Boeken Onweerstaanbare rakker H Op zoek naar kindermoordenaar Mandela had beter verdiend BOEKEN KORT MICHAEL COLLINS 18 Donderdag 23 augustus 2007 PZC Vrouw, die voor de doden klepten.' De fratsen maker verandert bij De Coster vanaf dat mo ment daadwerkelijk in een vrijheidsstrijder. Hij groeit in de volksopstand van de Nederlanden tegen de Spanjaarden uit tot 'de grote Geus' die bovendien is gezegend met een onverwoest baar geloof in een betere wereld. Zoals Don Quichot wordt bijgestaan door zijn knecht San- cho Panza, zo wordt Uilenspiegel op zijn pad vergezeld door zijn zachtaardige makker Lam me (Goedzak) en verkeert hij met zijn lief Ne- le. De Coster stierf arm als een kerkmuis. Zijn Uilenspiegel werd de belichaming van 'de geest van Vlaanderen', diens ge liefde Nele het 'hart van moeder Vlaanderen'. Wijlen Theun de Vries, bekend van romans als Rembrandt en Het meisje met het rode haar was een liefhebber van De Costers boek. De Vries maakte halverwege de vorige eeuw een nog al tijd toegankelijke vertaling van het boek. Tijl Uilenspiegel is een satirisch meesterstuk met meeslepende verhalen vol ernst en luim, diepzinnigheid zonder zwaarwichtigheid, vilei ne, speelse spotlust en onvergetelijke karakters, gevat in beeldrijk proza dat ook de hedendaag se lezer zal bekoren. Van toegevoegde waarde zijn de zwart-wit tekeningen van Peter van Hugten: sprekende illustraties bij de avonturen van de Vlaamse held. Charles De Coster: Tijl Uilenspiegel. Vertaald uit het Frans door Theun de Vries. Met tekeningen van Peter van Hugten. Uitgeverij Voltaire, 539 pagina's. 39,90 euro. FAMILIEKRONIEK De opkomst en ondergang van een Zagrebse aristocratische familie valt te le zen in een zojuist in Nederland se vertaling uitgekomen klassie ker van de Oost-Europese litera tuur: De Glembays van de Kroati sche schrijver Miroslav Krlezan (1892-1981). Aan het einde van de achttiende eeuw berooft en vermoordt de stamvader van de Glembays een handelsreiziger en legt zo het fundament voor het familiekapitaal. Ruim een eeuw daarna dansen diens naza ten tussen de puinhopen van het Habsburgse keizerrijk. ryi Miroslav Krleza - De Glembays, De Bezige Bij, 22,50 euro FILOSOOF Een bijzondere eerste ling is de roman De verdwijning van Thomas Lucas van de Britse Scarlett Thomas (1972) die deze week verschijnt bij uitgeverij Q_ (onderdeel van Querido). De studente Ariel Manto is gefasci neerd door het werk van de ob scure negentiende-eeuwse filo soof Thomas Lucas. In haar ver zameling ontbreekt een van zijn boeken. Als Ariel dit boek bij toeval in haar bezit krijgt, weet ze niet of ze het durft te lezen: het verhaal gaat dat er een vloek op rust. Iedereen die het leest, zal hetzelfde lot ondergaan als de auteur, die spoorloos ver dween. [F1 Scarlett Thomas - De verdwijning van Thomas Lucas, Q, 19,95 euro JURIDISCHE THRILLER Met eni ge regelmaat duiken concurren ten op voor de uitvinders van de zogeheten legal thriller, John Grisham en Scott Turow. Op het eerste gezicht lijkt William Lashner een aanwinst voor dit subgenre. Maar diens debuut De verliezers zakt na een pagina of honderd een beetje in. Het ver haal begint sterk dankzij de sar castische toon die de hoofdper soon, de advocaat Victor Carl, aanslaat wanneer hij begint te vertellen. Maar Lashner slaagt er niet in de vaart erin te houden. William Lashner - De verliezers, A. W. Bruna, 19,95 euro Michael Collins - Het ge- heime leven van E. Robert Pendleton (vertaling Wim Scherpenisse), Anthos, 19,95 euro. MET f.CHEIMELEVEN VAN N ROlltRI 1'CfcDLEtON' ÉglL I -r door Fred Monsma oe ingenieus kan een plot in elkaar steken? Dat is wat het meeste opvalt aan Het geheime leven van E. Robert Pendleton. Mi chael Collins beschrijft hierin op meeslepende wijze de ge schiedenis van een ooit veel belovende auteur. Diep teleur gesteld slijt die zijn dagen nu als docent Engels aan een uni versiteit. Hij wordt op hard handige wijze met zijn falen geconfronteerd wanneer zijn beste vriend - wel uitgegroeid tot bestsellerauteur - wordt uitgenodigd voor een gastcol lege. AI snel blijkt dat Pendle ton de confrontatie met zijn eigen mislukking niet aan kan. Hij poogt zelfmoord te plegen, krijgt hierbij een zwa re beroerte en is vervolgens aangewezen op verzorging van de door hem tot zijn erf genaam aangewezen studen te. Zij is bezig te promoveren op een proefschrift over de door haar geadoreerde Pendle ton. Bij een speurtocht door diens huis ontdekt ze in de kelder een doos vol exempla ren van een volstrekt onbe kend gebleven roman. Hierin beschrijft Pendleton de gru welijke moord op een ont voerd 13-jarig meisje. Een ding valt op: het boek is ver schenen voordat haar stoffelij ke overschot werd terugge vonden. Is Pendleton een nooit betrapte kindermoor denaar? Die prangende vraag maakt Het geheime leven van E. Robert Pendelton tot een in trigerend verhaal. Waarbij Collins het nog wat aankleedt door een politieman van een zogeheten cold case-eenheid via een anoniem opgestuurd casettebandje met een tip over de moord van ruim tien jaar daarvoor op de zaak te zetten. James Gregory - Good bye Bafana. (Vertaling Ernst Carree.) Uitgeverij Terra Lannoo. 336 pag. 19,95 euro. GOOI) CV E BA ION A door Aly Knol Nee, met het verhaal is helemaal niets mis. De blanke Zuid-Afri kaanse jongen James Gregory groeit op met de zwarte jon gen Bafana, die hij als zijn eni ge echte vriendje beschouwt. Bijna toevallig wordt de een maal volwassen James gevan genisbewaker. James Gregory wordt op Rob beneiland gestationeerd, .waar hij meteen de zwaarste klus krijgt. Hij moet de 'poqos' be waken en hun brieven, ver stuurd of ontvangen, censure ren. Met één van die 'poqos' ontwikkelt James een bijzon dere band: ANC-leider en late re Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela. Door de meer dan twintig ja ren heen, die ze met elkaar zullen doorbrengen in ver schillende gevangenissen, ont staat er tussen de wijze Man dela en de aanvankelijk nogal rechtse James een groot we derzijds respect, om niet te zeggen liefde, ze krijgen een soort vader-zoonverhouding. James leert wat het ANC wer kelijk wil en wordt het daar honderd procent mee eens. Nee, met het verhaal is niets mis. Het ontroert op vele mo menten. Maar wat is er dan mis met Goodbye Bafana dat James Gregory - hij is inmid dels overleden - over zijn le ven met Nelson Mandela schreef en dat nu in het Ne derlands is verschenen? Het boek is kennelijk slordig en in grote haast vertaald en geredi geerd, ongetwijfeld met het oog op de première van de film Goodbye Bafana in ons land op 6 september. Jammer van zo'n mooi verhaal, en dan schijnt de film ook nog eens tegen te vallen. James Gregory en Nelson Mandela hadden beter verdiend. Van alle hervertellingen en bewerkin gen van Tijl Uilenspiegel is De Costers La légende d'Ulenspiegel uit 1867 de be kendste. Maar zoals het met meer scheppers van helden gaat, is De Coster zo goed als vergeten. Zijn Vlaamse held leeft ech ter voort. Volgens sommige Nederlandse histo rici had hij zelfs een typisch Nederlands (volks)karakter. Dat wekt verbazing bij wie De Costers bewerking leest die in alles een Vlaam se geest ademt, ondanks de Franse taal waarin het boek is geschreven. Charles De Coster baseerde zijn Tijl Uilenspie gel op een Duits volksboek uit 1515 dat terug voert op veertiende-eeuwse verhalen. De legen de van Uilenspiegel verspreidde zich indertijd snel over West-Europa. Velen voelden zich aan gesproken door de avonturen van de onverzet telijke Uilenspiegel. Vreemd is dat niet. De rak ker houdt als een nar de zondige en zelfzuchti ge mens met zijn ondeugden en zwakheden een groteske (lach)spiegel voor. Hij doet zijn naam alle eer aan, die vrij vertaald neerkomt op 'je kunt me de kont afvegen'. De levenslusti ge Uilenspiegel is geslepen en sluw, maar in de kern een goedhartige schelm. De Coster veranderde de vagebond in een zes- tiende-eeuwse vrijheidslievende volksheld en grappen- en grollenmaker die in het West-Vlaamse Damme werd geboren. In die tijd is in de Nederlanden het protes tantisme in opkomst. De Spaanse in quisitie rekent echter onbarmhartig af met niet-katholieken. De Coster plaatst Uilenspiegel tegenover de Spaanse koning Filips II. Hij maakt van hen tijdgenoten die in alles eikaars tegen polen zijn. 'Ter wijl de ondeugende zoon van de kolenbran der in snaakse streken op groeide, kwijnde de droevige spruit van de grote keizer in magere zwaarmoedigheid', schrijft De Coster trefzeker. Uilenspiegels strijd tegen Filips II begint als uit diens naam zijn eerzame vader Claes de ko lenbrander op de brandstapel eindigt. De Cos- ter beschrijft het tribunaal, het vonnis en de te rechtstelling gedetailleerd in krachtige scènes: 'Men hoorde geen ander gerucht dan de stem van Claes die bad, het knetteren van het hout, het grommen der mannen, het huilen der vrou wen en de woorden van (de door foltering waanzinnig geworden vroedvrouw) Kathelijne: 'Neem het vuur weg, maak een gat, de ziel wil eruit', en de klokken van de Onze Lieve ledereen kent de schelm Tijl Uilenspiegel, maar weinigen hebben de avonturen van de onverbeterlijke schavuit ook daadwerkelijk gelezen. Het verzuim kan nu worden goedgemaakt. door Nico de Boer wÊÈËÊÊUËSBm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18