iet zware werk aan boord „Sailde Kuyter Shantykoor De Ketel Binken van temperatuurswisselingen. In de loop der tijd werden twee typen pom pen gebruikt: één met een groot wiel en één waarbij op en neergaande bewegin gen werden gemaakt. Aan boord van walvisjagers werd een ander soort shanty gezongen. Het leven op die schepen was veelal keihard. De zeereizen duurden jaren, altijd in de stank van walvisolie. De bemanning raakte vaak gewond, of verloor zelfs het leven, tijdens de jacht die ook vanuit sloepen werd verricht. Shantykoren bestaan alleen uit man nenstemmen. Er zijn wel vrouwelijke dirigenten of muzikanten, maar ze zin gen niet mee. De vrouwen komen aan bod in de 'viswijven-koren', waarin zij het leven aan wal bezingen. Het afscheid van de mannen aan de kade, de een zaamheid en het wachten zijn onder werpen in die liedjes. Tijdens het shan- tyfestival bezingt het schippersvrou wenkoor De Walnoten dat leven van de achterblijvers. De shantyliefhebber kan twee dagen proeven van het leven aan boord van een tall ship. Zich wanen in het krakend want, wind in de haren en schuimspat- ten van de golven in het gelaat. Kielhalen staat niet op het programma. Een stevige oorlam misschien? Cheerio! Annemarie Zevenbergen (programmaoverzicht op pagina 34 en 35) Shantykoor Veerse Scheepstuig len van het anker en de zware ankerket ting. Het ophalen van het anker werd gedaan door de kaapstander in de rond te te draaien. Een langdurige en zware klus. Pompshanty's werden gezongen tijdens het pompen van water uit de 'buik' van het schip. Houten schepen waren niet helemaal waterdicht door het uitzetten en inkrimpen van het hout als gevolg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99