Media Een wolf APOTHEKER Shaun Ellis gaat ver in zijn omgang met wolven. foto CPD Een familiepretpark in het Engelse Devon. Met mechanische dinosaurussen en uilen die kunstjes doen. En Shaun Ellis (42) met zijn roedel wolven. Zondag zendt National Geographic een documentaire over de wolfman uit. door Rivka Groenier Showtime! Shaun Ellis sleept een karkas de om heining binnen en haalt een paar keer diep adem om zijn hartslag te laten zakken. Dan doet zijn assistent het hek open en komen de wolven omzich tig op de prooi af! Ellis is de rege laar van de roedel, wolfin mensen gedaante. Voorovergebogen klampt hij zich aan het karkas vast. Neus aan neus met de wolven, onverschrokken likkend aan hun vervaarlijke bek ken. Zodra er onmin dreigt, laat El- lis zijn tanden zien en komt er een woeste snauw uit zijn keel. Een dreigende ruzie is beslecht. Shaun Ellis begint langzaam faam te verwerven, dankzij de documen taire The Wolfman die National Geographic Channel over hem maakte. De documentaire wordt aanstaande zondagavond uitgezon den. Twee jaar geleden kreeg Ellis de kans zich werkelijk als wolf te manifesteren, toen de drie pups Ya- na, Tamaska en Matsi door hun moeder werden verstoten. Ellis gaf de wolfjes een echte wolvenopvoe- ding, inclusief corrigerende beten in hun oortjes en huilles. Hij werd alfawolf. De hoogste in rang. In de documentaire is te zien hoe Ellis zijn hoge positie binnen de roedel kwijtraakt, omdat hij door werk in het buitenland een tijdje van zijn wolven verwijderd is. De stoere Yana aast op de macht. Bij terugkomst is Ellis gede gradeerd tot omega - de underdog. Nu is het zijn taak de lieve vrede te bewaren binnen de roedel. Het romantische beeld dat in de documentaire wordt geschetst, wordt pijnlijk ingehaald door de werkelijkheid in het Engelse pret park. De dagelijkse publieke voe derbeurt is de tegenprestatie die El- lis moet leveren om er met zijn dertien North American wolven te mogen wonen. Ellis gaat ver in zijn omgang met de dieren. Hij gebruikt geen sham poo, deodorant of zeep, en als hij zich bij zijn roedel voegt, trekt hij altijd eerst zijn door modder en wolvenpoep besmeurde kleren aan. In frisgewassen kleren zou hij subiet worden verstoten. Tongzoenen met wolven is voor hem de normaalste zaak van de wereld. Als je één van hen wilt zijn, moet het. Zo werkt het nou eenmaal in de strenge wolvenhiërarchie. Een wolf die hoger in rang is, moet uit gebreid gelikt worden en als lager geplaatste kun je een corrigerende beet krijgen. Ellis liep meerdere ste vige schrammen op. Toen hij aan zijn avontuur begon was hij een naïeveling, erkent auto didact Ellis. „In het begin was het een vorm van zelfmoord, totaal ge schift." Zelfheeft hij veel verloren door zijn wolvenliefde. Zijn ex-vrouw Jan stond hem jaren bij, maar kon er uiteindelijk niet meer tegen en ging met hun vier kinde ren bij hem weg. Ook zijn huidige vriendin heeft het er bij vlagen knap moeilijk mee. Wie met Shaun Ellis wil samenleven, ont komt nou eenmaal niet aan zijn wonderlijke familieleden. Ellis: „Toen mijn oudste dochtertje naar school ging, zat ze te grommen bo ven haar eten. Ik heb haar moeten uitleggen dat we de wolventaal al leen thuis kunnen gebruiken." PZC Donderdag 23 augustus 2007 19 Wolfweetjes Met hun gehuil communiceren wolven met elkaar en met an dere roedels. Het gehuil is tot op 16 kilometer afstand te ho ren. Wolven zoeken het vaak hoger op, zodat hun gehuil verder draagt. Ook vormen ze bij het huilen vaak een halve cirkel om het geluid in alle richtingen te kunnen sturen. k- Wolvengehuil heeft meerdere betekenissen: hoge tonen om de roedel bij elkaar te roepen, lage tonen om andere wolven op afstand te houden. Elke wolf heeft zijn eigen toon, af hankelijk van zijn status in de roedel. Wolven leven meestal in groe pen van acht of minder, be staande uit een alfaman en een alfavrouw met hun kinderen. Over het algemeen mag alleen het alfastel zich voortplanten. Jonge wolven worden eerst ge voed met moedermelk en daar na door kindermeisjes die vlees voor ze opgeven. Het kin dermeisje verzorgt ook de op voeding van de babywolfjes. Een volwassen wolf kan in goe de tijden 4,5 kilo vlees per dag eten. Inmiddels maakt hij zich op voor zijn volgende avontuur. NGC gaat een tweede film over hem maken: Wolfman goes wild. Daarvoor gaat Ellis proberen om in de Finse wil dernis in een wolventroep te infil treren. Als het hem lukt om te worden opgenomen, zal hij door de hogergeplaatste wolven worden gevoed. „Ze brengen je eten dat misschien wel vier keer is uitge kotst. Behoorlijk onsmakelijk." The Wolfman, zondagavond 21.00 uur, Na tional Geographic Channel. ■Pïj www.dinosaur-park.com www.wolfpack-management.com® Aflevering 43 Waarin Todorka wordt bevrijd ,v door Sanne Terlouw en Jan Terlouw T ob en Leonie zijn thuis. Jacco is er ook. Uit wat I ze te weten zijn gekomen, leiden ze af dat I Barendrecht een vinger in de pap heeft in De Wikkel. Wellicht is het volgende gebeurd: Barendrecht en enkele vrienden hebben zich een halfjaar geleden vergrepen aan vijf van zijn meisjes van plezier, waarbij er één, Penka geheten, is omgekomen. Nou ja, vermoord zeg maar gerust. Blijkbaar was er nog een vent bij, een zekere Wibo. Heeft deze Wibo stiekum foto's genomen om de heren daarmee te chanteren? Is dat uitgelopen op een schietpartij? De schietpartij waar Cees van Dordt getuige van is geweest? Hartman, de vennoot van Barendrecht, kan nog hebben gezien dat Van Dordt de tas oppakte en ermee wegreed. Als hij daarbij het autonummer heeft kunnen lezen en onthouden, heeft hij dat misschien nog doorgegeven aan Barendrecht. Politie en justitie hebben waarschijnlijk veel te weinig concreet bewijs in handen om die Wikkel binnenstebuiten te keren. Criminelen en de politie bestrijden elkaar met zeer ongelijke middelen. Nee, dan beschikken Job en Leonie over heel wat meer mogelijkheden. 'Kunnen we niet proberen om tenminste het zusje van Nikifor te bevrijden?' vraagt Leonie. 'Welja, peulenschil,' zegt Jacco, 'Vanzelf kunnen we dat.' Job knikt bedachtzaam. 'Jaja. Maar toch, het is te proberen.' De volgende dag tovert Manon Jacco om tot een onherkenbare, wellustige hoerenloper. Hij moet vooral onherkenbaar worden voor Stanislav. Voor de derde keer die week rijden ze naar Amsterdam. En nu is het Jacco's beurt om bij De Wikkel aan te bellen. Hij voelt er zich best thuis. Hij gaat aan de tap zitten en bestelt een biertje. Intussen kijkt hij met belangstelling naar de meisjes die hun striptease-kunsten vertonen. Zou hij eerst even... Nee, dat kan niet. Hij moet naar Todorka vragen. Twee achter elkaar zou te veel aandacht trekken. 'Ik was hier eerder,' zegt hij tegen de barman, 'en toen had ik een jonkie. Todirka of zo. Is ze vrij?' 'Todorka,' zegt de barman. 'Ja, dat was het. Is ze d'r nog?' 'Ga maar naar boven. Laatste deur rechts.' Op de overloop hangt Stanislav in een stoel, een peuk in zijn mond. Hij herkent Jacco niet. Todorka zit op het bed en probeert een glimlach. Het gezicht van een kind dat haar best doet haar moeder te behagen. 'Foivenachtig euro,' zegt ze. Jacco gaat naast haar op het bed zitten. 'Ik kom van Nikifor,' zegt hij. 'Sst. Nikifor, je broer. Wir laufen zusammen naar buiten. Versta je? Niet op of om kijken, gewoon doorlopen.' Begrijpt ze er iets van? Jacco heeft eerder een foto van Nikifor gemaakt, die hij uit zijn binnenzak haalt en haar laat zien. Een echte lach breekt door op haar gezicht. 'Nu,' zegt Jacco. Hij neemt haar bij de arm en sleurt haar haast mee de overloop op. Stanislav wil uit zijn stoel komen, maar Jacco geeft hem een stomp, zodat hij met stoel en al achterover knalt. Ze rennen de trap af Beneden ontstaat consternatie. In enkele stappen zijn ze bij de voordeur, die, zoals Jacco heeft gezien, wordt afgesloten met een grendel. Met een ruk schuift hij de grendel terug en opent de deur. Drie mannen schieten toe, maar Jacco en het meisje zijn al buiten. Ze hollen weg en voordat de mannen de achtervolging kunnen inzetten, stapt Job, die naast de deur heeft gestaan, naar voren, verspert hun de weg, en zegt met donderende stem: 'Halt, politie.' Tot zijn eigen verbazing is het afdoende. Even deinzen de mannen terug, genoeg tijd voor Jacco en Todorka om de hoek om te slaan en in de daar klaarstaande auto te stappen. Leonie zit aan het stuur. Achterin zit Nikifor. Todorka schuift naast hem en de tranen vloeien rijkelijk. Leonie scheurt weg, geen mens die haar nog inhaalt. Intussen is Job in een zeer onaangename conversatie met de drie mannen verwikkeld. Ze dreigen hem aan te vallen, maar met al het gezag dat in hem is, blaft Job dat er sprake is van kidnapping, dat een huiszoeking op handen is, en dat de politie alles weet. Als de mannen nog niet voldoende geïmponeerd lijken, haalt hij de schuttingtaai van stal die hij indertijd in de gevangenis dagelijks hoorde. Ze zijn even perplex van wat er aan woorden komt uit de mond van iemand met zo'n deftige jas. Job draait zich om, stapt weg, niet gehaast, en met mannenmoed weerstand biedend aan de behoefte om achterom te kijken Morgen aflevering 44. Puzzelstukjes vallen op hun plaats f /'té I Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19