugwach ter. En die keer dat hij maar nét een vuistslag kon ontwijken. Bewoners van de Bermweg, die op het station en de daarbij horende brug kijken, staan niet versteld. Wilma van den Blink haalt zich de laatste nieuwjaarsdag voor de geest. „De ramen van het spoor- huisje waren weer eens vernield. Een hoop herrie. Ik heb de politie gebeld, maar toen die aan kwam, renden die gasten snel weg." Het is erger geworden, zegt ze. „Al les wat vernield kan worden, gaat kapot. De telefooncel wordt niet eens meer gerepareerd. Regelmatig leggen ze iets op het spoor, een fiets of een boom, en dan blijft het rinkelen. Dat is kattekwaad, maar het wordt wel vervelend. Vroeger liep mijn vriend wel eens naar bui ten, of het wat rustiger kan. Maar dat mag hij niet meer van mij." Wat verderop houdt een stel zich tegenwoordig ook wei gedeisd. „Onze dochter is een keer in het tunneltje bedreigd. Heel eng. Om dat ik destijds de politie een keer heb gebeld. Laat je vader ons niet nog eens verlinken, zeiden ze, an ders krijg je met ons te maken. Dat is al heel lang geleden, maar toen was het hier ook al te doen." Het zal overal wel gebeuren, denkt het echtpaar. „Maar wij zijn op een leeftijd dat je je eraan gaat er geren. De ene dag wordt er een haag op het station geplant en de andere dag liggen de stekjes er al weer naast. Moet dat nou?" Bij een openbare gelegenheid in de buurt („geen naam, geen zaak, ik weet waar ze toe in staat zijn") staan twee dames. De een woont al 35 jaar in de Witte Wijk en van de ander zijn net haar nieuwe rol luiken beklad. „Ik weet wie dat heeft gedaan en mijn handen jeu ken als ik hem voorbij zie lopen. De politie bel ik niet meer. Die zijn zelf bang, lijkt het wel." Het is een groep tieners, zeggen ze. „Maar niet uit de Witte Wijk. Want die ken ik. Als ik ze bij de Super tegenkom, gaat het gelijk van: wat zit je nou te kijken, ik sla je zo in elkaar. Ze gebruiken de Lekstraat als racebaan voor hun scooters. Ben je wel helemaal lek ker, vroeg ik eens. De volgende dag waren mijn banden lek." De straatterreur is al drie jaar gaan de, zegt iedereen in Souburg. Maar nooit zo erg als nu. De dochter van een familie aan het einde van de Kanaalstraat mag niet meer al- Jongeren laten een spoor van vernie ling achter. leen vanaf het station naar huis lo pen, en zo ver is dat toch niet. „Niemand durft nog de straat op, zeker oudere mensen niet. Het zijn gastjes van soms amper der tien jaar, die van die veel te grote kleren dragen. Capuchon over het hoofd. Als ze langs lopen, rammen ze met hun vuist op het raam. Al leen hebben wij geen dubbel glas. Dus die ruit ging door." Bij de buurman gooiden ze pud dingbroodjes door het raam, die ze bij de bakker hadden gestolen. „Ludiek, zou je denken, maar niet van hun. Het is ook wel eens een baksteen. Etalages die geplunderd worden. De papierbak die om de week in de fik staat. Vorig jaar wer den onze banden drie keer in zes weken lek gestoken. En wij waren niet de enigen. De politie komt niet eens altijd als je belt." De buurtbrigadier zien ze nooit. „Hoezo, hebben wij die dan?" Het barpersoneel van Sam Sam weet wel waarom de gasten zich zo misdragen. Omdat ze zich ver velen. Daarom haalt Sila Soekhlal ze wel eens binnen. „Geef ik ze een glaasje cola, een mars en een mesje om onkruid te wieden in onze tuin. Dat vinden ze prima. En dan praat ik met ze. Waarom ze zo doen. Want het is niet leuk meer. Maar ik houd ze te vriend. Mijn man laat ze ook altijd maar naar de wc gaan, anders heb je morgen graffiti op je gevel." Pfffj klinkt het van haar collega. Alsof het allemaal wel meevalt. „Er is hier gewoon niks te doen. Vroeger was ik ook zo. Als ik die gasten van nu was, zou ik die slag boom nog eens extra omhoog du wen. Ja toch? Ik ben ook veroor deeld voor vandalisme. Je begint pompoenen uit tuinen te jatten, dan bloempotten, dan ga je die door hun raam gooien en dan ga je spullen jatten. Maar ik was toch meer van de fik. Tja, in de Rand stad kun je vrouwen kijken, maar hier moet je door afgelegen land als je naar McDonald's wil." Sila sputtert. Ze snapt het niet. De jongen weet 'inmiddels ook wel dat het niet nodig was'. „Ik heb er van geleerd. Maar spijt heb ik niet. Het heeft me genoeg gekost." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening |\ffP De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens.'ln het colofon treft 1 j nadere informatie indkracht 8. Metershoge golven. De laatste dag van de RaceïSail was een heftige. „Het ging heel hard", vertelt Francien Nijsse (15) uit Borssele. Ze zeilde deze week mee aan boord van de 48-meter lange driemaster Loth Lorien. „Ik had vannacht 'wacht'. Het waaide heel hard, het was donker en er kwam allemaal water op het dek. We had den een touwtje gespannen om aan vast te houden, want je moest oppassen dat je niet overboord sloeg." Echt eng vond ze het niet. „Maar het was wel even spannend hoor", geeft ze toe. De Race2Sail werd gisteren eerder afgebroken vanwege de harde wind. De finish was midden op de Noordzee, in plaats van bij Oos tende. „We vonden het veiliger om de race eerder te laten eindi gen", zegt organisator Monique Touw van At Sea Sail Training. „Het probleem was dat de wind te noordelijk was, waardoor ze de diepe zeeroute voor grote contai nerschepen meerdere keren moes ten oversteken. Dat mag niet." Een aantal schepen moest uitwij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2