Meningen België en het lonkend alternatief Voor Nederland was 1830 geen historische vergissing. PZC Donderdag 23 augustus 2007 I 1 1 De Britse koningin Elizabeth woonde vorig maand bij de Menenpoort in leper de herdenking bij van de militairen die omkwamen tijdens de Eerste Wereldoorlog. In de nasleep van de 'grote oor log' werd een voor Nederland nadelig verdrag gesloten waarin de bevaarbaarheid van Maas en Schelde werden geregeld. foto Alain Sprimont/AP door Conny van Gremberghe De Belgische socialistische minister Louis Tobback veroorzaakte in 1997 in het federale staatje tussen Nederland en Frankrijk behoorlijk wat op schudding door te stellen dat de Belgische Opstand in 1830 en de daaruit volgende afscheiding van de Zuidelijke Nederlanden van het noorden een vergissing was ge weest. De uitspraak van de tegen woordige burgemeester van Leu ven viel zwaar, omdat hij zich liet kennen als een voorstander van de Groot-Nederlandse gedachte, een tot dan toe in Vlaanderen een aan rechts-nationalisten voorbehou den troetelkind. Zou Tobback, of zijn zoon die in middels de plek van zijn vader op het landelijke podium heeft inge nomen, nu soortgelijke praat uit slaan, dan zou hij in Nederland, maar vooral ook in Vlaanderen veel medestanders treffen. Nu België al maanden wacht op een nieuwe federale regering en de aloude politieke strijd Franstali ge Walen en Nederlandstalige Vla mingen verder uiteendrijft, laat RTL door Nipo onderzoeken of Nederlanders een samenvoeging van hun land met Vlaanderen wel of niet zien zitten. Twee derde van de Nederlanders staat positief te genover een samenvoeging. Zo'n 55 procent van de Nederlanders voelt zich zelfs verbonden met de Vlamingen. Het Nipo-onderzoek is een mooi zomer-onderzoekje, een tussen doortje om nieuws te generéren. Dat Nederlanders graag met Vla mingen zouden verdergaan is nog maar zeer de vraag. Het aantal ge mengde (Vlaamse-Nederlandse) huwelijken neemt per slot van re kening ook al jaren af Komt nog bij dat eerdere onderzoeken naar kennis over elkander uitwezen dat Nederlanders hoegenaamd niets van de Vlamingen weten en omge keerd is het al weinig anders. Voor Nederlanders is Urbain Ser- vranckx, beter bekend als Urba- nus, nog immer de bekendste Vla ming. Dat de 58-jarige cabaretier zijn laatste hit scoorde in 1995 wordt gemakshalve vergeten. Voor Nederlanders, sinds Fortuyn vaak en hard mekkerend over politiek en staatsbestel, zou het toch be hoorlijk wennen zijn om samen te moeten gaan met een federaal landsdeel, dat gewend is om te gaan met zeven parlementen, zes regeringen, drie gemeenschappen, drie gewesten, vier taalgebieden, tien provincies, 21 federale minis ters en staatssecretarissen, tien Vlaamse ministers, negen Waalse, Eddy Wally, een waslijst aan ge meenten, politici, politieke par tijen, overheidsinstellingen, Jean- Marie DeDecker én Pfaff Als ver volgens in België na landelijke ver kiezingen niet een-twee-drie een nieuwe regeringsploeg kan wor den gesmeed is dat gegeven voor de oppositie - voorheen het Vlaams Blok, nu Vlaams Belang- altijd aanleiding om nadrukkelijk te pleiten voor een eigen Vlaamse koers, een breuk met de Walen en -indien nodig- een bundeling van de krachten met Nederland. Ook als de staatshervormingen in het federale België problemen op leveren -en dat gebeurt nogal eens, de vijfde reeks is aanstaande zijn de Groot-Nederlandse opris pingen niet van de lucht. Soms worden ze zelfs vanuit Wal lonië geëntameerd. Zoals eind vo rig jaar, toen de redactie van het dat met staatshervormingen zeer omzichtig moest worden omge gaan. Het was alsof Leterme wist waar hij als aankomende premier op zou stuiten. „Van een samengaan met Neder land zal het niet komen", zegt de Antwerpse publicist/politicus Bart de Clerck. „Maar elke keer als het in België misgaat, als Vlaanderen tegenover Wallonië komt te staan, dan lijkt elk ander alternatief dan samen verdergaan aantrekkelijk. Welnu, het is weer zover." De Clerck gelooft echter niet dat de Vlamingen zitten wachten op een kroonoverdracht van de Sak- 'Ons koningshuis is leuker voor de media, maar de republikeinen zullen - denk ik althans - overheersen' RTBF-journaal met het oog op de aankomende nationale verkiezin gen de kiezers wakker wilde schud den voor het komende politieke debat over de toekomst van België. In een nieuwsuitzending werd de scheiding van Vlaanderen en Wal lonië als een feit gebracht. Achter af noemde de hoofdredacteur van het journaal de uitzending 'een grap'. Die werd overigens aan weerszijden van de taalgrens slecht gepruimd. Waals minis ter-president Elio di Rupo vond dat de RTBF met de uitzending 'de journalistiek in Wallonië onge loofwaardig had gemaakt'. CD&V-voorman Yves Leterme meende dat het incident aangaf sen-Coburgs aan de Oranje-Nas- saus. „Dat zal er niet inzitten. Ons koningshuis is leuker voor de me dia, maar de republikeinen zullen -denk ik in Vlaanderen althans- overheersen." Het Nipo heeft in het verleden tal rijke malen de relatie Neder- land-België onderzocht. Verschil lende deelaspecten uit die relatie werden in kaart, beeld, tekst en cij fers gevangen. Wat uit de Nipo-en- quêtes en andere onderzoeken blijkt is dat Nederlanders en Bel gen naar elkaar toegroeien, maar dat van echte dikke liefde -nog- geen sprake is. Met de Belgen zien de Nederlanders veel overeenkom sten. Dat zeiden 33 procent van de Nederlanders in 1962. En dat zei den ze dertig en veertig jaar later ook. Toch wil maar een klein deel van de Hollanders in België wo nen. Nederlandminnende Belgen als Tobback, Geert van Istendael en Tom Lanoye mogen dan '1830' zien als een tragische vergissing; onder Nederlandse flaminganten is daar geen sprake van. Integendeel. De geschiedenis van de Nederlands-Belgische relaties laat op gezette tijden zien dat de Belgische opstelling jegens Hol land gewoonweg vijandig was. In 1919 dachten de Belgen Zeeuws- Vlaanderen en delen van Limburg zonder te vechten tot Belgische grondgebied te kunnen verklaren. Het in de 'grote oorlog' zo gekwet ste Belgica kreeg zelfs steun van de toenmalige grootmachten. Zeeuws- Vlaanderen bleef Nederlands, maar Nederland werd in 1925 wel gedwongen een nadelig verdrag te slikken waarin de bevaarbaarheid van Maas en Schelde werden gere geld. België en Nederland hebben iets met elkaar. Dat kan met een gro tendeels gezamenlijke geschiede nis en cultuur ook niet anders. Maar dat dit gezamenlijke uiteinde lijk tot één Heel-Nederland zal lei den, daar gelooft bijna niemand in. Vijf op de zes Nederlanders die door het Nipo werd ondervraagd rekent er op dat de Zuiderburen voorlopig blijven wonen in een land dat België heet. Gelukkig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11