Eten en drinken met de espressomachine volgt het visseizoen ETALAGE PZC Donderdag 23 augustus 2007 I 21. zelf onder te plaatsen. Geen stoom pijp te bekennen, en toch wordt de cappuccino voorzien van een stevige schuimkraag. „Bedienings gemak", verklaart Kersten de popu lariteit van dit type. Hij overtuigt zijn klanten er van dat ze beter een paar honderd euro meer kun nen uitgeven aan dit apparaat dan seconden langer wachten op een Chocolade tiramisu (4 pers.) Benodigd: 150 ml espresso, 2 eetlepels Amaretto, 1 doos lange vingers, 4 eiwit ten, 1 snuifje zout, 200 gr. mascarpone, 4 eetlepels poedersuiker, 150 gr donke re chocolade, 3 koffielepels cacaopoeder. Bereiding: Klop de eiwitten stijf op tot sneeuw. Meng de mascarpone met poeder suiker, spatel er voorzichtig opgeklopte eiwitten onder. Smelt de chocolade au bain marie, spatel het voorzichtig onder de rest. Meng de kof fie met de amaretto in een diep bord, haal er lange vin gers door en leg lagen koek jes en mascarpone tot bo ven. Besprenkel na elke laag met amaretto. Eindig met mascarpone, dek af met plastic folie en zet 4 uur in ijskast. Zeef de cacaopoeder over tiramisu, spuit de toef jes slagroom op de tiramisu en strooi dun laagje chocola depoeder op de slagroom. Bron: www.tastyweb.nl kop koffie bij goedkopere versies. Bij die laatste moet je ook nog wel eens het kopje verschuiven tot on der de schuimer, een extra hande ling. Dat wil toch niemand? Jura is volgens Kersten de top in koffiezettersland. En inderdaad, vaak zijn het mannen die voor die top gaan. Al is het niet altijd voor de volautomaat. „Mannen vinden zo'n pistonmachine vaak veel mooier, met zo'n schuimpijp, een drukmeter en kranen die je open moet draaien. Maar dan vertel ik ze over het bedieningsgemak van die volautomaat en dat geen enke le andere machine zo'n mooie schuimkraag geeft en dan kiezen ze toch daarvoor." Zo ook Gertjan Delclisseur. Hij be kent met het schaamrood op zijn kaken dat hij viel voor een Jura van 1400 euro, die hij in een ophef fingsuitverkoop voor de helft mocht meenemen. Nog steeds een bedrag dat hij nooit verwachtte uit te geven aan iets simpels als een koffiezetapparaat. „Maar ik was er aan toe. De koffie van de Senseo begon me zó de keel uit te hangen, die vond ik zó waterig. Ik heb ook een Nespresso overwogen, maar het nadeel daarvan vond ik weer dat ik het resultaat niet echt kan beïnvloeden. Toen kwam ik bij de Jura terecht. Dat is een mannenap- paraat", vindt Delclisseur. Dat je zelf met de knopjes kunt spelen tot je de ultieme kop koffie kunt zetten, trok hem zo aan. „Ik speel er dagelijks mee. Elke keer probeer ik hoe het is met iets meer koffie of iets meer water. Je wilt echt uitvinden hoe je het lek kerste kopje zet." Hij vergelijkt het zelf wel eens met koken: de man laat zich zelden ver leiden de dagelijkse hap te berei den, maar als er kunstjes moeten worden gedaan, staat hij te drin- Koffiegranita met slagroom (4 pers.) Benodigdheden: 250 milli liter sterke espressokoffie, 125 milliliter slagroom, 3 eetlepels suiker, 1 mes punt kaneelpoeder, 1 eet lepel cacaopoeder. Bereidingswijze: Los de suiker, de kaneel en de helft van de cacao op in nog hete koffie en laat af koelen. Bevries de afge koelde koffie in een lage diepvriesdoos in de vrie zer in 3 uur tot zich ijskris tallen vormen. Roer daar na de aangevroren koffie los met een vork en zet de doos nogmaals een uur in de vriezer. Schep vervol gens de koffie opnieuw om. Herhaal het invriezen en omscheppen tot de kof fie volledig bevroren (gra- nita) is. Neem de granita 5 minuten voor het serveren uit de vriezer. Als het ijs te hard is geworden, laat het dan even staan en schep het daarna om met een vork of gebruik de staaf mixer. Klop de slagroom zonder suiker stijf. Schep in twee glaasjes om en om verschillende laagjes koffie- granita en slagroom en be-1 strooi het met de rest van de cacao. Heerlijk met een j glas whisky erbij. Bron: www.gratisrecept.nl gen voor het fornuis. Zo is het ook met de Jura. Hij is nu net terug van vakantie in Italië. Pogingen de kwaliteit van de daar gemaakte espresso's te eve naren op zijn Jura zijn tot nu toe mislukt. Maar er valt nog veel te ontdekken en Delclisseur Iaat de hoop nog niet varen. Hij wil kij ken wat de koppeling met internet oplevert. „Ik heb het nog steeds niet gedaan, maar dat je het appa raat kan koppelen aan de compu ter vind ik geweldig. Dit is de Fer rari onder de espressomachines." William Kersten vindt die internetaansluiting net even té. „Eigenlijk maakt niemand daar gebruik van. Je kan via internet je apparaat in stellen, maar waarom zou je als het op het apparaat zelf ook kan?" De concurrentie met de horeca en de Italianen aangaan, zoals Delclis seur probeert, moet je gewoon niet willen, denkt Kersten. Want hoe duur de Jura ook is, dat ge vecht verlies je altijd. „Dan bereik je toch meer met een goedkopere pistonmachine, waarbij je ook zelf het schuim kan maken. En onder ons gezegd en gezwegen: dat is ook leuker om te doen. Koffie ma ken is een beleving en dat lukt be ter met een goede Italiaan met stoompijp dan met zo'n volauto maat. Een apparaat met stoompijp gaat ook twee keer zo lang mee als de tien jaar die voor de Jura staat." De Jura heeft alles wat een man zich wenst: blinkend front, mooi oplich tend display, her en der een pijpje. Nog steeds schuimen enorme - vooral Russi sche en Chinese - vis sersschepen annex drij vende visfabrieken de internationa le wateren af op zoek naar de laat ste scholen van gewilde vissen, daarbij allerlei regels aan de laars lappend. Want hoe schaarser de vis, hoe duurder hij betaald wordt. Gelukkig dringt bij de consument ook langzamerhand het besef door dat vis een schaarser con sumptiemiddel wordt, en dat we er zuinig mee om moeten gaan. Dat kan door bijvoorbeeld de vis- seizoenen te volgen, waarbij je vis soorten in hun paaiseizoen met rust laat. Zodat er ook over enkele decennia nog een gebakken schol letje op het bord van onze kinde ren kan liggen. Het kookboek Vis Seizoen springt hierop in. Versvishandel Jan van As uit Amsterdam wil graag bewuste consumenten. Het bedrijf richt zich op een duurzame visserij, waarbij het uiteraard de commerciële belangen niet uit het oog verliest. Want ze willen in de toekomst ook nog vis verkopen. Eén van de middelen om het sei- zoensbewustzijn bij de consument aan te wakkeren, is de publicatie van een zesdelige serie viskookboe- ken. Elk boek behandelt twee maanden van het jaar. In 2006 be gon de vishandel met de boeken- reeks en nu is het derde deel ver schenen, handelend over de maan den mei en juni. Het lijkt mosterd na de maaltijd, maar voor de mees te vissen geldt een uitloop tot in de herfst. In dit deel worden de vissen voor gesteld die in deze tijd op zijn best zijn, zowel qua smaak als in duur zame zin. Pagina na pagina wor den vissen als zalm, haring, rood- baars, maar ook exoten als de den- tex (tandbrasem, subtropische neef van de zeebrasem) en diver se schaaldieren in korte 'biografie ën' voorgesteld. Inclusief prachtige foto's van vis, visvangst en recepten. Want er wordt natuurlijk ook mee ge kookt. Zo'n 25 topchefs (Schilo van Coevorden, Robert Kranen borg) leveren er recepten bij. Ook de koks zijn immers gebaat bij een visje in de keuken. Wim van As, Jakob Doorn e.a., Vis Seizoen - Topkoks stoeien met de zee. Deel 3, mei-juni, terug naar de kust (Euroffice, 34,50 euro, ook verkrijgbaar via www.janvanas.nl) OVALEN PIZZA Pizza's zijn rond, toch? Niet altijd. Goodfel- la's solo's heet de pizzasoort die in een ovale vorm de koper van uit het diepvriesvak probeert te verleiden. Kleiner dan de ande re pizza's aldaar, maar dat is juist de bedoeling. Dan kan er van pizza's met verschillend be leg gegeten worden, aldus een woordvoerster. En je voelt je niet gedwongen meer te eten dan je eigenlijk aankunt. Zeven smaken telt het merk, die na 10 minuten in de oven op tafel kunnen. Ze zijn per twee ver pakt voor 2,49 euro verkrijgbaar in de supermarkt. GESTOOMDE FRITES Het is nog even wachten, maar eind dit jaar moeten her en der toch de eerste frites gebakken op stoom te krijgen zijn. Stoom? Ja. Het gaat om een techniek waar bij de patatjes in een stoomappa- raat gaan en er als gebakken uit komen. Geen frituur nodig en dus ook veel minder vet. De vin ding van de firma Hifri (High Tech Frying) is genomineerd voor de Food Valley Award, een prijs die elk jaar in Wageningen wordt uitgereikt aan de beste in novatie. Deskundigen proefden geen verschil met in frituur ge bakken friet. Ook andere snacks deden het goed in de stomer. Op 4 oktober wordt bekend of de Hifri heeft gewonnen. BIOLOGISCH De meeste Neder landers zijn bereid dieper in de buidel te tasten voor verse biolo gische producten, zoals groente, vlees en zuivel. Dat blijkt uit een enquête van Ernst Young onder zevenhonderd consumen-'" ten. Acht op de tien ondervraag den zijn bereid meer te betalen voor biologische voeding. De helft van hen vindt een meer prijs van 20 procent 'accepta bel'. Ongeveer 70 procent koopt biologische producten omdat mensen die associëren met ge zonde voeding. Dierenwelzijn en milieuvriendelijkheid spelen een minder belangrijke rol. Onderzoekers van het Australian Research In stitute hebben ontdekt waar de geur van zwarte peper in rode wijnen vandaan komt. Ze identi ficeerden de verantwoordelijke aromatische component en noe men het rotundone. Het aroma van zwarte peper is typerend voor veel van de grote Shiraz uit Australië. De ontdekking stelt druiventelers en wijnmakers in staat gericht te werken aan het versterken of afzwakken van be paalde smaakkarakteristieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21